Články / Reporty

Film a živá hudba: Čarodějnictví v průběhu věků vs. Tomáš Palucha

Film a živá hudba: Čarodějnictví v průběhu věků vs. Tomáš Palucha

keša | Články / Reporty | 31.07.2017

Tomáš Palucha nehrají k němému filmu na Letní filmové škole prvně. Před čtyřmi lety doprovodili film Salomé, letos otevírají cyklus Němý film s živým hudebním doprovodem dokumentem Čarodějnictví v průběhu věků režiséra Benjamina Christensena z roku 1922, který byl natočený ve švédsko-dánské koprodukci.

Film je rozdělen do sedmi částí, první je ryze dokumentaristická. Tomáše Paluchu ‒ původně duo o kytarách ‒ doplňuje na synťáky a samply Tomáš ze skupiny Orient. Hluboké bubny na úvod, ale bez bicích, je to samplované a zní to sakra dobře. Současně najíždí kytary, žádné riffy, jen plochy, na plátně popis světa, vize pekla, seznámení s dobou inkvizice, jednoduchá animace, žádné větší vzruchy.

V dalších částech film houstne, jde o hraný dokument aneb jak to asi mohlo vypadat, když se pořádaly hony na čarodějnice. Vybrnkávačky, plochy kláves, samply zpěvů, působivé. Jsme v kostele, ve vězení, v mučírně, u umírajícího doma. Zmar, bezmoc. Hudba se mění ve smutek.

Rození satanových dětí, létající čarodějnice, líbání Satanovy prdele, obrazy, které by obstály i dnes, vše s nadhledem a jistou dávkou ironie a sebereflexe. Hudba funguje sama o sobě, nikam diváky netlačí a nekopíruje děj ani jednotlivé výjevy. Plátno potemní, sál je stále ve tmě, většina diváků zůstává na svých místech, hudba zní dál… A mohla by déle.

Info

Letní filmová škola 2017:
Němý film s živou hudbou: Fokus - Švédsko
Čarodějnictví v průběhu věků (1922), hudební doprovod: Tomáš Palucha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace