Články / Profily

Full Moon stage on Colours II.

Full Moon stage on Colours II.

redakce | Články / Profily | 09.07.2014

Celkem patnáct kapel a hudebníků přibývá do letošního programu festivalu Colours of Ostrava na Full Moon stage, která je stejně jako loni věnována nezávislým jménům současné hudební scény. „Žánrový rozptyl je ohromný, ale všechny spojuje jasný osobní názor a touha dělat hudbu svého srdce a hlavně po svém. Ať už jde o pop, elektroniku, rock'n'roll nebo třeba rap,“ říká dramaturg této scény Michal Pařízek. České a slovenské kapely na "naší" stagi, část druhá.

The Maggie’s Marshmallows
Surfové kytary, vystřižené scény béčkových horrorů, garážový zvuk, ofina hluboko přes oči, upnuté džíny a chelsea boots. Swinging London. Nejlepší žánrovka na scéně? The Maggie’s Marshmallows je pražská trojice, která se zhlédla v estetice garážového undergroundu, vzpomeňte na rané The Rolling Stones nebo kultovní americké kapely 60. let jako The Seeds, The Monks či The Sonics. Právě tam trojice v čele s charismatickou zpěvačkou Meg míří – hluboko ke kořenům žánru, přímo mezi uřvané fuzzy, zkreslená kytarová sóla a neúprosný rock’n’rollový rytmus. A pochopitelně to všechno musí hrát pořádně nahlas.

The Maggie’s Marshmallows vznikli někdy v roce 2010 a okamžitě se zařadili na jedno z předních míst mladé české rock’n’rollové scény, mezi kapely jako jsou Wild Tides, Trailer Trash a další. Stejná scéna stojí také za žánrovým festivalem Muddy River, který se již několik let pravidelně pořádá v Praze. Po dvou letech téměř neustálého koncertování, přerušeného pouze krátkou studijní pauzou, vydali The Maggie’s Marshmallows vlastním nákladem debutové EP, ale teprve na letošní rok chystá kapela velkou nahrávku. Každým dnem by měl u respektovaného amerického vydavatelství Get Hip Records vyjít 7” singl, který by mělo záhy doplnit debutové album. Kapela má jasno, nechme mluvit kytaristu kapely Stoupu: „Tady chce každý dělat něco inovativního, přestože nezná kořeny a ani je znát nechce. Většina lidí si myslí, že na začátku všeho byl Jack White. Nechápu. A pokud se lidi o tu hudbu nezačnou zajímat, tak se to nezmění.“

www.bandzone.cz/themaggiesmarshmallows
www.facebook.com/themaggiesmarshmallows


Manon meurt
Pohádka o neznámé kapele z Rakovníka, která si tak moc přála zahrát před svými vzory, až se jí to splnilo, se za necelý rok stihla stát městskou legendou. Čtveřice Manon meurt si svým vystoupením na pražském koncertě My Bloody Valentine udělali velké jméno. A nejde o nafouknutou bublinu, kapela si přes své mládí pozornost rozhodně zaslouží. Zmíněný koncert jim pomohl k získání peněz v kampani na serveru HitHit, které použili na nahrání svého debutu. Ten vyšel letos na jaře a rakovnický kvartet na něm beze zbytku potvrdil naděje do něj vkládané. V recenzích padají silná slova: „Smrtelně návykové zhmotnění krásy, vhánějící do očí slzy dojetí. Při necelé půlhodinové stopáži deska ani sekundu nenudí a nešetří dalšími silnými momenty.“ (Jakub Šilhavík, Full Moon).

Přání kapely hrát před hvězdnými My Bloody Valentine nebylo neopodstatněné, pro Manon meurt jde o jasné a logické vzory. Kapela vznikla teprve před rokem a půl, i proto je jejich raketový start obdivuhodný. S My Bloody Valentine mají společnou nejen zálibu v omamných melodiích, které vrcholí burácivými noiseovými plochami, ale také spravedlivé rozdělení kvarteta. Obě kapely tvoří dvě holky a dva kluci, dokonce i nástroje mají rozhozeny stejně. To už je ale opravdu náhoda, ostatně ani s proklamovaným žánrem to není jisté: „Manon nehrála vždycky shoegaze, když teda připustím, že ho hraje teď. Začínali jsme společně opravdu jen jako kapela kolem Káti, která na koncertech seděla na židli a hrála na akustiku. V té době se mezi shoegaze kapelama orientoval jenom Vojta,“ říká Jiří v rozhovoru pro Full Moon, kde se také dozvíte, že Manon meurt mají rádi třeba Ecstasy of St. Theresa, Warpaint nebo dokonce Russian Circles. A to, že současný hype okolo sebe berou s rezervou a stojí nohama na zemi, je zřejmé: „Nepotřebujeme bejt bohatý, chceme bejt dobrý.“

www.bandzone.cz/manonmeurt
www.manonmeurt.bandcamp.com


My Dead Cat
My Dead Cat patří na brněnské rock’n’rollové scéně takřka k veteránům. Vznikli už v roce 2001, ale historie současné sestavy a podoby se píše od roku 2006. Do surového mixu post-hardcore a noise rocku se pozvolna začaly vkrádat další ingredience: surf, indie nebo ozvěny klasik typu The Cure. Postupem let se dopracovali k originálnímu zvuku; zhuštěná energie, krystalická tvrdost a pozitivní vzdor v kombinaci s hitovými melodiemi zaujmou na první dobrou. Koncerty přinášejí osvěžující a sympatickou atmosféru; My Dead Cat jsou hraví, taneční a zábavní, aniž by tratili ze své přímočarosti a údernosti.

V současnosti pracují na novém albu, na Colours představí ještě nahrávku Shortcut to Hell, která vyšla na sklonku roku 2012. „Mrtvý kočky jako by s touhle deskou vyzrály a našly v tom zběsile zamíchaném koktejlu všemožných přísad svůj osobitý styl. Nechali si nesmírnou energií a přetavili ji v hravý, zábavný, potemnělý mix depresivních nálad a agresivních obratů,“ píše se v recenzi na serveru Kids and Heroes a při poslechu půlhodinové kolekce nezbývá než nadšení sdílet. Album si můžete stáhnout na bandcampu kapely klidně zadarmo, vydali i produkovali jej sami, masteringu se ujal Ondřej Ježek. My Dead Cat jsou vyhlášeni právě živými koncerty, velmi často vystupují před zahraničními kapelami, například před The Robocop Kraus, Obits, The Estranged nebo E.D. Sedgwick.

www.mydeadcat.cz
www.mydeadcat777.bandcamp.com


Palermo
La grande bellezza. Majestátní popové melodie, příjemné rejstříky syntezátorů, vyklidněný zpěv a talent. Dvojice Palermo na svém debutu úspěšně vyvolává duchy syntezátorové popu; krystalická žánrovka přináší také lehounké ozvěny post-punku nebo klasické hudby, ale hlavně udivuje zralostí a názorem. Dvojice studentů Akademie výtvarných umění Dominik Gajarský a Roman Štětina už před pěti lety ještě coby Table vydali album We Are No Longer the Same, nejsou tedy úplní nováčci, ale stejně překvapuje, jak výrazně a dospěle album Still Life zní. Palermo se pro inspirace obracejí hlavně do minulosti, ale ve výsledku zní svěže a současně, ve svém žánru mohou směle konkurovat velkým jménům ze zahraničí.

„Nálady neklidu, ale i povědomé domáckosti doprovází v devíti skladbách též nepopiratelný nádech minulých dekád, které zajisté pamatuje i na přebale rovněž zvěčněná košile. Všechny poklidné, osmdesátými lety zavánějící písně jako kdyby byly napsány vysychajícím brkem, čímž ovšem nenarážím na jejich případnou nedokonalost, ale naopak jakousi letmou eleganci. Je to totiž právě jistá zranitelnost ve spojení se zastřeným a rozněžnělým vokálním podáním, které činí jinak spíše nenápadné skladby dosti vyzývavými,“ píše ve své recenzi Viktor Palák (The Aardvark). Pokud máme album Still Life nazvat jedním slovem, tak právě elegance je ten pravý termín. Podobně působí také decentní obal, kterému vévodí fotografie Michala Pechoučka. Název Palermo evokuje spíše mafiánské historky, střílečky nebo vrtošivou italskou domácnost, kapela těmto schématům ale nemůže být vzdálenější. Možná i proto svůj název zvolili podle německého abstraktního malíře, který se jmenoval Blinky Palermo.

www.palermo.bandcamp.com
www.facebook.com/pages/Pa1ermo


Info

Colours of Ostrava 2014
17.-20. července 2014
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace