Články / Reporty

Film a živá hudba: Láska Jeanne Neyové vs Los Amargados

Film a živá hudba: Láska Jeanne Neyové vs Los Amargados

keša | Články / Reporty | 01.08.2013

Pabstův film Láska Jeanne Neyové z roku 1927 dostali na starost dva experimentátoři. George Cremaschi, skladatel původem z New Yorku, kontrabasista, který se ve své tvorbě věnuje experimentování s elektronikou a ruchy. Petr Vrba je hráčem na trumpetu a klarinet, taky má blízko k experimentu s elektronikou a zálibu ve hře na netradiční hudební nástroje, jako jsou budíky, psací stroje apod.

Po letmém okouknutí nástrojovky (kontrabas, klarinet a trubka) to vypadalo spíše na klasičtější pojetí hudebního doprovodu k němému filmu. Z omylu mě ale muzikanti vyvedli hned zkraje. V poměrně nepřehledném úvodu filmu, kdy nás režisér seznamuje s postavami, se ozývají praskavé ruchy, subbasové vibrace. Oba protagonisti mají ruce jen na hejblátkách a efektech. Příchod Rudé armády přináší změnu hudebních nástrojů, prsty na Cremaschiho kontrabasu vybrnkávají rytmický riff, trubka Petra Vrby skoro až kvílí ve freejazzovém humbuku. Časem se doprovod usazuje na střídání těchto poloh, živé hraní vs. kosmický ambient. Hudebníci nereagují na plátno prvoplánově. Občas se sice snaží zachytit pravý zvuk filmu, jako psací stroj, pohyb aut po silnici, jenže přiřazují daným záběrům a věcem na plátně svou vlastní zvukovou vizi.

V polovině filmu, kdy je rdoušen papoušek a elektronika na jeho skon reaguje velmi nahlas a s velkou dynamikou, mě napadá, že duo se rozhodlo tlačit úplně jinde, než jsme byli na scéně Slováckého divadla dosud zvyklí. Proč byl tento motiv doprovázen tak silně, ale tlustý bankéř skonal sotva na úrovni decibelu? Proč nejsou výstřely zbraní startem raketoplánu, ale jen tichým bručením naefektované trumpety, a naopak zrození myšlenky zločinu nás dráždí až nepříjemným kvílením sampleru?

Mám pocit, že tandem, jehož název Los Amargados se zrodil teprve v předvečer projekce, vsadilo na hudební doprovod myšlenek filmu a na vnitřní rozpoložení postav. Tentokrát se nehrálo s kamerou, ale s duchem.

Info

Letní filmová škola 2013
Film a živá hudba: Láska Jeanne Neyové (hudební doprovod: Los Amargados)
31. 7. 2013, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

foto © David Kumermann

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.