Články / Recenze

Foals se chtějí zalíbit

Foals se chtějí zalíbit

Anna Pleslová | Články / Recenze | 26.10.2015

OHODNOŤTE DESKU

Foals na svém čtvrtém albu zůstali věrní fanouškům a pokračují v zavedeném stylu. Jsou zábavní, hutní, trochu funky, trochu taneční a jen o něco víc drsnější než na Holy Fire. Dokonce se zdá, jako by složili nový materiál tak, aby fungoval hlavně live. Takže více epických refrénů a rychlejších skladeb.

Povedl se singl What Went Down - našlapaný track, co se s ničím nepáře, druhý Inhaler. Mountain at My Gates funguje taky dobře, jen se nezbavíte dojmu, že rychle vyvane. A tím se dostáváme k největšímu problému celé desky, jepičí život je cítit z velké časti skladeb. Jsou dobré, baví, na koncertě budou super, ale ... ALE. Je znát, že se s nimi Foals buď párali a vyhladili je až moc, anebo se flákali, a písním chybí zajímavější, neotřelejší a neoposlouchané nápady. Producent James Ford, který předtím chodil na kafe s Mumford & Sons a Jessie Ware, alternativnějšímu přístupu asi taky moc nepomáhá. Nejvíc fungují ty nejpomalejší kousky jako London Thunder nebo A Knife in the Ocean - vybroušené, nápadité, přitom dokonale jednoduché. Tady je to napětí, které Foals jinde utíká. Taky je třeba zmínit Albatross, pro kapelu netypickou věc, kouzelný fantasy feeling zní překvapivě dobře. Highlight alba.

What Went Down je na první poslech skvělé album nabité potenciálními singly a není divu, že už po týdnu od vydání má tři oficiální. Jen po pár posleších mu dochází dech a nudí, věci na efekt nikdy dlouho nevydrží. Foals vždycky fungovali na sexy kombinaci Yannisova vysokého zpěvu a tanečnějších strun na drsnějším podkladu. A stále se vymykají záplavě britských indie kapel, okupují vrchol scény společně s Kasabian, Alt-J, Maccabees a dalšími. Jen pozor, pánové, stojíte proklatě blízko propasti s šedou lepkavou hmotou, kde se topí ti bez originality.

Info

Foals - What Went Down (Transgressive Records, 2015)
www.foals.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace