Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2013

Biffy Clyro, headliner druhého dne Sziget festivalu, dostáli své pověsti skvělé koncertní kapely. Stejně tak výborné koncerty předvedli Ska-P nebo Bad Religion. Přesto byl tenhle den spíše odpočinkový. Polovina festivalu, pokud počítáte i dva zahřívací dny, se vypařila jako poslední zbytky vody ve čtyřicítkovém vedru. S tím se vypařil celofestivalovým návštěvníkům i nespoutaný entuziasmus. Každý začal vážit kroky a vzdálenosti se prodloužili. Hvězdy festivalu si ale stěžovat na nezájem nemohly.

Nejvíce sužovalo horko koncert Reginy Spektor, kdy se před pódium trousili diváci ze stínu, kterého je na Szigetu díky stromům dost, jen velmi pomalu. To druhý v pořadí na hlavní stagi, britský raper Dizziee Rascal, kterému sekundovali ještě dva parťáci, už měl plochu pod pódiem zcela zaplněnou, stejně jako energičtí aktivisti Ska-P, kteří zahráli koncert, tak jak to známe z vystoupení i u nás, s velkým divadlem a nasazením.

Až na dřeň, tak by se dal popsat koncert americké post-hardcore skupiny Biffy Clyro, která uzavírala hlavní stage. Pop metal je asi nejlepší vyjádření pro střídání tvrdých částí s lyrickými a pro Biffy Clyro tak typickými. Koncertu nechybělo nic, možná jen citelnější oddělení zvuku nástrojů, ale vzhledem k náladě kapely, která dávala maximum, a vizuálním efektům, kde nechyběly ani ohně, létající konfety a perfektní projekce, to vůbec nevadilo. Když zazněl hit Many of Horror, šel celý dav kapele na ruku a Biffy Clyro ukázali, proč patří k jedné z nejlepších live kapel současnosti.

Půlhodiny před půlnocí rozezněla k prasknutí narvaný A38 stan jedna z nejlegendárnějších punkových kapel na světě Bad Religion. Čistá dávka amerického protipolitického punku rozjela pogo všude, kam perfektní zvuk dolehl. Zpěvák Greg Graffin, který příští rok oslaví padesátku, měl hlas plný energie pětadvacetiletého punkáče odhodlaného bojovat se systémem. Když hned po sobě následovaly písně Punk Rock Song a American Jesus, vřelo to ve stanu jako v kotli se segedinem. Včerejší koncert byl dalším důkazem, že Bad Religion ze své hudby ani po třiceti čtyřech letech hraní nehodlají slevit ani cent.

I Slovensko má na festivalu své kapely a jednou z nich je Jerguš Oravec Trio. Jerguš i přes své mládí ovládá kytaru dokonale a nebojí se to předvést. Blues rock v mladém provedení, o tomhle mladíkovi ještě uslyšíme. No a pak už nezbylo, než jít nabrat nové síly do chilloutového koutku v Chill Garden. Bude to potřeba, pátek hrají Blur, Calexico, Dry the River a spousta dalších.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace