Články / Seriály / / Flashback

Flashback: rap, autenticita, dospívání (Black Moon a Boot Camp Click)

Flashback: rap, autenticita, dospívání (Black Moon a Boot Camp Click)

Jakub Šíma | Články / Seriály / / Flashback | 27.11.2014

Brooklyn - Browsville, první polovina devadesátek. Rap je na vrcholu, což znamená, že i po kapelách, které by se jinak jen těžko vyhrabaly z undergroundu, je globální hlad. Z toho těží Black Moon. Singl Who Got Da Props? se o žebříčky sice jen otřel, ale v podzemí se z něj stala hymna. V Čechách frčeli jen tragikomičtí Rapmasters a za vrchol západní kultury se považovalo Bravo, což mi naštěstí bylo upřímně jedno, jelikož číst jsem ještě neuměl. O deset let později, ke konci základky, už doznívala éra Chaozzu a vedle Wu-Tangu a Cypress Hill se na CD dal sehnat i Boot Camp Click. Uskupení, které kromě Black Moon zastřešovalo také Smiff n Wessun, OGC a asi největší srdcovku: Heltah Skeltah. Nikdy jsem se necítil jako fella z NYC, ale díky sluchátkům a přehrávači jsem se tak aspoň mohl tvářit.

Pamatujete si na štvanický klub Face2Face? Už před deseti lety za moc nestál a není divu, že několik let už nejspíš nefunguje vůbec. Ale v šestnácti vás zaplivaný klub z míry nevyvede za střízliva, natož po obligátní flašce rumu. Časově jsme v roce 2006, žízeň po rapových mejdanech je velká a nadšení ještě větší. Nikdo se tak nedivil, že zaoceánská autenticita chlapců z Boot Camp Clicku podnik rychle vyprodala. Nebudu se tvářit, že si z večera pamatuju něco konkrétního. Zůstaly jen záblesky. Hrozné horko, kotel a řev. Zpocený pivo, zpocenej rum a ruce nahoře. V předních řadách se největší nadšenci snažili neomdlít. Smiff n Wessun přes zhulenost nedokázali pořádně otevřít oči, Sean Price působil nečekaně střízlivě a na malého velkého Buckshota ze zadních pozic nebylo vidět. Klub nespadl, promotér neprodělal a kluci z vesnice si do Prahy přijeli splnit sen na americký rapy, kterým pořád ještě moc nerozuměli.

Jižní Pionýři se láskou k Boot Campu nikdy netajili a když byla možnost, tak je neváhali vozit ani do Jihlavy. Smiff n Wessun jsem nedal, ale když ohlásili Heltah Skeltah, tak nebylo o čem. Jako největší fanda jsem zburcoval kámoše a odesral řízení. Koncert už v té době býval větší motivace než chlast, takže jsem to zkousnul. Za mrazu a hustého sněžení jsme dojeli do Jihlavy a pokračovali v intenzivním nahulování. Postup, který mi tenkrát přišel úplně normální. Podnik se dokázal zaplnit nejen lidmi, ale i očekáváním. Takže když Sean P vystoupil na nízkou stage, netrvalo ani dva tracky a začal publikum uklidňovat, že bordel je super, ale pódium by nemuselo vydržet. V průběhu koncertu varoval ještě několikrát, ale výzva zabrala vždycky jen na pár sekund. Kolega Rockness Monstah měl tradičně kšiltovku zaraženou hluboko do čela a nešetřil extatickými pohyby dlouhých paží doprovázených hlubokým hlasem s charakteristickým chraplákem. Po koncertě prodával trička koncertní DJ, který neměl problém natáhnout pěstí holce, která tričko čapla bez placení. O nic nepřišla. Triko se mi za půl roku roztrhalo. Cestou domů mě to ale ještě netrápilo, jelikož jsem byl nejen patřičně zhulenej, ale taky spokojenej.

Potřetí a počtvrté jsem celý kolektiv viděl na Hip Hop Kempu, ale v náročném festivalovém provozu se na stagi nestalo nic mimořádného. Snad jen již zmíněné pohyby Rockness Monstah byly i tentokrát nepřehlédnutelné, Sean Price zmaštěnější a na Buckshota bylo na velkém pódiu vidět. Nedávno pustili po delší době z basy rappera 5ft, který právě s Buckshotem tvoří Black Moon. Letos v létě takto dorazili na Hip Hop Kemp a v neděli se poprvé chystají navštívit i klubový prostor. Proč tam jít? Na řeči o legendách lze odpovědět řečmi o vyčpělosti. Promotér se bude třást, aby dosáhl na nulu, protože návštěvy nejsou, co bývaly, a na undergroundové klasiky už to lepší nebude. Já se ještě pořád považuju za srdcaře, takže chybět nebudu, ale kolik takových se po klubech ještě pohybuje, ukáže až nedělní večer.

Info

Black Moon (us) + Champion Sound
30.11.2014 20:00 | Lucerna Music Bar, Praha
www.facebook.com/events/532714146862803

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace