Články / Reporty

Film a živá hudba: Kráska z Marsu vs. Safety First

Film a živá hudba: Kráska z Marsu vs. Safety First

keša | Články / Reporty | 27.07.2016

Rusové natočili první sci-fi film v roce 1924 a hned zkraje majstrštyk. V Krásce z Marsu režiséra Jakova Protazanova najdeme vizi dokonalé marťanské civilizace, futuristické výtvarno (kapitola kostýmy je sama o sobě uměleckým dílem), sovětskou agitku, detektivku a komedii.

K hudebnímu ztvárnění tohoto filmu dostává příležitost postrocková kapela Safety First, místní borci. Rozjezd jak jinak než s delay on na obou kytarách, pak se přidává basa a bicí. Kdo si ještě vzpomíná na rané desky Maserati a The Mercury Program, si dovede představit, jak tento doprovod zní a taky, že ze zavedeného mustru se nebude slevovat. Natož aby byl pedál delay nedej bože snad někdy v módu off.

Bohužel to je zároveň i slabinou této projekce s živým doprovodem. Díky tomu se kytary občas rozjíždí a začátek setu tím trpí. Pro ortodoxní je ovšem zavedený delayový diktát mantrou. Safety First rozdělují své tracky podle prostředí nebo událostí filmu, který jim to umožňuje. V Krásce z Marsu se střídá linie pozemská s marťanskou. Mění se pouze prostředí, film je pomalý na obou zmíněných frontách, bez větší akce, s dlouhými záběry, což hraje kapele do karet. Z diktátu se Safety First vymaní alespoň na chvíli ruskou Kalinkou, která k záběrům moc dobře sedne, na plátně se zrovna hoduje, škoda, že to není hned z voleje, kapela nasazuje přechod s klopýtnutím. Po tomto odbočení se Sejfťáci vracejí do zavedených ploch.

V momentě vraždy jsou ozvěnou opakující se kytary konečně oživeny boosterem, zvuk je hutnější než předtím a vůbec, přituhuje. Raketa letí na Mars. Po příletu bez velkých okolků rovnou vzpoura a nasazení socialismu na rudé planetě. Jde o vrchol filmu, kde vynikají kostýmy Marťanů, ať už jejich představenstva, proletariátu nebo vojáků, zpracování je nádherné. Na kytarách nasazen znovu booster a kapela tlačí. Další oživení je až zpět na Zemi, den oslavy revoluce, bicí v pochodovém rytmu, vymanění se ze zaběhlého.

Škoda, že souhra trvala tak dlouho a delay on není taky někdy delay off a že kapela jede furt jako kvarteto, kdy nikdo z něj nemá pohov. Ty ortodoxní by to snad neurazilo a těm ostatním by se možná ulevilo. Ale kdo ví, bezpečnost raději na prvním místě.

Info

Letní filmová škola 2016
Film a živá hudba: Němé počátky sci-fi
Kráska z Marsu (Aelita, 1924), hudební doprovod: Safety First

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.