Články / Sloupky/Blogy

Filmové žebříčky FMzine, rok 2014

Filmové žebříčky FMzine, rok 2014

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 10.01.2015

Co by to bylo za žebříčky, kdybysme si neprojeli i filmový průmysl? Tedy kinematografii, nejkrásnější holky a nejlepší střih? Under the skin, pod obraz. Apačka šéfová, Lukáš Masner z oboru, 3DDI3 se slabostí pro velkolepý záběr a Jakub Šilhavík, ten vidí.

Lukáš Masner (Full Moon, In Popculture)

Film & Seriál
Under the Skin
Ztišená a impresivní, hypnotická i jemně snová vize. Dílo, které se tak suverénně vymyká všemu, co lze v současnosti vidět. V době hlasitých filmu nechává Glazer postavy šeptat, délku záběrů drží na hranici únosnosti, herce nutí dlouhé minuty improvizovat a diváky přiškrcovat temnými obrazy, které jen tak nevyblednou.

Ona
Půvabný film o touze utišit v sobě bolest. Film, ve kterém se hodně mluví, ale mnohem víc řekne mezi slovy.

Nejhledanější muž
Thriller na motivy románu Johna le Carrého navazuje na vlnu filmů, které podávají velmi trpký, deziluzivní, ale především věcný obraz fungování špionážních služeb. Fotograf a režisér Anton Corbijn (Control, Američan) přitom staví na takřka nedramatickém způsobu vyprávění, popisu únavné rutiny a velmi jemné práce agentů, kteří se pomalu a s maximální obezřetností přibližují své kořisti. Snad i proto je závěrečná pointa nečekaná a ve své údernosti naprosto odzbrojující.

The Knick
Poctivá řezničina z roku 1900. Nekompromisní sonda do života newyorských chirurgů, kteří léčí, experimentují a, žel Bohu, i chybují. Brilantní režie Stevena Soderbergha, minimalistický/elektronický soundtrack Cliffa Martineze, za kamerou talentovaný Peter Andrews (mrk, mrk).

dále pak:
Temný případ, Ida, Interstellar, Fargo, Zmizelá, Tom na farmě

Trailer
Knight of Cups (r. Terrence Malick) // Malick v nejlepší formě – krásné obrazy plné příkrých kontrastů, křiklavých i jemnocitných pasáží.


Birdman (r. Alejandro González Iñárritu) // Už jen pro krásnou kameru Emmanuela Lubezkiho.


Reklama
Kahlua - The White Russian
Jména, která hovoří za vše: Ivan Zachariáš, Jeff Bridges.


Filmová hláška
Když myslím na svou ženu...
... myslím na její hlavu.
Představuji si, jak rozbíjím její lebku...
Prohrabávám se jejím mozkem...
Snažím se získat odpovědi.
Odpovědi na prvotní otázky každého manželství..
"Na co myslí?"
"Jak se cítí?"
"Co jsme si to udělali?"

Zmizelá (r. David Fincher)

Nejlepší filmová postava
Pan Gustav (Ralph Fiennes - Grandhotel Budapešť): Typicky andersonovská postava: výstřední, melancholická a neobyčejně vtipná.

Nejlepší roštěnka
Rosamund Pike (Zmizelá): bad girl...


****

3DDI3 (Full Moon, FMzine, XPlaylist)

Filmy
The Wolf of Wall Street
Marty ukázal, že na to pořád má. Belfortův, na stříbrné plátno, přetransformovaný životopis, jako bezskrupulózní oslava kapitalizmu zůstává na příčce nejvyšší. DiCaprio v životní roli.

Interstellar
Fantastický zážitek, emocionálně silná cesta ukazující lidství ve své nedokonalosti. Nolan si v poctě A. C. Clarkovi a Stanleymu Kubrickovi začal hrát s časovou dilatací i s červími a černými děrami. Polovině divácké obce zamotal hlavu a tu druhou zklamal, protože prý nebyl odvážnější a neprozkoumal ty opravdu zajímavé, "divoké" teorie. Snaha o maximální realističnost málokoho zajímá, ani Kip Thorne jako poradce nezabránil hnidopichům rýpat do téhle oslavy vesmírného bádání. Nechť si trhnou nohou. Až bude Nolan chtít natočit něco, co koumákům rozloží mozkové závity, bude to levný nezávislák, ne drahý holywoodský blockbuster. Přemýšlet se musí, ne jenom máchat sekyrou.

The Raid 2: Berandal
Dechberoucí smršť. Dokonalá choreografie, archetypální gangsterský příběh a pulzující soundtrack profilují podobu budoucnosti akčních filmů. Krvavé budoucnosti.

Enemy
Důvěrné, zároveň velice odtažité, v náznacích vyprávěné dílo. Villeneuve, ve stylu Lynche, si jede tu svou a vede diváka industriálním městem do pokoje, sídlícího v temnotě. Otevře dveře, zavede vás dovnitř a pak zmizí a nechá vás tam se všemi otázkami a chmurami… zemřít? Gyllenhaal 1 boží, Gyllenhaal 2 správná svině.

Seriály
True Detective - Marty Hart a Rust Cohle už na začátku roku zvedli laťku seriálové tvorbě, i když trochu neprávem. Temný případ není seriál v pravém slova smyslu, jde o osmihodinový film podle nevydané knihy Nica Pizzolatta. Drsnou detektivku táhnoucí se dlouhých 17 let tahá na nejvyšší příčku přesná a sevřená režie Caryho Fukunagy (příští rok konečně začne točit Kingovo příslovečné To) a samozřejmě skvělí herci s McConaugheym v životní roli.


The Knick - Na skutečnou redefinici seriálového pole jsme si museli počkat až do srpna, kdy ‎Steven Soderbergh vyvrhnul na televizní obrazovky osobitý pohled na chirurgické praktiky newyorské nemocnice Knickerbocker roku 1900. Přelomové vědecké objevy, zfetovaný Clive Owen a hypnotická hudba Cliffa Martineze.

24: Live Another Day - Jack je zpátky! Po konci osmé řady se dlouho mluvilo o filmu, až to ti packalové z Foxu zase nedokázali doklepnout do konce. Tak se stará skvadra vrátila ještě jednou do televize. Sic v okleštěném dvanáctidílném formátu, ale o to údernější a napínavější. Londýn se otřásá v základech a lamentuje, že zrovna sem se Jack ukryl před sovětským… pardon, ruským hněvem. Stále prvotřídní akční zábava. P.S.: Homeland je taky pořád pecka.

Trailer
Nightcrawler Teaser Trailer 1 - ve světě, kde je nejsledovanější ukázkou mdlý trailer na 50 odstínů šedi, musí být něco špatně. To něco krásným způsobem reflektuje první ukázka na Nightcrawlera. Dokonalý střih, perfektní práce s kamerou. Gyllenhaal si vybírá čím dál lepší projekty a jeho úchylný, sociopatický úsměv z posledního záběru vás bude nocí pronásledovat v potemnělých uličkách. "You have to make the money to buy a ticket!"


Mad Max: Fury Road Teaser Trailer - Tom Hardy sice nahradil Mela Gibsona v roli legendárního Maxe Rockatanského, ale bezmála sedmdesátiletý režisér George Miller je zpátky na zaprášené silnici a přináší náhul, za který by se nemuseli stydět ani o padesát let mladší klipaři. Všechno vybuchuje, šílené ksichty se ďábelsky usmívají, Charlize křičí a Verdiho Requiem, sune upoutávku téměř k dokonalosti. Index natěšenosti: deset z deseti.


Interstellar "Make It" TV Spot - většina ukázek na Interstellar byla optimistická a spíš objevitelská. Tahle je ale střižená podle hororového mustru a běhá z ní mráz po zádech. Všechna čest všem trailerům, ale to zničující zoufalství a emoce tady fungují ještě o chlup lépe.


Blackhat Oficial Trailer - na další Mannovku jsme museli čekat obludně dlouho. Konečně má dorazit v lednu. Vymazlený vizuál a zápletka slibující konečně pořádný techno-thriller podle nejnovějších schémat boje s kyberterorizmem. Nejistotu vzbuzuje jen dřevorubec/hacker/Thor Chris Hemsworth. V hlavní roli traileru pak smutný cover Dylanova Knockin' On Heaven's Door.


Reklama
Most Shocking Second a Day Video – není to reklama v pravém slova smyslu, ale propagační video organizace Save the Children. Děsivá vize budoucnosti skrze skromný, jednovteřinový pohled na život jedné malé holčičky patří k tomu nejlepšímu, co letos vůbec vzniklo. Mimochodem, viděli jste film Vlákna (1984)?


Evian Baby & Me 2: Když je Spider-Man zábavnější v reklamě na vodu než v celém filmu, o lecčems to vypovídá. Příběhy se stěnolezcem v hlavní roli byly ve svém prvopočátku především o akrobacii a jisté hravosti, kterou se až tady konečně podařilo pořádně zachytit. To Spider-Mimino je ještě k tomu tak nechutně roztomilé.


Filmová hláška
"Myslím, že lidský vědomí je tragickej vývojovej přehmat." Rust Cohle to v Temném případu shrnul dokonale.

Nejlepší filmová postava
T. A. R. S. – obrovský sarkastický robot je i s humorem na půl plynu, nejzábavnější postavou v celém Interstellaru. Nolanův R2-D2.

Nejlepší roštěnka
Margot Robbie – i když jde spíše o roštěnku roku loňského, našinec se s ní neseznámil dřív než letos v kině. Ta holka se nebojí, má neokoukanou tvář i tělo a hlavně umí hrát. Hollywood už jí navíc dláždí cestičku. V kriminálce Focus bude hrát garde Willu Smithovi, v Tarzanovi Jane a v Ayerově Suicide Squad oblékne těsný obleček Harley Quinn.


****

Axe (Full Moon Mag, Full Moon Zine, KYEO)

Film & Seriál
Divoké historky (Relatos salvajes, r. Damián Szifrón)
Humor divokých historek mi strašně sedl a mám slabost pro povídkové série, ale že z toho nakonec bude nejlepší letošní film? Možná jenom koukám na spoustu kravin. Nebo mě dobře naladil hejt na Fuku, který proběhl před začátkem promítání.

Interstellar (r. Christopher Nolan)
Sice to byl trochu jiný šálek kafe, než jsem si objednala, ale fungoval parádně. Další Nolanův zásek rovnou na solar. Tento pán umí točit filmy! A trailery taky, viz níže.

Fízlové, hajzlové (Wrong Cops, r. Quentin Dupieux)
Oficiálně z roku 2013, ale na takovéto majstrštiky je potřeba čekat. Nepamatuju si, kdy jsem naposledy tak strašně nenáviděla hlavní postavy filmu – měla jsem chuť je postavit ke zdi a zastřelit. Nejlepším momentem byla scéna s pepřákem, pak už jsem se cítila líp. Jinak overkill po všech stránkách.

Trailer
Mad Max: Fury Road
Fallout s Tomem Hardym? Podpásovka. Trailer vypadá tak dobře, že se skoro nechce věřit, že v tom nebude nějaký háček. Točí to původní režisér George Miller, což je rozhodně lepší, než kdyby to točil třeba Zack Snyder, ale s ohledem na Millerovo portfolio nezbývá než doufat, že si pořídil dobrý poradenský tým.

Interstellar
Viz komentář k Interstellar výše.


Reklama
V téhle kategorii jsem diskvalifikovaná: už léta peru na 1940.

Filmová hláška "Jsme vlkodlaci, ne blbodlaci." U hahadokumentu Co děláme v temnotách jsem se chechtala celou stopáž, ale u téhle scény – konfrontace upírů a vlkodlaků-hipstrů – vypískla. Cením i trefný překlad do češtiny (z "werewolves not swearwolves").


Nejlepší filmová postava
Sebastian Stan - záporák z Kapitána Ameriky, Brendan Gleeson – otec James z Kalvárie, Matthew McConaughey – detektiv Cohle v seriálu Temný případ, Karren Karagulian – prodavač koberců Babken v ruském dramatu Welkome Home, Michel Houellebecq v pseudodokumentu Únos Michela Houellebecqa.

Nejlepší roštěnka
Sarah Adler / Michal Kayam v izraelském filmu Boreg. V civilu vypadá trochu jako Joanna Newsom (bohyně), a ve filmu měla strašně sexy sestřih.


****

Jakub Šilhavík (Full Moon, FMzine)

Film & Seriál
Zmizelá (Gone Girl)
Zmizelá je filmovou událostí letoška. Fincher mistrně zrežíroval dech beroucí novodobou klasiku, která atakuje kvality kultovního Klubu rváčů.

Chlapectví (Boyhood)
Neobyčejný film o zdánlivě obyčejných věcech – dospívání na americkém předměstí nebylo nikdy tak poutavě zachycené.

Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive)
Brakový upírský žánr povýšil Jim Jarmusch na vysoké umění a na vrch přihodil jeden z nejlepších filmových soundtracků všech dob.

Trailer
Knight of Cups
Terrence Mallick oživuje svůj charakteristický vizuál frenetickými výjevy ze světa zbohatlických večírků.


Star Wars: Síla se probouzí – teaser
Nové Star Wars možná opět nepřekonají klasickou trilogii, tajemný teaser však šponuje očekávání na maximum.


Nightcrawler
Pekelně atmosférický trailer s provokativní zápletkou o bezskrupulózním novináři, který zachycuje místo činu v okamžiku, kdy tělo oběti ještě nestihlo vychladnout.


Reklama
Casino's Law // Reklama advokátní kanceláře natočená jako béčkový gangsterský film.


Guilty pleasure
Devil Baby Attack // Zlomyslné kouzlo skryté kamery – ďáblovo dítě útočí na nic netušící kolemjdoucí.

Filmová hláška
"When I think of my wife, I always think of the back of her head. I picture cracking her lovely skull, unspooling her brain, trying to get answers. The primal questions of a marriage: What are you thinking? How are you feeling? What have we done to each other? What will we do?" Nick Dunne (Gone Girl)

Nejlepší filmová postava
Amy Elliott-Dunne (Rosamund Pike) // Mrcha s velkým M. V životě jsem necítil podobnou nenávist k filmové postavě.

Nejlepší roštěnka
Brad Pitt // Musí být roštěnka vždycky žena?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace