Články / Seriály

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2021

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2021

redakce | Články / Seriály | 03.02.2022

Nejlepší filmy a seriály roku 2021 jsme si nahodili včera, tentokrát ještě provětrejme videoklipy, soundtracky a taky nějaké memy. Aneb od nečekaně experimentujících matadorů filmové hudby až po animovanou metafyziku. Tmelící prvek? Temnota, zklamání, ale i humor za každé situace. Život je jen zrnko písku!

Jakub Blaho
Videoklip
Prezident Lourajder –⁠ Osud
Ponor do temných zákutí duše, do problémov s duševným zdravím, kritika seba a sveta navôkol a znechutenie zo status quo. To všetko kulminuje na songu Osud z albumu Opus Magnum. Prezident Lourajder sa s videoklipom obrátil na Mateja Mihályiho a ten prišiel s kombináciou, akú sme nevedeli, že chceme vidieť. Ironický výber veselej animácie v americkom štýle 30. rokov v kombinácii s plejádou referencií na grécku mytológiu dokonale vizualizuje pocity z hudby. Video sleduje umelca v animovanej podobe, s ikonickou kuklou na hlave, prechádzajúc surrealistický palác – obraz vlastnej mysle. Plou má vo videu otvorené svoje tretie oko možno pre to, že na tak introspektívne a surové texty sa inak nedá.

Spellling –⁠ Turning Wheel
Spellling vo videu z vlastnej réžie nosí výrazný farebný make-up, s priateľmi behá po lúke a celá partia spolu tvorí hudbu v obklopení prekvitajúcej prírody. Svet, ktorý si představuje, môže pôsobiť detinsky a naivne, čo si koniec koncov Spellling uvedomuje, a odvážnosť svojich optimistických túžob priznáva aj okatou prehnanosťou. Turning Wheel odmieta zabehnutú realitu a volá po niečom lepšom. Videoklip skvele túto túžbu vizualizuje a približuje divákovi autorkinu víziu.


David Havas
Videoklip
Springtime –⁠ Viaduct Love Suicide
Minimalistická věc, která jde přesně po atmosféře písničky a nešla udělat líp.

Plusminusnula –⁠ Světy
Klip, který jsem po estetický stránce v českém prostředí vždycky chtěl vidět, parádní práce Jakuba Jiráska a crew.

Soundtrack
Matrix Resurrections
Z nostalgie.

Internetový mem
Neznám, neumim, nepamatuju, stará puška.

Jaroslav Kejzlar
Videoklip
Ewa Farna –⁠ Tělo
Tady u nás jsem dosud neviděl nic tak důležitého na téma „ženská tělesná schránka je taky hodně křehký kus masa“. Přitom žádný patos, žádné sebedojímání. Respekt.

Soundtrack
Hans Zimmer –⁠ Duna
Hans Zimmer je skvělý zvukový inženýr, příležitostně taky skvělý skladatel filmové hudby a často známý recyklátor vlastního díla. Duna je Zimmerův nejlepší OST od Interstellaru, náramně se mu povedla a naprosto skvěle v sobě snoubí sci-fi velikášství a pouštní ezoteriku s arabskými motivy (recyklovanými z Wonder Woman).

Adam Matej –⁠ Láska pod kapotou
Přiléhavě agresivní a jednoduchá hudba Adama Mateje k dokumentu Láska pod kapotou Mira Rema je asi nejdominantnějším prvkem audiovizuálně skvěle zmáknuté sociální sondy z prostředí neúspěšných automobilových závodníků i životem zklamaných občanů, s nimiž soucítit, bolí.

Internetový mem
Miloš Zeman v izolační kostce
Bavilo mě vlastně cokoliv s Milošem Zemanem, jehož život neustále poskytuje nové a nové náměty pro tvorbu memů. Za všechno zmíním koláž spojující jeho hrození důchodcovskou holí směrem k premiéru Bohuslavu Sobotkovi (při jeho demisi v roce 2017), za kterou dostal dvouminutový trest „za vysokou hůl“, který si odpykal v izolaci v prosklené kostce v roce 2021, když přijímal současné vítěze voleb.

David Kresta
Videoklip
Lorde –⁠ Solar Power
Lorde by zasloužila cenu za obal roku! Novozélandská kráska prodává svůj půvab (pravda, ne tak explicitně) i v klipu k titulní písni nového alba, kde ji oslavuje jakýsi plážový kult.

Coldplay –⁠ Higher Power
Blade Runner potkává Ready Player One, škoda jen, že se v těch zajímavých kulisách místo replikantů a videoherních avatarů prohánějí Coldplay.

Soundtrack
Spencer
Noireová trubka, sólo smutných houslí, klavír, varhany… A stejně jako při poslechu soundtracku k Inherent Vice a Niti z přízraků si pořád připomínám, že tuhle parádu nesložil žádný zasloužilý a ostřílený skladatel filmové hudby, ale „ten kytarista z Radiohead“.

Nadace
Klidně bych tu mohl zmínit i Vládce vesmíru (Masters of the Universe), v obou případech je ke slyšení poctivá práce s hudebními tématy a jejich variacemi. Bear McCreary měl už dávno patřit do extraligy filmových skladatelů, moc a moc mu přeji nějaký velký hollywoodský blockbuster.

Duna
Megastar filmové hudby vzedmula svým trojalbem (soundtrack k filmu, sketchbook a soundtrack ke knize o filmu) pořádné emoce a vysloužil si pořádný hejt. Pro příznivce epického Zimmera z dob Gladiátora či Pirátů z Karibiku tomu schází melodie a přebývá experimentování. Je to ještě hudba, nebo jsou to zvukové efekty? Kdo nečeká jednohubku a má čas na soustředěný poslech, ten musí smeknout. Zvlášť při srovnání se sázkou na jistotu v podobě bondovky Není čas zemřít.

Lukáš Masner
Soundtrack
The Crow
Největší radostí se stal nově vydaný rozšířený soundtrack k bezmála třicet let staré adaptaci komiksu Vrána. Graeme Revell ve světě filmové hudby poněkud zapadl, nicméně jeho exoticky znějící, neskonale temný a depresivní, ale i lyricky křehký soundtrack se již řadí mezi neoddiskutovatelnou klasiku. Nic na tom nemění ani podezřelá podoba se soundtrackem ke Scorseseho filmu Poslední pokušení Krista, který o šest let dříve zkomponoval Peter Gabriel.

Duna
Hans Zimmer zase posouvá hranice svého stylu. Duna není a priori líbivá kompozice, má v sobě patřičnou temnotu a extatickou dramatičnost. Hudba pochopitelně obsahuje odkazy na orientální hudbu, ale zároveň se dotýká i ambientní polohy a Zimmerova ranného, ryze syntezátorového období.

Další: Lamb, The Last Duel.

Tomáš Miklica
Internetový mem
I'm Back – Songify Spider-Man ft. Mork


Štěpán Nezbeda
Soundtrack
Marťanské lodě
Ač má samotný soundtrack na svědomí Albert Romanutti, v částečné autobiografii Martina Kyšperského, který hraje sám sebe, zní samozřejmě také hudba Květů. A právě jako převedení něžně melancholické poetiky brněnské kapely na plátno funguje film paradoxně nejlíp. Figurovat by tak s nadsázkou možná mohl i v kategorii nejlepší klip.

Duna
Hans Zimmer jde ve stopách zesnulého Jóhanna Jóhannssona, který s režisérem Denisem Villeneuvem pracoval před ním. Pomocí zvuků na hranici hudby a hluku podtrhuje stejně monumentálně přistávání obřích vesmírných korábů i pouštní písek zalézající do všech spár.

Last and First Men
Opět monumentálnost, opět Jóhann Jóhannsson, tentokrát v roli autora soundtracku i režiséra a ve spojení s brutalistní architekturou.

Internetový mem
Bernie Senders na inauguraci
Bernie v nepadnoucí roušce a pletených rukavicích osaměle sedící na inaugurace nového prezidenta USA je prostě skvělý výjev, ať už ho photoshop dosadí do jakéhokoli nového kontextu.

Bagr a Ever Given
Mem, na kterém se bagr snaží vyprostit obří tanker zaseknutý v Suezském průpravu, se dá číst jako připomínka zranitelnosti globalizovaného světa, novodobý mýtus o Sysifovi či naopak důkaz o důležitosti každého jednotlivce.

Padme a Anakin
Na rozdíl od dvou předchozích sice nezachycuje žádnou ikonickou událost minulého roku, přesto je jeho výtvorem a odrazem; po chvíli naděje přichází zklamání. To nejlepší, co světu dala druhá trilogie Star Wars.

Jiří Přivřel
Soundtrack
Okupace
Poslechl jsem nedávno, jestli to můžu přihrát domů do Full Moonu, a slyším, že s klidným svědomím. Měl bych se konečně podívat i na film.

Pak mám už jen resty, ale na nočním stolku se mi kupí Spencer a The Power of The Dog, protože Jonny Greenwood, a La Panthère Des Neiges, protože Nick Cave a Warren Ellis.

Shaqualyck
Videoklip
Black Midi –⁠ John L
Pokud jde o práci choreografky Niny McNeely, mnohé naznačil už Climax Gaspara Noého. Tanec!

Soundtrack
Střípky
Puntičkář, hračička, vypravěč. Thomas Newman je mistr atmosférického minimalismu, na ploše celovečerního filmu dokáže z několika tónů vykouzlit kulisu až neuvěřitelně zneklidňující. Rozený rozechvívač svěračů. Těžko uvěřit, že z dosavadních snad patnácti oscarových nominací neproměnil ani jedinou. To samé Zlaté Glóby. Hanba.

Internetový mem
Dlouho jsem si říkal, že by jím mohl být pan Vémola a celý ten absurdní a zhusta promovaný MMA cirkus, ale pak se ukázalo, že všechno je jinak.

Info

foto © se souhlasem Vertical Ent.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas 17.05.2022

Jaký je debut britské superskupiny The Smile, co čekat od pražského koncertu, který už klepe na dveře? Úsměv plný úzkosti, ale taky určitý optimismus.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace