Články / Recenze

 Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Zabelov Group

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Zabelov Group

keša | Články / Recenze | 01.08.2015

Mám pocit, že s projekty o dvou muzikantech se v nedávné době roztrhl pytel. Těžko říct, čím to je. Uspěchanou dobou? Muzikantů je sice dost, ale času málo? Letos šlo o pátý hudební doprovod k němému filmu na Letní filmové škole, který obstarávají jen dva, a to plnohodnotně. Duo dávno není handicapem, což nám tady předvedli už Červen, Kalle, Sítě nebo projekt Pacov.

Dnes se nelehkého úkolu zhostili Zabelov Group, kapela akordeonisty Romana Zabelova a bubeníka Jana Šikla. Milostný trojúhelník popsán na 108 minutách filmu, ve kterém se nic moc neděje. Box je spíše kulisou než hlavním tématem.

První záběr filmu, pohled na buben a start bicíma. Zároveň jde o poslední moment, kdy duo doslovně „reaguje" na dění na plátně. Zabelov mají úplně odlišný koncept, dotváří atmosféru filmu, hrajou o tom, co není na první pohled vidět, ale čím dál víc je to cítit. Svatba v kostele, varhany jsou na chvíli suplovány akordeonem. Následuje veselice, tanec, smích, to vše jedou Zabelov melancholicky, nezajímá je to, co je na povrchu, a divák ví, že tento film nebude o štěstí. Duo nemá potřebu měnit své krásné nu-jazzové polohy ani při změnách prostředí, nepůsobí to rušivě, pomalu se stávají součástí plátna, vracejí se k nastaveným tématům a tranformují je. Jde o dokonalé muzikanty, kteří ví, že míň je někdy víc. Zefektovaný akordeon hraje sám, bicí často utichnou, bubeník mění za kytaru nebo xylofon. Tu a tam doplní úspornou hru samply a hláškami navazujícími na boxerská utkání. V rychlejších věcech si dupu a kývám do rytmu, houpe to se mnou samo.

Film v současnosti příliš dlouhý, dnes by kdekdo stříhal na polovic a nic by nechybělo. Ale aspoň jsem si mohl vychutnat perfektní vystoupení kapely, která svou hudbou film několikanásobně předčila a o které jsem předtím neslyšel, ale slýchat budu.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Světový šampión (1927), hudební doprovod: Zabelov Group

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.

Barvitý obraz na bílém papíře (Hasan)

redakce 15.08.2019

Zatímco starým rapperům dochází nápady a kreativita, mladí se konečně dokázali vymanit z českého rapového archetypu obrovských teplákovek a čepic s rovným kšiltem.

Stále autentičtí Foals

redakce 04.08.2019

Už píseň Exits ukázala, že se Foals posouvají dál – a to jak pestřejší kombinací hudebních nástrojů, tak vokálními experimenty i novým obsahem.

Problémy, které vidět nechceme (Rafael Anton Irisarri)

redakce 02.08.2019

Deska Solastalgia je osobní výpovědí člověka, na kterého nejen dopadá všudypřítomný pocit bezmoci, ale který se neustále setkává se změnami klimatu.

Miesto s názvom Schlagenheim (black midi)

redakce 29.07.2019

Štvorica násťročných chlapcov z Londýna zaujala už skôr tohto roku, keď vydala dvojsingel Talking Heads/Crow’s Peach. Teraz prichádzajú s debutom Schlagenheim.

Gangsterská odysea s přešlapy (Schoolboy Q)

redakce 27.07.2019

Label Top Dawg Entertainment je na poli rapu za poslední dekádu jedním z nejzajímavějších. Jakou pozici v něm vedle Kendricka Lamarra nebo Ab-Soula zastává Schoolboy Q?

Stále stejné zásadní věci (Pád Hyperionu)

redakce 26.07.2019

Zrovna tak aktuální je jeho apel na vzájemnou empatii a všelidské hodnoty, které se v současné individualizované době vytrácí nebo značně relativizují.

Kniha pro ty, kdož stojí mimo zdi kostela (Kacířův kancionál)

redakce 24.07.2019

Kacířův kancionál je kniha-artefakt, který svádí k prohlížení a listování, ke kochání zrakem i hmatem. Insania si udělala radost a zřejmě nejen sobě.

Jehličí, kosti i uhlíky (Černý kov)

redakce 23.07.2019

Společenství poodhaluje roušku svého vlastního mysticismu, neoslavuje smrt, temnotu a zánik, ale přátelství, souručenství, sílu přírody.