Články / Profily

Full Moon Stage 2018: Jane Weaver

Full Moon Stage 2018: Jane Weaver

redakce | Články / Profily | 24.04.2018

Anglická zpěvačka a hudebnice Jane Weaver prožila se skupinou Kill Laura začátkem devadesátých let pověstných patnáct minut slávy, tlak tvrdé mašinérie showbyznysu ale čtveřice dvacátníků nakonec neustála. O to větší satisfakce musela přijít loni, když se její album Modern Kosmology stalo jednou z nejoceňovanějších nahrávek (nejen) na britských ostrovech. Od grunge v podání Kill Laura se Jane Weaver přes několik sólových alb ve znamení více méně tradičního anglického folku vrátila obloukem k mohutnějšímu zvuku – Modern Kosmology, podobně jako předchozí kolekce The Silver Globe, poutají pozornost neskrývanou láskou ke space rocku, hutným klávesovým plochám, klasickému sci-fi a obskurním soundtrackům. České publikum může jen těšit, že mezi vůbec nejoblíbenější alba anglické autorky patří soundtracky k filmům Malá mořská víla nebo Valerie a týden divů.


"Tam, kde jsem vyrůstala, byl velice rozšířený chemický a farmaceutický průmysl, v okolí bylo hodně velkých divných továren, ze kterých neustále vycházel zvláštní zápach a v noci se rozblikaly spoustou tajuplných světel. Dodnes miluju obrazy nočního velkoměsta, snímky jako Blade Runner," říká Jane Weaver v rozhovoru pro Full Moon na otázku, kde se vzala fascinace sci-fi a vesmírnými obrazy vůbec. Náruživá hudební fanynka má také v oblibě německé skupiny jako Can nebo Kraftwerk, v žánru kosmische musik ostatně našla základ pro současný mohutný zvuk své kapely, který může místy působit obskurně nebo staromilsky, ale ve skutečnosti je velice svěží a v rámci nečekaných retro zákrutů, které hudební scéna nutně absolvuje, vlastně moderní. Jane Weaver vlivy minulosti nijak nepopírá, naopak je považuje za zcela přirozené: "Myslím, že to tak dělá hodně lidí – ohlížíme se nazpět, abychom mohli jít kupředu."


"Futuristickou diskotéku střídají atmosférické plochy a psychedelické výjevy plné barevných létajících motýlů, barevné částice evokující obrazy Hilmy af Klint se smršťují a znovu rozpínají, vy koukáte na třpytivé noční nebe ze své naleštěné rakety a přemýšlíte, jaký smysl celé to lidské pinožení má. Leckomu přijde přemýšlení o marnosti ukryté v týdny trvajícím procesu nakvétání rozložité magnólie, aby po jedné mrazivé noci bylo po všem, jako ztráta času. Možná je to ale naopak." Citát z recenze Veroniky Miksové na album Modern Cosmology je stejně poetický jako přesný, noční vystoupení Jane Weaver může být bezpochyby jedním ze zásadních zážitků letošního ročníku.

Info

Jane Weaver
fb interpretky

Live: Colours of Ostrava 2018
18. - 21. 7. 2018
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace