Články / Reporty

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

Film a živá hudba: Konec světa vs. Flush Buttons

keša | Články / Reporty | 25.07.2016

V roce 1916 natočil dánský režisér August Blom film Konec světa. Katastrofický snímek o zániku Země, který spadá do sekce Němé počátky sci-fi s živým hudebním doprovodem na letošní Letní filmové škole.

Muziku obstarává duo Flush Buttons, klávesy, krabičky a bicí. Skauti z Nového Boru, kteří k němému filmu taky nehrají prvně, dříve doprovázeli Milenky starého kriminálníka s Vlastou Burianem.

Kluci najíždí pozvolna, představovačka hlavních postav v hornickém městě. Lehké bicí a klávesy, zvuk jako z Animals od Pink Floyd. Pak přesun na venkovskou zábavu, živé bicí ustupují beatům. Spíš než o tancovačku jde v jejich podání o psychedelickou jízdu. Od té doby jsou nohy obou muzikantů na plynu. Nepolevují, reagují na jednotlivá prostředí, intenzita doprovodu ještě víc narůstá na síle, tak jako předzvěst blížící se katastrofy.

Burzovní makléř Stoll využívá zkázu ke svému obohacení, bicí jedou naplno, závan drum'n'bassu, který se vynoří během filmu několikrát. Kluci neodpočívají, jedou furt. Hostina smetánky na oslavu lehce nabytých peněz s vidinou nového, čistšího světa. Moment, kdy duo zklidní, znepokojivé plochy kláves ustupují do krásně předělaného riffu ze songu Burn Out od The Cinematic Orchestra. Parádní předzvěst pekla, které nastane.

Oheň padá z nebe, horníci likvidují bohaté, nastává konec světa, tak proč jim to ještě nespočítat. Hluk Flush Buttons ještě víc narůstá. Poleví až ve finále, spáleniště je zalito rozbouřeným mořem. Prostor pro melancholické piano, bicí utichnou. Přežívají jen dva, muž a žena, milenci, po katastrofě happy end.

Flush Buttons, duo skautů z Nového Boru, jeden jak blond verze bicmena z Guts Pie Earshot, druhý jako Omar Rodríguez-López z Mars Volta. Skauti v šátcích, kteří běžně improvizují a čekají, kam až je to zavede. Tentokrát ale připravené, na Konec světa.

Info

Letní filmová škola 2016
Film a živá hudba: Němé počátky sci-fi
Konec světa (Verdens undergang, 1916), hudební doprovod: Flush Buttons

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.