Články / Reporty

Fitko pod věží (Hotspot)

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 17.07.2021

Hotspot společně s Colours of Ostrava a Czech Music Crossroads připravili dvojitý elektronický set na tajném místě v Dolních Vítkovicích právě na den, kdy by býval ostravský festival začínal. No a večer měl skutečně coloursovskou atmosféru. Nejen kvůli známému areálu UNESCO. Také přívalové deště patří k věci a těsně před začátkem akce se nad Vítkovicemi zatáhlo a rozpršelo, že nebylo vidět na krok. Naštěstí patnáct minut po plánovaném startu Ventolina bylo po všem - zůstaly jen krásné kaluže a čerstvý vzduch. A tak jsme inhalovali. Jak známo, Ventolin se doporučuje právě na večer a pomáhá nejen na astma, ale i k radosti z bytí.

Král diskoték připravil vydatné fitko, pařil jako mladíče. Oznámil, že připravuje novou desku, ale držel se hitovek: Mech, Sovy, Indián, Disco Science… Otestoval i výdrž aparatury, mezi hravější pasáže stavěl velké ruchové stěny a přiznal, že měl v těch výškách závrať. To se ovšem není čemu divit.

Z mapky na vstupence vypadalo místo eventu povědomě, šokující umístění scény by ale zakreslit nešlo. Pódium byla vsazeno do dutiny koksárenské věže č. 5 z roku 1964. Deset metrů vysoko. Axel Thesleff dokonce do mikrofonu přiznal, že byl upevněn bezpečnostním pásem, aby nespadl. Podobné jištění se používá pro natáčení s kaskadéry.

Finský elektronický producent a absolvent muzikologie, který sám sebe označuje za nerda, začal hrát za soumraku a co do přísností rytmů si s Ventolinem nezadal. Na tempu sice ubral, stran masivnosti zvuků naopak. Thesleff sytí svou hudbu spoustou world music samplů a vlastními melodiemi, vrstvení i gradace probíhala v ohlušujících vlnách. Na scéně střídal tři pozice - u mašinek a všeho, do čeho se dalo bouchat vpravo, u kláves nalevo a čelem k publiku s keytarem v rukou.

Trochu překvapilo, že zařadil svůj největší hit hned do první části koncertu, aby track Bad Karma fikaně zopakoval v remixu ještě na konci. „O na kar maan rupaiye waala ban ban ke na bage!“ Set neměl hluchá místa, Thesleff vynechal chillové polohy, sázel pouze valivé tracky jako Dunya nebo Red Sun. Přídavkem dal euforickou skladbu I z desky The Hollow Men a pak zmizel v útrobách světelných panelů.

Jak zvuk, tak světelný design byl dokonalý. Vizualizace se neopakovaly, ale vyvíjely, a pracovalo se i s plochami koksárenské baterie a jejím okolím. Přípravy v dílnách Smart Production a Highlite Touring prý probíhaly přes dva měsíce a vše bylo šité lokaci na míru. A stejně jako u edice s Floexem a Bratry, i tady naštěstí vznikal záznam, který bude během srpna dostupný online. Pak bude jasné, proč si dovoluju předjímat nominaci na kulturní akci nebo produkční počin roku. Gratuluju, Hotspot crew!

Info

Hotspot: Axel Thesleff (fi) + Ventolin
14. 7. 2021
Dolní Vítkovice, Ostrava

foto © Jiří Sedlák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace