Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

freedom/sziget: když neslevíte ani cent

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2013

Biffy Clyro, headliner druhého dne Sziget festivalu, dostáli své pověsti skvělé koncertní kapely. Stejně tak výborné koncerty předvedli Ska-P nebo Bad Religion. Přesto byl tenhle den spíše odpočinkový. Polovina festivalu, pokud počítáte i dva zahřívací dny, se vypařila jako poslední zbytky vody ve čtyřicítkovém vedru. S tím se vypařil celofestivalovým návštěvníkům i nespoutaný entuziasmus. Každý začal vážit kroky a vzdálenosti se prodloužili. Hvězdy festivalu si ale stěžovat na nezájem nemohly.

Nejvíce sužovalo horko koncert Reginy Spektor, kdy se před pódium trousili diváci ze stínu, kterého je na Szigetu díky stromům dost, jen velmi pomalu. To druhý v pořadí na hlavní stagi, britský raper Dizziee Rascal, kterému sekundovali ještě dva parťáci, už měl plochu pod pódiem zcela zaplněnou, stejně jako energičtí aktivisti Ska-P, kteří zahráli koncert, tak jak to známe z vystoupení i u nás, s velkým divadlem a nasazením.

Až na dřeň, tak by se dal popsat koncert americké post-hardcore skupiny Biffy Clyro, která uzavírala hlavní stage. Pop metal je asi nejlepší vyjádření pro střídání tvrdých částí s lyrickými a pro Biffy Clyro tak typickými. Koncertu nechybělo nic, možná jen citelnější oddělení zvuku nástrojů, ale vzhledem k náladě kapely, která dávala maximum, a vizuálním efektům, kde nechyběly ani ohně, létající konfety a perfektní projekce, to vůbec nevadilo. Když zazněl hit Many of Horror, šel celý dav kapele na ruku a Biffy Clyro ukázali, proč patří k jedné z nejlepších live kapel současnosti.

Půlhodiny před půlnocí rozezněla k prasknutí narvaný A38 stan jedna z nejlegendárnějších punkových kapel na světě Bad Religion. Čistá dávka amerického protipolitického punku rozjela pogo všude, kam perfektní zvuk dolehl. Zpěvák Greg Graffin, který příští rok oslaví padesátku, měl hlas plný energie pětadvacetiletého punkáče odhodlaného bojovat se systémem. Když hned po sobě následovaly písně Punk Rock Song a American Jesus, vřelo to ve stanu jako v kotli se segedinem. Včerejší koncert byl dalším důkazem, že Bad Religion ze své hudby ani po třiceti čtyřech letech hraní nehodlají slevit ani cent.

I Slovensko má na festivalu své kapely a jednou z nich je Jerguš Oravec Trio. Jerguš i přes své mládí ovládá kytaru dokonale a nebojí se to předvést. Blues rock v mladém provedení, o tomhle mladíkovi ještě uslyšíme. No a pak už nezbylo, než jít nabrat nové síly do chilloutového koutku v Chill Garden. Bude to potřeba, pátek hrají Blur, Calexico, Dry the River a spousta dalších.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace