Články / Sloupky/Blogy

 freedom/sziget: válcování mezi rockery

freedom/sziget: válcování mezi rockery

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.08.2013

Hlavní podium přivítalo v sobotu hned trojici rockových kapel. Čtvrtý den byl ale ve znamení příjemného počasí a falzetu britského popového zpěváka Michaela Holbrooka Pennimana, vystupujícího pod jménem Mika. Ten přilákal po Blur druhý nejpočetnější dav, i když tentokrát složený z převážně fanynek a návštěvníků z Budapešti. Jeho koncert ovšem nechal všechny rockové příznivce lhostejné.

Hvězdou totiž byli nekompromisní Enter Shikari a jejich skvělá show, která by si zasloužila lepší čas než čtvrtou odpolední. Zpěvák zmizel v davu, aby se objevil na vzdáleném vozidle, vyškubnul mikrofonní šňůru a nutil zpívat okolní fanoušky místo sebe. Kytarista dal svůj nástroj klukovi v první řadě, aby za něj dohrál skladbu, a to nebyl jediný bonbónek, který zpestřoval jejich hardcore míchané s elektronikou a metalem. Výborný koncert.

Britské Editors čekal před hlavním pódiem početný dav. Když se ukázalo, že místo nich nastupují The Fratellis ze Skotska, fanoušci houfně odcházeli, a to neměli dělat. Příznivci indie rocku a britrocku, který se pořád těší velké oblibě, čekal nášup. Kapela sice komunikovala s publikem jen minimálně, ale plně to vynahrazovala množstvím písní a energií, kterou do publika sypala, navíc tenhle koncert můžeme řadit mezi ty, které měly povedený, křišťálově čistý zvuk.

Když rozjeli show hvězdní Editors, čekal na ně sice prořídlý dav, ale ten byl evidentně složený ze skalních. Opět výborný zvuk, monumentální vokály vedené zpěvákovým čistým projevem, a taky zvláštní světelné „stromy“, které se stále přítomnou mlhou dotvářely temnou náladu. Kapela byla uměřená v komunikaci s obecenstvem a možná i proto působil koncert jednolitým dojmem, z něhož nevyčníval žádný zásadnější moment. Snaha o perfekcionalismus někdy působí studeně.

Druhé největší otevřené podium přivítalo i českou kapelu. Čankišou v odpoledním slunci postupně přilákali lidi z okolních stanů, kteří vytvořili velmi přátelské prostředí, a Čankišou si mohli zapsat další účast na prestižním festivalu. Na stejném místě pak vystoupil i zástupce z Ruska, totálně neřízená střela nazvaná Leningrad. Pódium bylo plné hudebníků tlačících tank ruského ska-punku do fanoušků, kteří by si pro kapelu vyskákali život. Zpěvačka Yuliya v ultra krátké minisukni, vychlastaní pankáči, hutná dechová sekce. Zajímavostí bylo, že frontman Sergei "Shnur" Shnurov neřekl ani slovo anglicky, ale taky proč, když hlavní složku posluchačů tvořili ruští fans mávající jak o život vlajkami.

Sziget míří do finále a uvidíme, zda program překoná nostalgii, která se nenápadně vkrádá do myslí s blížícím se koncem týdenního festivalu. Na závěr se očekávají Franz Ferdinand, The Bots a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.