Články / Reporty

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Anna Mašátová | Články / Reporty | 31.07.2014

Letošní devětadvacátý ročník Folkových prázdnin nese podtitul O nadějích, každý den je pak opatřen ještě vlastním pojmenováním. Pondělí patřilo nejen naději, ale především houslím ve všemožných hudebních rytmech a podobách.

Za Čechy nemohl chybět Jan Hrubý, samorost a houslový virtuos, který si do Náměště dovezl irského harfeníka Seana Barryho, klávesistu, hobojistu a harmonikáře Jana Koláře a flétnistku Andreu Kudrnovou. Irský repertoár hraje Hrubý už desetiletí, láska k Tolkienovi a takzvané keltské hudbě je znát v každém jeho projektu. Festivalový koncert tak ničím nepřekvapil, vcelku klasické „pidlikání“, z něhož by zajásali tanečníci irského tance.

Kanaďanka April Verch, rodačka z ontarijského Ottawa Valley, exceluje na pódiích už odmalička. Ve třech letech začala se stepováním a tancem, pro tamější oblast typickou kratochvílí mladých i starých, v šesti přidala housle a oba koníčky propojila. Rok získávala kontakty a zkušenosti na vyhlášené Berklee College, no a před čtyřmi lety jste ji mohli vidět jako jednu z postav zahajovacího ceremoniálu olympijských her, vydala devět desek a taky nějaká výuková videa stepu. Spolu s kytaristou Hayesem Griffinem a banjistou Codym Waltersem dovezli do Náměště v rámci sedmitýdenního evropského turné nejen ukázku apalačského bluegrassu či honky tonk, při kterém Aprilin step s výskoky a náročnými krokovými variacemi nahrazoval perkuse, ale i covery klasických bluegrassovek jako Before I Met You či švédský tune Polska from Kumla. Většinu pak tvořily písně z posledního alba Bright Light Gold. I April se svým bandem se v Náměšti zdrželi několik dní, během kterých se zapojili do workshopů nebo sami učili. V úterý dala Verch do těla účastníkům semináře stepu, ve středu zase korigovala houslisty.

Hlavní program zakončila italská pětice I Liguriani. Jak název napovídá, pánové pocházejí z Ligurie, kdo však čekal italské serenády, spletl se. Veselé irské reely o vdaných ženách myslících na sebevraždu, politice i válce v podání houslisty a zpěváka Fabia Bialeho, dudáka Fabia Rinauda, flétnisty Michela Balattiho, harmonikáře Filippa Gambetty a kytaristy Claudia de Angeli zněli ještě o něco lépe u tradičního nočního jam sessionu, kdy spojili síly s domácí Lucií Redlovou a Jitkou Šuranskou i kanadskými kolegy. O největší překvapení se postaral Gambetta, který u ohně vyšvihl Jožina z bažin. Jak později přiznal, v dětství byl u nich doma častým hostem Jiří Plocek, kamarád jeho otce, slavného kytaristy Beppeho Gambetty.

Kam ovšem letos směřují největší prosby a upírá se naděje? Jednoznačně k nebi. Obloha je totiž střídavě zatažená, ubrečená nebo bodá horkými paprsky, program se tak kvůli nestálosti počasí přesouval po oba dny do zámecké jízdárny. Vydýchaný prostor je sice lepší než moknout venku, koncerty v zámeckém parku jsou ale svou atmosférou nepřekonatelné.

Info

Folkové prázdniny 2014
28. 7. 2014, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace