Články / Reporty

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

keša | Články / Reporty | 25.07.2016

V roce 1916 natočil dánský režisér August Blom film Konec světa. Katastrofický snímek o zániku Země, který spadá do sekce Němé počátky sci-fi s živým hudebním doprovodem na letošní Letní filmové škole.

Muziku obstarává duo Flush Buttons, klávesy, krabičky a bicí. Skauti z Nového Boru, kteří k němému filmu taky nehrají prvně, dříve doprovázeli Milenky starého kriminálníka s Vlastou Burianem.

Kluci najíždí pozvolna, představovačka hlavních postav v hornickém městě. Lehké bicí a klávesy, zvuk jako z Animals od Pink Floyd. Pak přesun na venkovskou zábavu, živé bicí ustupují beatům. Spíš než o tancovačku jde v jejich podání o psychedelickou jízdu. Od té doby jsou nohy obou muzikantů na plynu. Nepolevují, reagují na jednotlivá prostředí, intenzita doprovodu ještě víc narůstá na síle, tak jako předzvěst blížící se katastrofy.

Burzovní makléř Stoll využívá zkázu ke svému obohacení, bicí jedou naplno, závan drum'n'bassu, který se vynoří během filmu několikrát. Kluci neodpočívají, jedou furt. Hostina smetánky na oslavu lehce nabytých peněz s vidinou nového, čistšího světa. Moment, kdy duo zklidní, znepokojivé plochy kláves ustupují do krásně předělaného riffu ze songu Burn Out od The Cinematic Orchestra. Parádní předzvěst pekla, které nastane.

Oheň padá z nebe, horníci likvidují bohaté, nastává konec světa, tak proč jim to ještě nespočítat. Hluk Flush Buttons ještě víc narůstá. Poleví až ve finále, spáleniště je zalito rozbouřeným mořem. Prostor pro melancholické piano, bicí utichnou. Přežívají jen dva, muž a žena, milenci, po katastrofě happy end.

Flush Buttons, duo skautů z Nového Boru, jeden jak blond verze bicmena z Guts Pie Earshot, druhý jako Omar Rodríguez-López z Mars Volta. Skauti v šátcích, kteří běžně improvizují a čekají, kam až je to zavede. Tentokrát ale připravené, na Konec světa.

Info

Letní filmová škola 2016
Film a živá hudba: Němé počátky sci-fi
Konec světa (Verdens undergang, 1916), hudební doprovod: Flush Buttons

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hádanky z Utrechtu #4: Všechno je, jak má být

Michal Pařízek 11.11.2019

O duchu ve stroji se bavíme staletí, Holly Herndon to dokázala obrátit vzhůru nohama – pomocí strojů vytvořila emoce tak důvěrné...

Hádanky z Utrechtu #3: Chicago rulez!

Michal Pařízek 10.11.2019

Hudebně někde mezi free jazzem, gospelem a zuřivým art punkem, nasazením i napětím nepříliš daleko od Algiers například? Silná slova ze silného místa.

Poslouchat až do rána (Becca Stevens)

Karolina Veselá 10.11.2019

Největší obdiv ale putoval k hlavní hvězdě večera. Mezi Beccou Stevens z nahrávek a tou, co stála na pódiu, nebyl jediný slyšitelný rozdíl.

Hádanky z Utrechtu #2: O hvězdách a světle

Michal Pařízek 09.11.2019

Zajímalo by mě, zda v té době už věděla, že o pár hodin později ve vloženém a do poslední chvíle utajeném slotu vystoupí taková hvězda jako Björk.

Dřevo a témbr: Michael Gordon na Strunách podzimu

Jan Starý 08.11.2019

Na festivalu Struny podzimu se každoročně najde i pár událostí, které jdou nad rámec preciznosti a dobrého vkusu k něčemu skutečně zásadnímu...

Hádanky z Utrechtu I.: Las reinas

Michal Pařízek 08.11.2019

La Bruja del Texcoco může zavánět queer burleskou, ale takové je Mexiko – trocha šuntu a šarlatánství protřepaná s kouzelnou nadsázkou. Mexiko v Utrechtu.

Supergroup ne tak super (Petbrick)

Dominik Polívka 07.11.2019

„Zkouška byla docela hlasitá, bude to chtít špunty,“ slyším od promotéra. Hlasitost však nebyla tím, co trhalo uši, byla to nesouhra obou muzikantů...

Zásadní Xenakis: Ohýbání zvukoprostoru

Jan Starý 07.11.2019

Napětí nemělo vrchol nebo řešení, mohlo jen pokračovat po nejasné, fascinující cestě vpřed...

What the fuck am I doing here (Blood Red Shoes)

Jonáš Sudakov 06.11.2019

Kto po Pixies odchádzal sklamaný, že Blood Red Shoes stratili drive a po novom albume to už nie je ono, toho show v Lucerne musela presvedčiť o opaku.

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Michal Smrčina 06.11.2019

V sále není horko, ale kapela i přes sporé pohybové kreace vystupuje s nasazením a pravidelně si otírá pot či make-up do připravených ručníčků.