Články / Sloupky/Blogy

freedom/sziget: Skin přebila démony

freedom/sziget: Skin přebila démony

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 08.08.2013

Energie proti vedru zatím asi nejlepší lék. Proti čtyřicítkovému vedru totiž pomáhali tentokrát hlavně výborné koncerty, ve kterých dominovali výborní Skunk Anansie a Nick Cave & The Bad Seeds.

Hlavní pódium je středobodem každého festivalu, ale na Szigetu tomu u řady fanoušků není. Výběr široký a nabídka téměř neomezená, takže často se to hlavní odehrává jinde, než možná pořadatelé plánovali. Hlavně to pocítili Die Ärtze, kteří hráli v podstatě jen pro své německé fanoušky. To Skin se Skunk Anansie a Nick Cave a jeho parta byli jiná káva. A překvapivě Skin se svým živočišným projevem udržela na rozpáleném place větší publikum než démonická parta The Bad Seeds s uhrančivým Nickem.

Skin zářila ve zlatém kostýmu a zcela si podmanila početný dav, který na ně dorazil. A to doslova. Skin opět zopakovala svůj oblíbený kousek a několikrát chodila přímo po lidech nebo se nechala unášet na vlně crowdsurfingu. Koncert měl výborné tempo, které diktovaly hlavně červené struny basáka.

Koho nebavili němečtí Die Ärtze, což bylo tentokrát většina, vyrazil objevovat jinam a mohl si vybrat z třiceti dalších míst, kde se hraje. Mohli tak například narazit na fantastický koncert na bluesové scéně, kde hráli skvělí angličtí Heymoonshaker. Spojení beatboxera Davea Crowea a bluesového kytaristy Andy Balcona, který vládne neuvěřitelným chraplákem, se ukazuje jako vynikající nápad a jejich koncert měl skvělou šťávu. Na blues je pořád co objevovat.

Výborní byli Everything Everything. Možná to bylo vedrem, které festival sužuje, ale stan byl plný tak ze třetiny. Průvodce je popisuje jako kytarový pop, což je omyl, protože Everything Everything působí jako přenesení Yes se složitou formou písní, proplétajícími se vokály a hutným zvukem. Bohužel zvukař kapelu moc nepodržel, jinde s lepším zvukem budou nepřekonatelní. Zasvítila zelená, přivolejte skřítky, leprikóny a nalijte si panáka whiskey. Floggin Molly, kalifornská kapela s irskými kořeny hrající folk-punk, která je veteránem Szigetu, narozdíl od Everything Everything naplnila stan během krátké chvíle k prasknutí. Kapela, která je známá tím, že si koncert užívá, ať už hraje v malém klubu nebo na velké stagi.

První oficiální headliner festivalu Nick Cave & The Bad Seeds měli daleko příjemnější ovzduší a začínající noc jako by probouzela démony v kapele. Hned druhá skladba na playlistu z aktuálního alba Push the Sky Away ukázala, že i Bad Seeds umí být temní téměř jak Grinderman. Nick byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech např. z alba Murder Ballads. Výtečné zakončení prvního dne na hlavním pódiu.

Čtvrtek mají být největší horka a zároveň vystoupit Biffy Clyro, Regina Spektor, Ska-P, Dizzee Rascal. Bude to chtít dobré chlazení.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.