Články / Sloupky/Blogy

 freedom/sziget: válcování mezi rockery

freedom/sziget: válcování mezi rockery

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.08.2013

Hlavní podium přivítalo v sobotu hned trojici rockových kapel. Čtvrtý den byl ale ve znamení příjemného počasí a falzetu britského popového zpěváka Michaela Holbrooka Pennimana, vystupujícího pod jménem Mika. Ten přilákal po Blur druhý nejpočetnější dav, i když tentokrát složený z převážně fanynek a návštěvníků z Budapešti. Jeho koncert ovšem nechal všechny rockové příznivce lhostejné.

Hvězdou totiž byli nekompromisní Enter Shikari a jejich skvělá show, která by si zasloužila lepší čas než čtvrtou odpolední. Zpěvák zmizel v davu, aby se objevil na vzdáleném vozidle, vyškubnul mikrofonní šňůru a nutil zpívat okolní fanoušky místo sebe. Kytarista dal svůj nástroj klukovi v první řadě, aby za něj dohrál skladbu, a to nebyl jediný bonbónek, který zpestřoval jejich hardcore míchané s elektronikou a metalem. Výborný koncert.

Britské Editors čekal před hlavním pódiem početný dav. Když se ukázalo, že místo nich nastupují The Fratellis ze Skotska, fanoušci houfně odcházeli, a to neměli dělat. Příznivci indie rocku a britrocku, který se pořád těší velké oblibě, čekal nášup. Kapela sice komunikovala s publikem jen minimálně, ale plně to vynahrazovala množstvím písní a energií, kterou do publika sypala, navíc tenhle koncert můžeme řadit mezi ty, které měly povedený, křišťálově čistý zvuk.

Když rozjeli show hvězdní Editors, čekal na ně sice prořídlý dav, ale ten byl evidentně složený ze skalních. Opět výborný zvuk, monumentální vokály vedené zpěvákovým čistým projevem, a taky zvláštní světelné „stromy“, které se stále přítomnou mlhou dotvářely temnou náladu. Kapela byla uměřená v komunikaci s obecenstvem a možná i proto působil koncert jednolitým dojmem, z něhož nevyčníval žádný zásadnější moment. Snaha o perfekcionalismus někdy působí studeně.

Druhé největší otevřené podium přivítalo i českou kapelu. Čankišou v odpoledním slunci postupně přilákali lidi z okolních stanů, kteří vytvořili velmi přátelské prostředí, a Čankišou si mohli zapsat další účast na prestižním festivalu. Na stejném místě pak vystoupil i zástupce z Ruska, totálně neřízená střela nazvaná Leningrad. Pódium bylo plné hudebníků tlačících tank ruského ska-punku do fanoušků, kteří by si pro kapelu vyskákali život. Zpěvačka Yuliya v ultra krátké minisukni, vychlastaní pankáči, hutná dechová sekce. Zajímavostí bylo, že frontman Sergei "Shnur" Shnurov neřekl ani slovo anglicky, ale taky proč, když hlavní složku posluchačů tvořili ruští fans mávající jak o život vlajkami.

Sziget míří do finále a uvidíme, zda program překoná nostalgii, která se nenápadně vkrádá do myslí s blížícím se koncem týdenního festivalu. Na závěr se očekávají Franz Ferdinand, The Bots a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.