Články / Reporty

Fitko pod věží (Hotspot)

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 17.07.2021

Hotspot společně s Colours of Ostrava a Czech Music Crossroads připravili dvojitý elektronický set na tajném místě v Dolních Vítkovicích právě na den, kdy by býval ostravský festival začínal. No a večer měl skutečně coloursovskou atmosféru. Nejen kvůli známému areálu UNESCO. Také přívalové deště patří k věci a těsně před začátkem akce se nad Vítkovicemi zatáhlo a rozpršelo, že nebylo vidět na krok. Naštěstí patnáct minut po plánovaném startu Ventolina bylo po všem - zůstaly jen krásné kaluže a čerstvý vzduch. A tak jsme inhalovali. Jak známo, Ventolin se doporučuje právě na večer a pomáhá nejen na astma, ale i k radosti z bytí.

Král diskoték připravil vydatné fitko, pařil jako mladíče. Oznámil, že připravuje novou desku, ale držel se hitovek: Mech, Sovy, Indián, Disco Science… Otestoval i výdrž aparatury, mezi hravější pasáže stavěl velké ruchové stěny a přiznal, že měl v těch výškách závrať. To se ovšem není čemu divit.

Z mapky na vstupence vypadalo místo eventu povědomě, šokující umístění scény by ale zakreslit nešlo. Pódium byla vsazeno do dutiny koksárenské věže č. 5 z roku 1964. Deset metrů vysoko. Axel Thesleff dokonce do mikrofonu přiznal, že byl upevněn bezpečnostním pásem, aby nespadl. Podobné jištění se používá pro natáčení s kaskadéry.

Finský elektronický producent a absolvent muzikologie, který sám sebe označuje za nerda, začal hrát za soumraku a co do přísností rytmů si s Ventolinem nezadal. Na tempu sice ubral, stran masivnosti zvuků naopak. Thesleff sytí svou hudbu spoustou world music samplů a vlastními melodiemi, vrstvení i gradace probíhala v ohlušujících vlnách. Na scéně střídal tři pozice - u mašinek a všeho, do čeho se dalo bouchat vpravo, u kláves nalevo a čelem k publiku s keytarem v rukou.

Trochu překvapilo, že zařadil svůj největší hit hned do první části koncertu, aby track Bad Karma fikaně zopakoval v remixu ještě na konci. „O na kar maan rupaiye waala ban ban ke na bage!“ Set neměl hluchá místa, Thesleff vynechal chillové polohy, sázel pouze valivé tracky jako Dunya nebo Red Sun. Přídavkem dal euforickou skladbu I z desky The Hollow Men a pak zmizel v útrobách světelných panelů.

Jak zvuk, tak světelný design byl dokonalý. Vizualizace se neopakovaly, ale vyvíjely, a pracovalo se i s plochami koksárenské baterie a jejím okolím. Přípravy v dílnách Smart Production a Highlite Touring prý probíhaly přes dva měsíce a vše bylo šité lokaci na míru. A stejně jako u edice s Floexem a Bratry, i tady naštěstí vznikal záznam, který bude během srpna dostupný online. Pak bude jasné, proč si dovoluju předjímat nominaci na kulturní akci nebo produkční počin roku. Gratuluju, Hotspot crew!

Info

Hotspot: Axel Thesleff (fi) + Ventolin
14. 7. 2021
Dolní Vítkovice, Ostrava

foto © Jiří Sedlák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace