Články / Reporty

Fitko pod věží (Hotspot)

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 17.07.2021

Hotspot společně s Colours of Ostrava a Czech Music Crossroads připravili dvojitý elektronický set na tajném místě v Dolních Vítkovicích právě na den, kdy by býval ostravský festival začínal. No a večer měl skutečně coloursovskou atmosféru. Nejen kvůli známému areálu UNESCO. Také přívalové deště patří k věci a těsně před začátkem akce se nad Vítkovicemi zatáhlo a rozpršelo, že nebylo vidět na krok. Naštěstí patnáct minut po plánovaném startu Ventolina bylo po všem - zůstaly jen krásné kaluže a čerstvý vzduch. A tak jsme inhalovali. Jak známo, Ventolin se doporučuje právě na večer a pomáhá nejen na astma, ale i k radosti z bytí.

Král diskoték připravil vydatné fitko, pařil jako mladíče. Oznámil, že připravuje novou desku, ale držel se hitovek: Mech, Sovy, Indián, Disco Science… Otestoval i výdrž aparatury, mezi hravější pasáže stavěl velké ruchové stěny a přiznal, že měl v těch výškách závrať. To se ovšem není čemu divit.

Z mapky na vstupence vypadalo místo eventu povědomě, šokující umístění scény by ale zakreslit nešlo. Pódium byla vsazeno do dutiny koksárenské věže č. 5 z roku 1964. Deset metrů vysoko. Axel Thesleff dokonce do mikrofonu přiznal, že byl upevněn bezpečnostním pásem, aby nespadl. Podobné jištění se používá pro natáčení s kaskadéry.

Finský elektronický producent a absolvent muzikologie, který sám sebe označuje za nerda, začal hrát za soumraku a co do přísností rytmů si s Ventolinem nezadal. Na tempu sice ubral, stran masivnosti zvuků naopak. Thesleff sytí svou hudbu spoustou world music samplů a vlastními melodiemi, vrstvení i gradace probíhala v ohlušujících vlnách. Na scéně střídal tři pozice - u mašinek a všeho, do čeho se dalo bouchat vpravo, u kláves nalevo a čelem k publiku s keytarem v rukou.

Trochu překvapilo, že zařadil svůj největší hit hned do první části koncertu, aby track Bad Karma fikaně zopakoval v remixu ještě na konci. „O na kar maan rupaiye waala ban ban ke na bage!“ Set neměl hluchá místa, Thesleff vynechal chillové polohy, sázel pouze valivé tracky jako Dunya nebo Red Sun. Přídavkem dal euforickou skladbu I z desky The Hollow Men a pak zmizel v útrobách světelných panelů.

Jak zvuk, tak světelný design byl dokonalý. Vizualizace se neopakovaly, ale vyvíjely, a pracovalo se i s plochami koksárenské baterie a jejím okolím. Přípravy v dílnách Smart Production a Highlite Touring prý probíhaly přes dva měsíce a vše bylo šité lokaci na míru. A stejně jako u edice s Floexem a Bratry, i tady naštěstí vznikal záznam, který bude během srpna dostupný online. Pak bude jasné, proč si dovoluju předjímat nominaci na kulturní akci nebo produkční počin roku. Gratuluju, Hotspot crew!

Info

Hotspot: Axel Thesleff (fi) + Ventolin
14. 7. 2021
Dolní Vítkovice, Ostrava

foto © Jiří Sedlák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace