Články / Reporty

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

keša | Články / Reporty | 25.07.2016

V roce 1916 natočil dánský režisér August Blom film Konec světa. Katastrofický snímek o zániku Země, který spadá do sekce Němé počátky sci-fi s živým hudebním doprovodem na letošní Letní filmové škole.

Muziku obstarává duo Flush Buttons, klávesy, krabičky a bicí. Skauti z Nového Boru, kteří k němému filmu taky nehrají prvně, dříve doprovázeli Milenky starého kriminálníka s Vlastou Burianem.

Kluci najíždí pozvolna, představovačka hlavních postav v hornickém městě. Lehké bicí a klávesy, zvuk jako z Animals od Pink Floyd. Pak přesun na venkovskou zábavu, živé bicí ustupují beatům. Spíš než o tancovačku jde v jejich podání o psychedelickou jízdu. Od té doby jsou nohy obou muzikantů na plynu. Nepolevují, reagují na jednotlivá prostředí, intenzita doprovodu ještě víc narůstá na síle, tak jako předzvěst blížící se katastrofy.

Burzovní makléř Stoll využívá zkázu ke svému obohacení, bicí jedou naplno, závan drum'n'bassu, který se vynoří během filmu několikrát. Kluci neodpočívají, jedou furt. Hostina smetánky na oslavu lehce nabytých peněz s vidinou nového, čistšího světa. Moment, kdy duo zklidní, znepokojivé plochy kláves ustupují do krásně předělaného riffu ze songu Burn Out od The Cinematic Orchestra. Parádní předzvěst pekla, které nastane.

Oheň padá z nebe, horníci likvidují bohaté, nastává konec světa, tak proč jim to ještě nespočítat. Hluk Flush Buttons ještě víc narůstá. Poleví až ve finále, spáleniště je zalito rozbouřeným mořem. Prostor pro melancholické piano, bicí utichnou. Přežívají jen dva, muž a žena, milenci, po katastrofě happy end.

Flush Buttons, duo skautů z Nového Boru, jeden jak blond verze bicmena z Guts Pie Earshot, druhý jako Omar Rodríguez-López z Mars Volta. Skauti v šátcích, kteří běžně improvizují a čekají, kam až je to zavede. Tentokrát ale připravené, na Konec světa.

Info

Letní filmová škola 2016
Film a živá hudba: Němé počátky sci-fi
Konec světa (Verdens undergang, 1916), hudební doprovod: Flush Buttons

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.