Články / Sloupky/Blogy

 freedom/sziget: válcování mezi rockery

freedom/sziget: válcování mezi rockery

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.08.2013

Hlavní podium přivítalo v sobotu hned trojici rockových kapel. Čtvrtý den byl ale ve znamení příjemného počasí a falzetu britského popového zpěváka Michaela Holbrooka Pennimana, vystupujícího pod jménem Mika. Ten přilákal po Blur druhý nejpočetnější dav, i když tentokrát složený z převážně fanynek a návštěvníků z Budapešti. Jeho koncert ovšem nechal všechny rockové příznivce lhostejné.

Hvězdou totiž byli nekompromisní Enter Shikari a jejich skvělá show, která by si zasloužila lepší čas než čtvrtou odpolední. Zpěvák zmizel v davu, aby se objevil na vzdáleném vozidle, vyškubnul mikrofonní šňůru a nutil zpívat okolní fanoušky místo sebe. Kytarista dal svůj nástroj klukovi v první řadě, aby za něj dohrál skladbu, a to nebyl jediný bonbónek, který zpestřoval jejich hardcore míchané s elektronikou a metalem. Výborný koncert.

Britské Editors čekal před hlavním pódiem početný dav. Když se ukázalo, že místo nich nastupují The Fratellis ze Skotska, fanoušci houfně odcházeli, a to neměli dělat. Příznivci indie rocku a britrocku, který se pořád těší velké oblibě, čekal nášup. Kapela sice komunikovala s publikem jen minimálně, ale plně to vynahrazovala množstvím písní a energií, kterou do publika sypala, navíc tenhle koncert můžeme řadit mezi ty, které měly povedený, křišťálově čistý zvuk.

Když rozjeli show hvězdní Editors, čekal na ně sice prořídlý dav, ale ten byl evidentně složený ze skalních. Opět výborný zvuk, monumentální vokály vedené zpěvákovým čistým projevem, a taky zvláštní světelné „stromy“, které se stále přítomnou mlhou dotvářely temnou náladu. Kapela byla uměřená v komunikaci s obecenstvem a možná i proto působil koncert jednolitým dojmem, z něhož nevyčníval žádný zásadnější moment. Snaha o perfekcionalismus někdy působí studeně.

Druhé největší otevřené podium přivítalo i českou kapelu. Čankišou v odpoledním slunci postupně přilákali lidi z okolních stanů, kteří vytvořili velmi přátelské prostředí, a Čankišou si mohli zapsat další účast na prestižním festivalu. Na stejném místě pak vystoupil i zástupce z Ruska, totálně neřízená střela nazvaná Leningrad. Pódium bylo plné hudebníků tlačících tank ruského ska-punku do fanoušků, kteří by si pro kapelu vyskákali život. Zpěvačka Yuliya v ultra krátké minisukni, vychlastaní pankáči, hutná dechová sekce. Zajímavostí bylo, že frontman Sergei "Shnur" Shnurov neřekl ani slovo anglicky, ale taky proč, když hlavní složku posluchačů tvořili ruští fans mávající jak o život vlajkami.

Sziget míří do finále a uvidíme, zda program překoná nostalgii, která se nenápadně vkrádá do myslí s blížícím se koncem týdenního festivalu. Na závěr se očekávají Franz Ferdinand, The Bots a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.