Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: Skin přebila démony

freedom/sziget: Skin přebila démony

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 08.08.2013

Energie proti vedru zatím asi nejlepší lék. Proti čtyřicítkovému vedru totiž pomáhali tentokrát hlavně výborné koncerty, ve kterých dominovali výborní Skunk Anansie a Nick Cave & The Bad Seeds.

Hlavní pódium je středobodem každého festivalu, ale na Szigetu tomu u řady fanoušků není. Výběr široký a nabídka téměř neomezená, takže často se to hlavní odehrává jinde, než možná pořadatelé plánovali. Hlavně to pocítili Die Ärtze, kteří hráli v podstatě jen pro své německé fanoušky. To Skin se Skunk Anansie a Nick Cave a jeho parta byli jiná káva. A překvapivě Skin se svým živočišným projevem udržela na rozpáleném place větší publikum než démonická parta The Bad Seeds s uhrančivým Nickem.

Skin zářila ve zlatém kostýmu a zcela si podmanila početný dav, který na ně dorazil. A to doslova. Skin opět zopakovala svůj oblíbený kousek a několikrát chodila přímo po lidech nebo se nechala unášet na vlně crowdsurfingu. Koncert měl výborné tempo, které diktovaly hlavně červené struny basáka.

Koho nebavili němečtí Die Ärtze, což bylo tentokrát většina, vyrazil objevovat jinam a mohl si vybrat z třiceti dalších míst, kde se hraje. Mohli tak například narazit na fantastický koncert na bluesové scéně, kde hráli skvělí angličtí Heymoonshaker. Spojení beatboxera Davea Crowea a bluesového kytaristy Andy Balcona, který vládne neuvěřitelným chraplákem, se ukazuje jako vynikající nápad a jejich koncert měl skvělou šťávu. Na blues je pořád co objevovat.

Výborní byli Everything Everything. Možná to bylo vedrem, které festival sužuje, ale stan byl plný tak ze třetiny. Průvodce je popisuje jako kytarový pop, což je omyl, protože Everything Everything působí jako přenesení Yes se složitou formou písní, proplétajícími se vokály a hutným zvukem. Bohužel zvukař kapelu moc nepodržel, jinde s lepším zvukem budou nepřekonatelní. Zasvítila zelená, přivolejte skřítky, leprikóny a nalijte si panáka whiskey. Floggin Molly, kalifornská kapela s irskými kořeny hrající folk-punk, která je veteránem Szigetu, narozdíl od Everything Everything naplnila stan během krátké chvíle k prasknutí. Kapela, která je známá tím, že si koncert užívá, ať už hraje v malém klubu nebo na velké stagi.

První oficiální headliner festivalu Nick Cave & The Bad Seeds měli daleko příjemnější ovzduší a začínající noc jako by probouzela démony v kapele. Hned druhá skladba na playlistu z aktuálního alba Push the Sky Away ukázala, že i Bad Seeds umí být temní téměř jak Grinderman. Nick byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech např. z alba Murder Ballads. Výtečné zakončení prvního dne na hlavním pódiu.

Čtvrtek mají být největší horka a zároveň vystoupit Biffy Clyro, Regina Spektor, Ska-P, Dizzee Rascal. Bude to chtít dobré chlazení.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.