Články / Sloupky/Blogy

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál/videoklip roku 2017

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál/videoklip roku 2017

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 29.01.2018

Co by to bylo za žebříčkovou sezónu, kdybychom se nevěnovali i obrázkům, že ano. Takže po hudebních štafličkách tu máme i redakční favority z řad naší filmové sekce, první díl cílí na filmy, seriály a videoklipy roku. Budete čumět.

Adam Hencze
Film
Dunkirk
Po technický stránce mílovej posun technikálií a média samotnýho, po dramatický stránce typicky vynalézavej Chris Nolan, kterej ovládá další filmovej žánr zcela jinak, zcela po svym.

The Lost City of Z
Romantický okno do filmařiny starý školy, který nemá v dnešnim kině modernity obdoby. Nenápadně vysvavěná slast o staromilných tématech chtíče a nekonečnýho pohlcení s nádherně snivou tečkou a hypnotickym audiovizuálem.

Poslední rodina
Totalitní srdeční rozklad studenejch paneláků a křehkejch rodinnejch vztahů polskejch rodin. Metafyzické příběhy lidí, kterým už brzo nezbyde nikdo, kdo by o nich vyprávěl.

Seriál
Mindhunter
Důkladná stavba celý úvodní sezóny spolu s neodpiratelnym mystériem, který takhle umí z reality kouzlit fakt jen Fincher. Takhle to chceš mít na pokračovačky přesně rozehraný.

Game of Thrones Season 7
Over-the-top šílenost, která zahodila atmosféru, tempo a tón předešlých šesti sezón a ve finále se utrhla z řetězu. Pořád to bylo ale to nejlepší, co nám televize v 2017 nabídla.

Stranger Things Season 2
Za ty první tři díly, pak se to zvrhlo a šlo to scenáristicky do kopru. Zčásti srdcovka, jinak jedna z nejvíc promarněnejch příležitostí seriálovýho letoška.Jaroslav Kejzlar
Film
Brawl in the Cell Block 99
Drásavě pomalé tempo vyprávění o muži se zásadami, při kterém se režisér Zahler precizně soustředí na příběhovou omáčku (à la Dennis Villeneuve) a postupně uvolňuje hněv hlavní postavy až do závěrečného vězeňského masakru.

Odnikud
Vtahujícím způsobem natočená stádia vyrovnání se se smrtí – odmítnutí, ztráta vůle k životu, touha po spravedlnosti a touha po pomstě. Výkon Diane Kruger je zdrcující.

Western
O samotě, vyčleněnosti i o jednom zarputilém a nejednoznačném hrdinovi, který se přizpůsobuje ze zájmu, ale i kvůli vlastnímu prospěchu – a hlavně za každou cenu.

Seriál
Mr. Robot, 3. série
Opět výjimečná forma a žánrová proměnlivost. V předchozích dvou sériích Sam Esmail šokoval tím, kolik toho o světě nevíme, resp. rozkryl hru těch, kteří nám vládnou – ve třetí sděluje, že za vším stojí vztahy mezi dvěma lidmi.

Twin Peaks: The Return
David Lynch zase přišel s něčím absolutně jiným. Paradoxně mě ale Return nejvíc bavil ve chvílích, kdy se vezl na vlně vztahové limonády, směšné konzumnosti a nevypočitatelných charakterů – tedy vlně původních dílů.

Taboo
Palec nahoru patří Taboo především za dvě věci. Za odvážný způsob vyprávění, při kterém i po skončení první série drží hlavní postavu v oparu nepříjemného tajemna. A za znázornění Anglie 19. století, kdy má člověk pocit, že smrad a špínu zažívá na vlastní nos a kůži.

Videoklip
Tigran Hamasyan – Markos and Markos
Animovaný klip od Nairy Muradian mi atmosférou připomněl dílka Tomma Moora (Branden a tajemství Kellsu, Píseň moře).Davo Krstič
Film
Dunkirk
Film, ze kterého jsem odcházel fyzicky vyčerpaný. Klidný úvod trvá asi minutu a pak už to jede – na pláži, na moři, ve vzduchu. Ponurá podívaná, která vás nenechá vydechnout. Brilantní filmařina, není divu, že je Christopher Nolan už několik let jedním z nejhýčkanějších režisérů Hollywoodu. Každý jeho film je událost.

Wind River
Už kvůli vynikajícímu Jeremy Rennerovi v hlavní roli, působivé atmosféře a hudbě Nicka Cavea a Warrena Ellise.

Get Out
Hororová variace na Hádej, kdo přijde na večeři, v níž funguje budování napětí, slasherové scény i sociální komentář. Vážně to natočil televizní komik jako svůj režijní debut?

Seriál
Twin Peaks: The Return
Byl jsem k návratu Městečka Twin Peaks skeptický, ale Lynch to opět dokázal. S původním seriálem to, pravda, nemá už moc společného, to spíš s Mulholland Drive a Inland Empire. Ne všechno se v nové sérii povedlo (pasáže s Dougiem budu asi napodruhé přeskakovat), ale po většinu času je to poutavé, hypnotické a v posledních epizodách vyloženě strhující.

Mindhunter
Režie a produkce David Fincher, dalších komentářů netřeba. Vlastně jen jedna poznámka – Anna Torv je skvělá a rád bych ji viděl i na velkém plátně, ne jen na televizní obrazovce.

Příběh služebnice
Depresivní a bezvýchodná dystopie, v níž jsou ženy-služebnice znásilňovány ve jménu Boha pro větší dobro a záchranu světa. Nepříjemná podívaná, od které budete často odvracet zrak. V hlavní roli Elisabeth Moss, která mi byla tak protivná v Mad Men – ale za roli June/Offred si zaslouží Emmy i Zlatý glóbus.

Videoklip
Grimes: Venus Fly (ft. Janelle Monáe)
Pestrobarevný vizuál, extravagantní kostýmy… vypadá to jako něco od Tarsema Singha, ale klip režírovala sama Claire Boucher aka Grimes.

Radiohead – Lift
Thom Yorke nastoupí do výtahu, aby mohl sjet dolů a vynést odpadky, jenže do kóje neustále někdo přistupuje – uklízeč, kravaťáci, důchodkyně i holky, které se chtějí vyfotit. Jak tohle dopadne…

Haim – Want You Back
Natočeno na losangeleském Ventura Boulevard, evidentně brzy ráno, na jeden dlouhý záběr a dost možná na první dobrou. Tři holky se pohybují a tancují do rytmu písničky. Nic víc, nic míň. A je to strhující. Takhle vypadají lidi, kteří milují a cítí muziku.

The National – Dark Side of the Gym
Hudba vyjádřená pohybem ještě jednou, tentokrát na profesionální úrovni. Choreograf Justin Peck a baletka Patricia Delgado tancují v tělocvičně přeplněné nafukovacími balóny.Tomáš Miklica
Film
Wind River
Scenárista Sicaria není tak dobrý režisér jako Denis Villeneuve, mrazivý výlet na indiánskou půdu ale ukočíroval.

Jim & Andy: The Great Beyond
Výživný dokument o tom, jak šílený byl Jim Carrey dřív a jak šílený je dneska.

Detroit
Kathryn Bigelow už si zase říká o Oscara a Detroit obléhají emoce.

Seriál
Rick a Morty
Filozofické dílo převlečené za animovaný seriál.

Peaky Blinders
Adrien Brody a Cillian Murphy v duelu roku.

Videoklip
Kendrick Lamar - Humble
Možná víc showreel než videoklip, ale tady si každý najde svoje.Shaqualyck
Film
Atomic Blonde: Bez lítosti
Akční film nezemřel. A to je moc dobře. Řežba jedna báseň, soundtrack jakbysmet. Doporučuju především Paulu Greengrassovi, aby pochopil, že není na škodu, když je v akčních scénách sem tam něco vidět.

Dunkirk
Válka jinak aneb Nolanovo vizionářství kontra nejslavnější ústup v dějinách druhé světové. Ne, nekouká se na to hezky, ale garantuju vám, že od toho neodtrhnete oči.

Poslední rodina
Debut z říše snů. Má to spád, myšlenku, atmosféru i famózní herce. Jsem zvědav, s čím se Jan P. Matuszyński vytasí příště. A abych nezapomněl, pokud by se vám to zdálo tak trochu přitažené za vlasy, pak vězte, že osudy téhle „normální“ polské rodinky nevymyslel scenárista, ale sám život.

Seriál
Vyšehrad
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o fotbale (ale báli jste se zeptat).

Trpaslík
Jako sociální satira Trpaslík jen klouže po povrchu, ale má svoje momenty (třeba vychcanej advokát v podání Martina Hofmanna hlásí o sto péro). Coby fantasmagorická pseudopohádka pak alepsoň zlehka koketuje s Arabelou, byť kvalit díla panů Macourka a Vorlíčka nedosahuje ai omylem. Nezpochybnitelnou devízou však zůstavají úsměvné PR provokace o „seriálu, který rozdělil českou společnost“ a taky hiphopový soundtrack, který umně namíchal Ondra „Sifon“ Anděra z WWW.

Pěstírna
Underground každým coulem. Stísněné, napínavé, jen místy (hlavně v závěru) snad až přespříliš zkratkovité. Nicméně Fehu je talent, bez debat.

Videoklip
Placebo - Life's What You Make It
Povinnost pro každého, kdo našel pod stromečkem nový telefén, tablet či noťas.

Ride – Charm Assault
Prý se tomu říká psychedelie…

Imagine Dragons – Thunder
Uznávám, je to trochu Star Trek, a taky ten song je šílená odrhovačka, jenže Joseph Kahn je mistr svého řemesla a já mu ty jeho černobílé hrátky s pohybem a urbanistickými liniemi žeru i s navijákem.3DDI3
Film
Blade Runner 2049
Vizuálně opojné pokračování, za které si minimálně Deakins zaslouží Oskara. Villeneuve si první půlku připravuje půdu a vrací nás do povědomého světa z mysli Phillipa K. Dicka, kde se šikanovaný Gosling snaží dělat svou práci. Úlitba rasistickým kořenům funguje lépe než ve filmu 12 let v řetězech. Pátrání po minulosti je zase poctou detektivkám ze staré školy a pasáž ve Vegas si pro sebe krade i Elvis. Hutné myšlenkové úvahy o povaze umělého člověka, o tom, co je skutečnost a co je a co není dobro. Fordův návrat do Deckardových bot účelný, nikoli pouze laciná vábnička. Pořád si to dává. Zimmer znovu burácivý. Interlinked.

Logan: Wolverine
Hutné, lidské drama v libové komiksové omáčce. Logan není pro děti, děti tu některým dospělým usekávají hlavy. Ponurý svět blízké budoucnosti, kde většina mutantů vymřela a ve které jsou kamijoňáci bez práce, je zaprášený a věrně kopíruje směr světa reálného. Dafne Keen úžasná. Patrick Stewart se vrací k (profuckovaným) mcavoyovským kořenům. Jackman v životní formě. Důstojné rozloučení.


Star Wars: Poslední z Jediů
Inovativní Hvězdné války. Rian Johnson vtiskl Poslednímu z Jediů osobitou tvář, asi nejzásadnější v celé historii ságy. Pokud byl Abrams obviňován z nedostatku odvahy cokoli měnit, zde jde o pravý opak. Ať už jde o humor občas připomínající Monty Pythony nebo krvavé šplíchance z rozšmelcovaných vojáků – je to jiné. Bohužel místy nekonzistentní. Některé pasáže se táhnou, jindy je děj zbytečně zkratkovitý (jako by film měl mít tři hodiny, ale producenti zasáhli, že je to přes čáru), naštěstí se vždycky objeví pamětihodná scéna, která to ospravedlní. Odpovědí je tak akorát, i když konspirátoři budou malinko zklamaní. Skywalker je pojatý skvěle a Hamillovy řeči najednou dávají větší smysl. Příště ale doufám ve větší cílení na Rey a mladého Sola. Ty nejsi nový Vader, jsi jen děcko v masce!

Seriál
The Punisher
Překvapivě jeden z nejdojemnějších a nejsilnějších seriálů poslední doby. Bernthalovo ztvárnění Castla je perfektní, i když je malinko jinde než v předloze. Propracovaná psychologie všech postav, scénář, který se pitvá v současných problémech „nejlepší země na světě", a krvavá, nekompromisní akce s přehledem zastiňuje dosavadní marvelovské seriály.


Mindhunter
Chytré konverzační drama čerpající ze skutečnosti. Fincherova jistá režie ukotvila styl mezi Zodiacem a Mad Meny a přidává brilantní rozhovory s tehdy ještě sekvenčními vrahy. Analytické dialogy pitvají ty nejhorší z nás, jen abychom s děsem sledovali, že nenormální nejsou jen oni. Fantastické obsazení vrahů dělá z Mindhuntera lahůdku letošní sezóny. Děs zde nenahání vizuální zobrazení vraždy, ale vyprávění o ní.

Future Man
Bizarní sci-fi komedie o údržbáři, který cestuje časem do minulosti, aby zachránil budoucnost, která lehla popelem kvůli léku na herpes. Komik Seth Rogen si splnil svůj sen a natočil novodobý Návrat do budoucnosti střihnutý Terminátorem, v neskutečnému tempu. Po slabším prvním díle se příběh mění v úlet plný krve, ejakulátu a lekcí vaření. Obrovská pocta Jamesi Cameronovi plná popkulturních odkazů.


Videoklip
Arcade Fire - Creature Comfort
Tahle minimalistická blikající hopsárna mi nešla z hlavy celé léto. Pořád nechápu proč…

Marilyn Manson – SAY10
Řekni deset je teleportem do minulosti, v níž byly Mansonovy úchylné klipy to nejlepší, co na MTV dávali. Navíc tu hostuje Johnny Depp v roli… Boha?

Linkin Park - Talking to Myself
Talking to Myself dokonale symbolizuje setrvačnost, s jakým dnešní hudební byznys funguje. Klip k téhle skladbě byl pravděpodobně zveřejněn na Facebooku ve chvíli, kdy si frontman kapely dával smyčku kolem krku… Zajímavý epitaf. R.I.P.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Le Guess Who? 2021: To nejlepší

redakce 15.11.2021

Tradiční výběr toho nejlepšího z okruhu redakce a dalších obvyklých podezřelých. Bylo to krásné a náročné...

Šejkr #65: Ještě to nekončí…

Michal Pařízek 05.11.2021

Setkání s Jaromírem z Priessnitz jsou vždycky milá a přínosná, aktuálně spolu děláme rozsáhlý rozhovor pro knihu jeho textů, která vyjde v příštím roce... O podzimních srážkách.

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek 22.10.2021

Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě...

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace