Články / Reporty

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Anna Mašátová | Články / Reporty | 31.07.2014

Letošní devětadvacátý ročník Folkových prázdnin nese podtitul O nadějích, každý den je pak opatřen ještě vlastním pojmenováním. Pondělí patřilo nejen naději, ale především houslím ve všemožných hudebních rytmech a podobách.

Za Čechy nemohl chybět Jan Hrubý, samorost a houslový virtuos, který si do Náměště dovezl irského harfeníka Seana Barryho, klávesistu, hobojistu a harmonikáře Jana Koláře a flétnistku Andreu Kudrnovou. Irský repertoár hraje Hrubý už desetiletí, láska k Tolkienovi a takzvané keltské hudbě je znát v každém jeho projektu. Festivalový koncert tak ničím nepřekvapil, vcelku klasické „pidlikání“, z něhož by zajásali tanečníci irského tance.

Kanaďanka April Verch, rodačka z ontarijského Ottawa Valley, exceluje na pódiích už odmalička. Ve třech letech začala se stepováním a tancem, pro tamější oblast typickou kratochvílí mladých i starých, v šesti přidala housle a oba koníčky propojila. Rok získávala kontakty a zkušenosti na vyhlášené Berklee College, no a před čtyřmi lety jste ji mohli vidět jako jednu z postav zahajovacího ceremoniálu olympijských her, vydala devět desek a taky nějaká výuková videa stepu. Spolu s kytaristou Hayesem Griffinem a banjistou Codym Waltersem dovezli do Náměště v rámci sedmitýdenního evropského turné nejen ukázku apalačského bluegrassu či honky tonk, při kterém Aprilin step s výskoky a náročnými krokovými variacemi nahrazoval perkuse, ale i covery klasických bluegrassovek jako Before I Met You či švédský tune Polska from Kumla. Většinu pak tvořily písně z posledního alba Bright Light Gold. I April se svým bandem se v Náměšti zdrželi několik dní, během kterých se zapojili do workshopů nebo sami učili. V úterý dala Verch do těla účastníkům semináře stepu, ve středu zase korigovala houslisty.

Hlavní program zakončila italská pětice I Liguriani. Jak název napovídá, pánové pocházejí z Ligurie, kdo však čekal italské serenády, spletl se. Veselé irské reely o vdaných ženách myslících na sebevraždu, politice i válce v podání houslisty a zpěváka Fabia Bialeho, dudáka Fabia Rinauda, flétnisty Michela Balattiho, harmonikáře Filippa Gambetty a kytaristy Claudia de Angeli zněli ještě o něco lépe u tradičního nočního jam sessionu, kdy spojili síly s domácí Lucií Redlovou a Jitkou Šuranskou i kanadskými kolegy. O největší překvapení se postaral Gambetta, který u ohně vyšvihl Jožina z bažin. Jak později přiznal, v dětství byl u nich doma častým hostem Jiří Plocek, kamarád jeho otce, slavného kytaristy Beppeho Gambetty.

Kam ovšem letos směřují největší prosby a upírá se naděje? Jednoznačně k nebi. Obloha je totiž střídavě zatažená, ubrečená nebo bodá horkými paprsky, program se tak kvůli nestálosti počasí přesouval po oba dny do zámecké jízdárny. Vydýchaný prostor je sice lepší než moknout venku, koncerty v zámeckém parku jsou ale svou atmosférou nepřekonatelné.

Info

Folkové prázdniny 2014
28. 7. 2014, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz dvou kontinentů (Jorge Rossy Vibes Quintet)

David Bláha 20.01.2020

Úvodní melodie připomene tvorbu Thelonia Monka, což vlastně vypovídá i o celém výrazu a zvuku, který skupina vytváří...

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.