Články / Seriály

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2021

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2021

redakce | Články / Seriály | 02.02.2022

Kamera, klapka, střih, žebříčky tentokráte filmové, nebo lépe řečeno audiovizální. Naši pravidelní přispivatelé vybírají nejlepší filmy a seriály roku 2021, od klubových lahůdek až po okázalé blockbustery, od experimentů po rozpálené krajiny pro velká plána. Exprese, introspekce, drama i satira.

Jakub Blaho
Film
Začiatok
Celovečerný debut gruzínskej režisérky Dey Kulumbegašvili si na tohtoročnom Be2Can zaslúžil o cenu študentskej poroty a na TIFF rovno cenu medzinárodnej kritiky. Ocenenia sú viac ako zaslúžené a Kulumbegašvili sa predstavila ako výnimočne nadaná pozorovateľka so svojským citlivým filmovým jazykom. V Začiatku s nekompromisnou prísnosťou preskúmala život v zneužívajúcom vzťahu, ktorého existenciu predpokladá spoločnosť s nulovou schopnosťou odsúdiť a čeliť sexuálnemu násiliu.

tick, tick...Boom!
Prekliaty žáner biografických drám uplynulý rok vykúpil úplne nečakane muzikál o zosnulom Jonathanovi Larsonovi, umelcovi telom aj dušou. Tvorcovia sa vzdali v žánri zabehnutej úchylky nutne mapovať celý život slávnej osobnosti a vyhli sa aj zaslepenej adorácii. Vznikla tak snímka s jasnou víziu, nabitá Larsonovými originálnymi piesňami, úspešne zachycujúca krásy aj úskalia tvorivého procesu.

Seriál
Mare z Easttownu
Malomestská detektívka z pera Brada Ingelsbyho milo prekvapila. Tvorcom sa podarilo prísť s prípadom, ktorý aj na tak presýtenom trhu detektívnych minisérií dokázal milovníkom žánru ponúknuť neokúkaný zážitok s poriadnou dávkou zvratov. Čo však Mare z Easttown robí výnimočným seriálom, je sústredenie sa na témy týkajúce sa hlavnej postavy. Počas siedmych epizód sa divákom dostáva detailného pohľadu na vinu, hnev a traumy, ktoré neustále prenasledujú a nepohodlne vstupujú do vyšetrovania prípadu.
Lukáš Grygar
Film
The Matrix Resurrections
Za uplynulý rok jsem nových filmů viděl minimálně, čímž se diskvalifikuji jak z žebříčků, tak nejspíš i z relevance následujícího názoru, přesto: chce se mi křičet jako Trinity, že nový Matrix si zaslouží totéž, čím přetéká. Lásku! Nejsem z těch, kdo by obhajovali druhý a třetí díl, ale ten čtvrtý mě skoro donutil si je pustit hned po návratu z kina. Metadekonstrukce (nebo jak tomu říkat) sebe sama mě bavila v prvním plánu, postavy a jejich lidské i lidsko-artificiální vztahy v plánech dalších. Nevšiml jsem si údajně mizerné choreografie bitek, netrápilo mě tápání v zákrutách vnitřní logiky filmového kyberprostoru. Prachobyčejně jsem se bavil, smál i slzel tam, kde to po mě dramaturgie chtěla s osvěžující prostotou, což nemyslím od slova „prosťáček“. Když se dva rádi mají, i v lednu je jak v máji!


David Havas
Film
Old
Skvělý žánrový film sršící režijními nápady ve stylu legendárního Jacquese Tourneura, výborným castingem a jen trochu vachrlatou dramaturgií ke konci snímku. Ten správný návrat „zážitkovýho“ kina narozdíl od nabubřelé Duny s nudnými herci a seriálovou gradací, která na problematickou verzi Davida Lynche zdaleka nemá a v nečekaně velké míře ji neúspěšně kopíruje. Až na mopslíky. Ti chyběj.

Asako I + II
Neviděl jsem aktuální Drive My Car, ale vzhledem k předchozí tvorbě mistra Hamaguchiho doporučuju každému filmovému fanouškovi, který má srdce na správnym místě a hledá v umění pravdu skrze nadhled, metaforu nebo rovnou lež.

Čestné zmínky: Pig, Přípravy k filmu T., The Velvet Underground, Évonprs deníky, Moucha v kufru.

Seriál
Seriály miluju, ale po roce 2020 v izolaci zažívám stockholmský syndrom a dívám se spíš na filmy. Výjimku tvoří Love Is Blind ve všech mutacích.


Jaroslav Kejzlar
Film
Poslední souboj
Film úderně upozorňující na to, že vnímáme dějiny jako sled násilných událostí, které ovlivňovala mužná síla, mužská rozhodnost a odvaha, a přitom si neuvědomujeme, že nám ty dějiny byly vykládány právě touto optikou mužské ješitnosti, která má tendenci přehlížet pravou podstatu věcí.

Duna
Audiovizuální spektákl, který navozuje pocity úžasu srovnatelné s kocháním se architekturou starých mistrů. Přitom jde současně o velmi intimní film nepostrádající nic z Villeneuvova umu zachytit emoce každodennosti.


Seriál
Sexuální výchova
Netflix ve třetí sérii pokračuje v boření sexuálních mýtů a společenských tabu, tentokrát v souboji s vykořisťující autoritou. Opět neodolatelně hojivý divácký zážitek, kterému odpustíte i to, že je převážně utopickým snem o tom, jak bychom si přáli, aby to na světě dopadalo.


David Kresta
Film
Duna
Je možná troufalé označit za nejlepší film roku něco, co je vlastně pouhou polovinou celku, ale… Denis Villeneuve je malířem úžasných velkoformátových pláten a Duna oplývá jedním charismatickým hercem vedle druhého – vede samozřejmě Rebecca Ferguson. Akce, lyrika i filozofie.

K zemi hleď!
Občas je tahle satira trochu polopatická, občas trochu těžkopádná, ale většinu stopáže trefuje terč. Co by ještě před dvěma lety mohlo působit jako přestřelená absurdní ptákovina, se díky pandemii stalo přesným zrcadlem. Finále dojemné. Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence výteční, Jonah Hill otravný.

Kyslík
Alexandre Aja si vybudoval renomé jako režisér slasherů Noc s nabroušenou břitvou nebo Hory mají oči. V Kyslíku ukázal, že dokáže vyvolávat napětí a strach i bez toho, a úspěšně tak vyklouzl ze škatulky tvůrce brutálních hororů. Vystačí si s jednou dekorací (kryokomora), jednou herečkou (vynikající Mélanie Laurent), několika flashbacky a dokonale fungující hudbou Roba. Filmové překvapení roku č. 1.

Špaček
Že budu někdy dobrovolně koukat na film s Melissou McCarthy a že po jeho skončení uznám, že je vážně dobrou herečkou, to je pro mě filmové překvapení roku č. 2. Křehké, komorní drama o ztrátě a bolesti. Vynikající Kevin Kline ve vedlejší roli psychiatra/zvěrolékaře.

Seriál
Mare z Easttownu
V roce 2020 jsem v kategorii TV minisérií udělil prvenství Netflixu za Dámský gambit, v roce 2021 u mě vyhrálo HBO s Mare z Easttownu. Užíval jsem si vyšetřování zločinu, tak i pohledů do nitra titulní hrdinky a jejích rodinných vztahů. Všechny výstupy s Kate Winsletovou v titulní roli a Jean Smartovou v roli matky byly lahůdkové. Doporučuji jako žánrovou špičku, přestože nejde o příjemné pokoukaní (ve vidláckém Easttownu se nežije lehce) a odhalení pachatele nepřináší úlevu, ale spíše smutek a morální dilema ve stylu Gone Baby Gone.

Kukačky
Ano, Kukačkám možná schází ostřejší hrany (což se ale od tvůrců seriálu Vyprávěj dalo čekat), končí se smířlivě, jsme prostě jedna rodina. Jinak jde ale o jeden z nejlepších seriálů České televize za hodně dlouhou dobu, který navíc nevsadil na provařené herecké tváře, ale naopak dostal do většího povědomí mladé talenty (Barešová, Dancingerová). Představitelé chlapeckých rolí vynikající, jakože fakt.


Lukáš Masner
Film
Memoria
Film Apichatponga Weerasethakula je především pocitová zkušenost, film o vnímání jemných virblů světa okolo nás, cesta do podvědomí, které nás konfrontuje s neprožitými, přesto povědomými obrazy, nutí nás rozpomínat se a vracet do minulých a jiných životů, podávat zprávy o dosud netušených věcech a událostech. Memoria je fascinující filmová halucinace, drama tematizují krom jiného i možnosti filmu jako média, které se snaží zakonzervovat vzpomínky, abstraktní a pomíjivé pocity.

Na cestě
Zdánlivě poklidný rodinný výlet rozpálenou íránskou krajinou se s ubývajícím časem stává poněkud melancholickým zážitkem. Drama s brilantní dynamikou vztahů, jemným humorem a sarkasmem. Aniž bychom opustili interiér vozu, servíruje nám režisér Pana Panahi ty nejautentičtější hrdiny, které bylo možné v poslední době vidět.

Duna
Těžko říct, jestli filmová adaptace neobyčejně komplexního románu Franka Herberta mohla dopadnout lépe. Duna je velkolepá podívaná pro velké plátno, chirurgicky přesná kombinace žánrové podívané a překvapivě senzuálních a výsostně artových prvků.

Poslední souboj
Podobně jako Martin Scorsese v Mlčení zmírnil svůj jinak expresivní styl, i Ridley Scott vypráví mnohem střídmějšími prostředky, než bývá u jeho filmů zvykem. Výsledkem je soustředěné, vizuálně i narativně neobyčejně působivé drama, které se směle vyrovná Scottovým mistrovským dílům.

Seriál
Čas
Hutná a emotivně intenzivní podívaná. Depresivní sonda do britského vězeňského systému, který nutně láme a mění charaktery, nutí jak vězně, tak i věznitele měnit svá zdánlivě pevná morální stanoviska. Strhující, herecky suverénní minisérie o víře, odpuštění, překonávání bolesti i podivuhodných zákrutách lidských osudů.

Jak na… s Johnem Wilsonem
Svérázný dokumentarista John Wilson nám představuje unikátní pohled na zdánlivě banální či naprosto opomíjené aspekty lidského života. Podmanivé eseje a postřehy o životě stojí na unikátním komentáři lehce „autistického” dokumentaristy, ale i kouzelných asociativních montážích záběrů z běžného ruchu New Yorku, které Wilson pořizoval a poctivě katalogizoval takřka po celý svůj profesní život.

Podzemní železnice
Adaptace Pulitzerem oceněné knižní předlohy Colsona Whiteweada je velkorysá, klade pedantský důraz na atmosféru, historický detail a hypnoticky pomalé tempo. Desetihodinové drama režiséra Barryho Jenkinse je významným příspěvkem k tématu otroctví, rasové nesnášenlivosti, ale i dějinám Spojených států amerických obecně. The Underground Railroad je vzácným příkladem moderní, nikoli módní kinematografie, a důkazem toho, jak velkorysý dokáže být i formát streamovací služby.

Další: Co děláme v temnotách - 2. a 3. série, Severní vody, Halston.


Tomáš Miklica
Seriál
Boj o moc
Vím, evergreen podobných žebříčků, ale nemůžu jinak. I když na mě ten kolotoč intrik už začíná při třetí jízdě působit trochu repetitivně, pořád je to drama par excellence, kde se zároveň místy směju jako u špičkové komedie.

South Park: Post COVID
Zatímco spousta seriálů se tváří, jako by žádná pandemie nebyla a nikdo nenosí roušky, v South Parku se do covidu opřeli se vší satirickou vervou. Epizody nahradily speciály a speciály zase eventy. Baví mě to čím dál víc a jsem rád, že se tvůrci za spoustu peněz upsali k výrobě další spousty hodin.

OVNI(s)
Nejlepší seriál podle francouzské Asociace seriálových kritiků jsem objevil náhodou, když mě v Benedettě zaujala Daphne Patakia. A kritici měli pravdu - namíchat sedmdesátkové sci-fi s francouzským humorem byl dobrý nápad. Seriál o fiktivních začátcích reálné výzkumné skupiny GEPAN je zároveň „feel good“ oslavou vědy i nadšení z nového a neznámého.Štěpán Nezbeda
Film
Smolný pich aneb Pitomý porno
Chytrý, jízlivý, provokativní. Jude se nebojí tnout do živého ani experimentovat s formou a vyprávěním. V reakcích na film sice padala i slova o samoúčelnosti a sebestřednosti, za mě to ale funguje.

Co spatříme, když pohlédneme na nebe?
Magické okamžiky každodennosti. Kdo se na pomalé tempo téhle něžné, pohádkové romance dokáže naladit, prožije naprosto mimořádné dvě a půl hodiny. Svěžest, hravost a originalita srší snad z každé minuty filmu. Román na plátně. Z projekce ve Varech odešla skoro polovina lidí. Nechápu, kam šli, na vrchol festivalu se zrovna dívali.

Okupace
Nejlepší český film posledních let, vysoce stylizovaný a chvílemi s až tarantinovským drivem. Při sledování jsem měl upřímnou radost, že se tady něco takového povedlo, navíc debutantovi. V příběhu několika divadelních herců během jedné vodkou nasáklé normalizační noci to chvíli dokonce vypadá, že se bude bourat národní mýtus Čechů coby věčných obětí. Dopadne to ale jako vždy. Česky.

Seriál
Sexuální výchova
Třetí řada drží kvalitu těch předchozích, ač spolu s protagonisty pomalu dospívá. Jelikož jsem letos moc seriálů nestihl a Hru na oliheň zmiňovat nechci (sakra), k vítězství to stačí.


Jiří Přivřel
Film
K zemi hleď!
Trailer ve mně vyvolal dojem, že si pod sebou všichni zúčastnění podepsali ortel a že u toho fakt být nechci. Silvestrovský večer byl ale dlouhý, tak jsem pokušení a pak i filmu samotnému podlehl. Trefná satira o konci světa na konci roku 2021.

Seriál
Mare z Easttownu
Detektivka s excelující Kate Winslet. Po celou dobu to drží napětí a ponurou atmosféru, kterou po skončení divák z hlavy jen tak nedostane. A se samotnou Mare mi bylo tak dobře, jako kdysi s Rustym Cohlem a Martym Hartem z Temného případu. Jasných deset z desíti.

Jak na... s Johnem Wilsonem
Úvodnímu Wilsonovu „Hey New York!“ jsem po roce neodolal ani v druhé řadě. Dokumentární kolážovitá esej na témata, nad kterými se málokdo sotva zamyslí, natož aby si dal takovou práci s jejich zpracováním. Jen pak doma vysvětlujte, proč tam furt chcete jet…

Sweet Tooth: Chlapec s parožím
Když to Jeff Lemire před více jak deseti lety kreslil a psal, mohlo to vyznít jako postapo pohádka. Když teď po komiksové předloze Netflix sáhl, mnohé z toho už byla realita. O to děsivější. Už nám tady chybí jen děti s parůžky, i když titulní postava Guse je vyloženě roztomilá.Shaqualyck
Film
Quo Vadis, Aida?
Kvality syrového (kvazi)dokumentu umocňuje skutečnost, že nejde o fikci, nýbrž o mimořádně smutnou lekci z evropské historie. Schválně zkuste, než zase vyrazíte na dovolenou do Jugošky. Ta bezmoc je prakticky hmatatelná. A strašná.

Benedetta
Paul Verhoeven patří drahně let mezi mé oblíbence a nikdy bych nevěřil, že bude schopen selhat takovým způsobem. Leč, stalo se. Pokud máte zájem vidět remake Vymítače dábla v režii Zdeňka Trošky, směle do toho.

Žena v okně
Omyl, který nikdo nečekal. Sto padesátá šestá verze Hitchcockovy klasiky Okno do dvora ukázala, že mistrův odkaz stále žije a těší se mezi filmaři mimořádné oblibě. Průšvih je, že ani ansámbl hereckých es, ani jména jako Danny Elfman (hudba) a Joe Wright (režie) nevytáhly tenhle rádoby šokantní thriller z vod průměrnosti.

Seriál
V rámci příprav na premiéry nových řad Euforie a Gangů Birminghamu doporučuji důkladné opáčko předešlých epizod, nelze šlápnout vedle.

Info

foto © se souhlasem HBO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Hora

redakce 09.03.2023

Koho jiného se zeptat na tipy, kam zajít ve štatlu? Bary i kérky, vybírejte.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace