Články / Reporty

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

keša | Články / Reporty | 25.07.2016

V roce 1916 natočil dánský režisér August Blom film Konec světa. Katastrofický snímek o zániku Země, který spadá do sekce Němé počátky sci-fi s živým hudebním doprovodem na letošní Letní filmové škole.

Muziku obstarává duo Flush Buttons, klávesy, krabičky a bicí. Skauti z Nového Boru, kteří k němému filmu taky nehrají prvně, dříve doprovázeli Milenky starého kriminálníka s Vlastou Burianem.

Kluci najíždí pozvolna, představovačka hlavních postav v hornickém městě. Lehké bicí a klávesy, zvuk jako z Animals od Pink Floyd. Pak přesun na venkovskou zábavu, živé bicí ustupují beatům. Spíš než o tancovačku jde v jejich podání o psychedelickou jízdu. Od té doby jsou nohy obou muzikantů na plynu. Nepolevují, reagují na jednotlivá prostředí, intenzita doprovodu ještě víc narůstá na síle, tak jako předzvěst blížící se katastrofy.

Burzovní makléř Stoll využívá zkázu ke svému obohacení, bicí jedou naplno, závan drum'n'bassu, který se vynoří během filmu několikrát. Kluci neodpočívají, jedou furt. Hostina smetánky na oslavu lehce nabytých peněz s vidinou nového, čistšího světa. Moment, kdy duo zklidní, znepokojivé plochy kláves ustupují do krásně předělaného riffu ze songu Burn Out od The Cinematic Orchestra. Parádní předzvěst pekla, které nastane.

Oheň padá z nebe, horníci likvidují bohaté, nastává konec světa, tak proč jim to ještě nespočítat. Hluk Flush Buttons ještě víc narůstá. Poleví až ve finále, spáleniště je zalito rozbouřeným mořem. Prostor pro melancholické piano, bicí utichnou. Přežívají jen dva, muž a žena, milenci, po katastrofě happy end.

Flush Buttons, duo skautů z Nového Boru, jeden jak blond verze bicmena z Guts Pie Earshot, druhý jako Omar Rodríguez-López z Mars Volta. Skauti v šátcích, kteří běžně improvizují a čekají, kam až je to zavede. Tentokrát ale připravené, na Konec světa.

Info

Letní filmová škola 2016
Film a živá hudba: Němé počátky sci-fi
Konec světa (Verdens undergang, 1916), hudební doprovod: Flush Buttons

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...