Články / Sloupky/Blogy

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2019

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 27.01.2020

Kamera, klapka, střih. V tradičních bilančních žebříčcích jsme už shrnuli, co se nám nejlépe poslouchalo, a teď je čas i na to, nač se nejlépe dívalo. Naši pravidelní i občasní přispivatelé vybírají nejlepší filmy a seriály roku 2019, od klubových lahůdek až po okázalé blockbustery, od experimentů ke konverzační klasice. A v druhém pokračování dojde i na ty nejlepší klipy, soundtracky či nejvtipnější memy. Začínáme...

Bibiána Hajdanyová
Film
Vtedy v Hollywoode
Tarantinov deviaty veľmi očakávaný počin, zároveň jeho prvý film inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Joker
Film opisuje, ako sa dnešná spoločnosť správa ku ľuďom so psychickými chorobami, no zároveň zobrazuje zrod jedného z najznámejších komixových zločincov.

Irčan
Martin Scorsese dáva vo svojej poslednej snímke priestor na návrat mafiánskeho tria Robert DeNiro, Joe Pesci a Al Pacino.

Seriál
Černobyl
Zatiaľ najpresnejšie zobrazenie jadrovej katastrofy z roku 1986.

Formula 1: Drive to Survive
Dokumentárny počin od Netflixu zachytáva jeden rok z príprav, pretekov a života pretekárov Formuly 1, seriál nie len pre fanúšikov tohto športu.

Sexuálna výchova
Ako si nesebavedomý Otis otvoril na škole sexuálnu poradňu. Najlepší britský teenage seriál posledných rokov.


David Havas
Film
Synonyma
Originální, svěží a nekompromisní film, který chladně odpovídá na největší společenskou otázku dneška – naše identita a naše kořeny táhneme s sebou až do smrti jako balvan a ti milý lidé v novém městě nás nakonec stejně mezi sebe nepustí...

Tenkrát v Hollywoodu
Emotivní a chvílemi dokonce kontemplativní Tarantino, ve kterém Leonardo Di Caprio procítěně hraje špatného herce, možná poprvé v dějinách filmu.

Parazit
Skvěle napsaná a do posledního detailu až Hitchcockovsky promyšleně natočená věc, která neklouže jen po povrchu a je maximálně účinná nehledě na stupeň divácké cinefilie.

Seriál
Watchmen
Lindelhofovo už skoro signované hraní si s pamětí a sebereflexí hlavních postav, tentokrát v kultovním fikčním komiksovém světě Alana Moorea.

Too Old to Die Young
Nicolas Winding Refn natočil archetypální příběh zkorumpovaného policisty, který chce udělat alespoň jednu věc v životě správně, neuvěřitelným způsobem a udělal možná svůj nejlepší film v životě. Jen to je seriál. S epizodami nazvanými podle tarotových karet a ty karty lze vyložit v jakémkoli pořadí. Jen bacha na viselce.


Veronika Havlová
Film
Narušitel systému
Působivý portrét bezvýchodnosti, navíc skvěle zachycená problematika extrémnější formy ADHD. O dívce toužící po bezmezné lásce, jež od sebe zároveň každého zákonitě odhání. Konec je velmi siný i přesto, že nabízí vícero výkladů. Navíc je to režisérčin hraný debut.

U Zlaté rukavice
Z Fatiha Akina se stal Fassbinderův dědic v tom nejlepším slova smyslu. Natolik výrazná stylizace, že vám umožní podívat se zblízka na věci, od nichž byste si jinak instinktivně drželi odstup. Nevšední humor a obdivuhodné herecké výkony jsou načechranou mašlí na tomto balíčku z rozřezaných ženských těl.

Portrét dívky v plamenech
Tento černý kůň se do kin přihnal na poslední chvíli, přesto suverénně potřel všechny favority. Naprosto svébytná a k dokonalosti se blížící variace na kostýmní drama, jedna z nejpůsobivějších filmových výpovědí o ženském údělu, jakou jsem kdy viděla.

Škoda, že není zvláštní kategorie českých filmů. I když se žádný z pětice Tiché doteky, Staříci, Vlastníci, Karel, já a ty, Nabarvené ptáče nevejde do absolutní top 5, jsou to přes nejrůznější možné výhrady velmi dobré filmy. 2019 byl rozhodně, pokud jde o českou kinematografii, hodně nadprůměrným rokem.

Seriál
V minulém roce jsem doháněla resty z minula, takže mě aktuální pecky minuly.


Jaroslav Kejzlar
Film
Parazit
Skoro se mi až příčí opakovat tu stejnou písničku pořád dokola, protože Parazit se objevil snad v každém tuzemském žebříčku toho loňského „nej“, ale nemůžu jinak. Je to jednoduše geniální film – žánrově pestrý, divácky atraktivní, úderně vtipný a ve svém poselství hořce tíživý.

Narušitel systému
Nora Finscheidt zfilmovala příběh ze života nezvladatelného dítěte, který se mi zaryl do kůže jako ostré nehty a rezonoval v uších pomocí hodně nepříjemných frekvencí. Nic mě loni tolik neodzbrojilo svou otevřeností a zároveň upřímnou snahou neukazovat prstem na potenciální viníky.

Portrét dívky v plamenech
Dlouho jsem přemýšlel, jestli zmínit Peelovo My, originálně rozvíjející archetyp stínu osobnosti, nebo Stahelskiho nabušeného třetího Johna Wicka, nakonec dávám přednost tiché síle francouzského ostrova. V Portrétu dívky v plamenech se toho stane a namluví pramálo, ale mistrovsky budovanou atmosféru by se dalo krájet, každý záběr kamery zarámovat a myšlenky z občasných ostrých konverzací mezi oběma hrdinkami tesat do mramoru.

Seriál
Mr. Robot, 4. série
Seriálovou tvorbu jsem letos skoro úplně ignoroval, abych ušetřil čas. Jediné, co jsem si nemohl nechat ujít, byla závěrečná série Mr. Robot – pro mě jediného seriálu současnosti, který v každé sérii dokázal překvapovat neokoukanou formou. I poslední sezona je zejména po stránce vyprávění povedeným experimentem.


Vít Kořínek
Film
Parazit
Skvělá satira a jakkoliv je politická, nikoho nešetří, takže nepadá do škatulky angažovaného kýče. Navíc má tempo a skvělé gagy.

Seriál
Zaklínač
Vypořádal se s úkolem “nevypadat jako Hra o trůny”, je to taková roztomilá vánoční pohádka. Epizodická struktura, nelineární vyprávění, možná sem tam levná výprava – “dobrá telka”.


David Kresta
Film
Marriage Story
Vhodnější název by byl Divorce Story. Studie rozpadu manželství dvou slušných, vzdělaných lidí, kteří se chtějí rozvést na úrovni a vypořádat tak, aby to bylo nejlepší pro jejich dítě, a pak na sebe vytahují intimní špínu před právníky. Oscarové výkony Scarlett Johansson a především Adama Drivera.

Výjimeční
Nestane se z toho divácký hit jako z filmu Nedotknutelní, ale režisérské dvojici Nakache-Toledano se opět podařilo natočit film o vážných věcech (tentokrát péče o autisty) s nadhledem a humorem, bez potřeby diváka emocionálně ždímat. Skvělý Vincent Cassel v hlavní roli. Jeho scéna s maminkou jednoho z postižených - „tak já si teda ten štrůdl dám“ - je předčasným vrcholem filmu.

Ad Astra
Není to dokonalý film, má své mouchy, ale aspoň neláká na povrchní atrakce (i když úvodní scéna je ukázkou špičkového hollywoodského řemesla), má atmosféru a taky má maximálně soustředěného (a utlumeného) Brada Pitta.

Nevešlo se: Irčan, Le Mans '66, Nikdy neodvracej zrak, Slunovrat, Staříci, Tenkrát v Hollywoodu.

Seriál
Černobyl
Děsivý popis událostí před a po výbuchu černobylské jaderné elektrárny střídá studie o zvůli mocných. Neskutečně silné a mrazivé, některé momenty nevyženu, obávám se, už nikdy z hlavy.

Euphoria
Beverly Hills 90210 pro 21. století, kdyby ho točil David Fincher. Tak takové to tedy je, být teenager v současné Americe! Drogy, sex napřímo i po netu, sebepoškozování… opravdová pecka, škoda jen rozpačitého závěru. Nezapomenutelná Hunter Schafer v roli androgynní Jules.

Most!
Luďan, Dáša, Franta, Eda, Čočkin, karboše ze Severky… prostě kult!


Jan Nevyjel
Film
Sbohem, synu
Komplexní portrét komunistické Číny odvyprávěný prostřednictvím křehkého rodinného dramatu a důmyslné střihové skladby. Příběh opravdového lidství, kterému velké dějiny nepřály.

Seriál
Mindhunter, 2. série
David Fincher a spol. se v druhé sérii citelně vrátili k Fincherovu Zodiacovi a jeho původní procedurální thriller o posedlosti odhalit pravdu za každou cenu rozehráli na prostoru téměř devíti hodin. V uplynulém roce nenajdeme režijně sevřenější seriál, který nedá divákovi nic zadarmo.


Martin Tegel
Film
Le Mans '66
Pomník Kenu Milesovi a jeho přátelství s Carrollem Shelbym. Krásně čitelný scénář Mangold režíruje tak jistě, že ty dvě a půl hodiny v kině uletí jako nic. Le Mans '66 je pekelná pecka s fantastickými závodními scénami, hláškami s Baleovým brutálním britským přízvukem a Shelbyho sabotérským umem. Boj s korporátem sužovaným byrokratickým systémem a tupými manažerskými rozhodnutími funguje na výbornou (a je sám o sobě zrcadlem dnešní dementní doby, když pro celou Evropskou unii nebyla schválena práva na používání originálního názvu filmu Ford V Ferrari), ale stejně to stojí a padá na Baleovi, Damonovi a Fordu GT40.

Král
Kterak král Jindra k vítězství a pravdomluvné Francouzce přišel. Chytrý a věrohodný historický snímek, který se zavrtá pod kůži. Důsledné vykreslení charakterů a uvěřitelnost chování je pro Michôda na prvním místě. Větší akce je jedna, a to zabahněná tlačenice u Agincourtu, zbytek jsou úvahy o válčení s baculatým Edgertonem, nějaké to obléhání a královské pletichy, kde se Chalamet velice schopně připravuje na roli Muad'Diba ve Villeneuvově Duně. Pattinson je za opovrženíhodného sráče (skvělá scéna s malými chlapci v lese) a vyloženě si v té poloze rochní. Král vypadá jako film z jiné doby, stará škola s moderními postupy a vychytávkami. Potěší i zmínka o českých zemích. Silná hudba.

Tenkrát v Hollywoodu
Lineární Tarantino v poctě jedné éře, která většině Čechů nic neříká. To ovšem neznamená, že to není zábava. Duo Dalton Booth, i když spolu Pitt a Caprio na plátně nestráví moc času, neskutečně válí. Veskrze jde o hollywoodskou pohádku, ve které Tarantino skrze násilí tvoří lepší svět. Dvouhodinová expozice je možná hodně, ale režisér na diváka sype zábavné scénky a prokládá je stylovou, atmosféru dokreslující hudbou. Film pro pohodovou náladu s fantastickým finále... Napodruhé jsem si to užil ještě víc. „Zasraní hipíci.“

Seriál
Mr. Robot, 4. série
Chytré a kompaktní. Poslední řada zavedla pana Robota až k vítězné lajně, ale za cenu těch nejvyšších obětí. Esmail v precizních kamerových záběrech prezentuje psychologickou dekonstrukci Eliota Aldersona a na to, jak moc cituje popkulturu, dokáže být neuvěřitelně originální. Zvraty a hry s divákem zvládá s přehledem. Nejsilnější ovšem zůstává v dialozích o lidskosti a konci toho dobrého v nás. Překvapením je závěrečný dvojdíl, který otřese vším, co bylo do té doby odprezentováno. Příběh o hlasech v hlavě.

Mindhunter, 2. série
Velice specifický typ strachu je divákovi servírován na stříbrném podnose. Děs zde vychází z běžných, pochopitelných situací, které se mohou stát hned ve vedlejším domě, nebo právě vám. Linie o miminku na kříži, podbarvená Hillovým rozpadajícím se hudebním tématem, místy zpomalí tep za únosnou míru. Je až nepříjemně hmatatelná a často zastiňuje pro úřad klíčové pátrání. Nejlepší kriminálka za několik posledních let, navíc v dokonalém fincherovském kabátku.

Too Old to Die Young
Osobní zpověď režiséra o tom, že muži si zaslouží zemřít? Nebo metafora na nikdy nekončící souboj dobra a zla? Cesta plná zabíjení, dlouhých pohledů a bizarních intermezz s tančícími Mexičany nebo vrčícím tátou buď uchvátí, nebo ji opustíte, ještě než se rozjede. Nejnormálnější prostřední pasáž by bez problémů mohla fungovat jako samostatný film. Místy Too Old to Die Young připomíná starší Kitanovy filmy, jen místo Japonců jsou tu Mexičani. Fantastická Khondjiho kamera a vypulírovaný vizuál, kde každý záběr vypadá jako do nejmenších detailů vyladěná fotka na instagram. Příběhově Brubaker s Refnem míchají realistické vyobrazení násilí s mystikou podobnou komiksové Fatale. Některé dílčí scény jsou velmi vtipné a originální, z jiných je člověku fyzicky špatně. Martinezova hudba dokonale ladí k neonovému ladění a často na bedrech nese velkou část onoho bizáru, který se na obrazovce odehrává. Nepřijde mi to ukončené, ale nečekám, že kdy uvidím druhou řadu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2020

redakce 12.01.2021

Víte, jak hlasovali jednotliví redaktoři? A víte, co je na jednotlivých deskách tak okouzlilo?

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2020

redakce 11.01.2021

Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok s výročními žebříčky, začínáme u hudebních těles.