Články / Profily

Full Moon stage on Colours III

Full Moon stage on Colours III

redakce | Články / Profily | 10.07.2014

Celkem patnáct kapel a hudebníků přibývá do letošního programu festivalu Colours of Ostrava na Full Moon stage, která je stejně jako loni věnována nezávislým jménům současné hudební scény. „Žánrový rozptyl je ohromný, ale všechny spojuje jasný osobní názor a touha dělat hudbu svého srdce a hlavně po svém. Ať už jde o pop, elektroniku, rock'n'roll nebo třeba rap,“ říká dramaturg této scény Michal Pařízek. České a slovenské kapely na "naší" stagi, část třetí a závěrečná.

Prodavač
Prodavač (dříve Shop Assistant) se na české scéně pohybuje už více než deset let, ale s debutovým albem Malý ráje přichází teprve nyní. Pamatujete na suverénní Sporto? Díky úspěchu této kapely, kterou založili Bourek a právě Pavel Kabelík, prodejní pult na pár let osiřel. Sporto jsou už pár let minulostí, právě tam se ale Prodavač naučil česky. Velice povedené čtyřpísňové EP Duchové z roku 2012 zaznamenalo nečekaně velký ohlas, původně sólový projekt Pavla Kabelíka se rozrostl na současné kvarteto a debutové album bylo na spadnutí. Rostoucí frontou před obchodem se ale Prodavač nenechal znervóznit, Malý ráje vystavil na pult díky labelu Starcastic až letos v březnu. Čekání se vyplatilo, jeden z hitů sezóny.

Malý ráje představují Prodavače jako vyspělého hitmakera se zálibou ve zvuku a estetice 80. let, ostatně jako pocta hrdinům osmé dekády minulého století původně projekt vznikl. Ale nejde o laciný revival, Prodavač se pyšní moderním a pestrým zvukem (natáčelo se pod dohledem Ondřeje Ježka), popové melodie doplňují postpunkové rytmy, hutný zvuk basového syntezátoru a úderný zpěv. Prodavač boduje také s českými texty, které jsou přímočaré, upřímné a zároveň se elegantně vyhýbají schématům. Slova zaujala také Tondu Kocábka z Týdne: „Prodavač je takovou lehce diverzní jednotkou v melodických vodách. Jestliže hudebně jde o velmi příjemný, chytrý a rytmicky důrazný elektropop, textová zpověď ho vyděluje z tuctovosti. Podobná upřímnost totiž bývá obvyklá spíš ve folku a adekvátní otevřenost zase u rockerů, kteří ‚se s tím nemažou‘...“ Prodavač stojí za pozornost, nejde o žádného obchodníka s deštěm.

www.prodavacovo.cz
www.facebook.com/prodavacovo


Stinka
Čerstvá krev českého folku dělá všechno proto, aby se ze žánrové škatulky dostala, a právě v momentech útěků a otevřených dveří je její tvorba nejsilnější. Hana Lundiaková alias Stinka debutuje s albem Krrrva!, které je unikátní svojí svéhlavostí a jasnou vizí. Podobná premiéra se vidí málokdy, kolekce patnácti skladeb je silná a sebejistá. To potvrzují i zkušení studioví veteráni Martin Černý a Ondřej Ježek, kteří se na albu Krrrva! podíleli a na písničkářku nedají dopustit. Hlavním nástrojem Stinky je akordeon, díky jemuž album dostává jakýsi kabaretní odér, ten ale často narušují zkreslená kytarová sóla, saxofon nebo dokonce theremin. Folk, blues, šanson, kuplety nebo jakýsi pohanský proto rap.

Hana Lundiaková se na svém debutu představuje jako výrazná autorka, které někdejší angažmá v kapele Rudovous a jedna sezóna u Tří sester dodaly sebevědomí a odvahu přijít s vlastními skladbami. Talentovaná spisovatelka je autorkou všech písní na albu, měla jasno o aranžmá i obalu. Víra v sebe sama se osvědčila, Krrrva! je vynikající debut, možná pateticky temný, ale výrazný a originální. V našich končinách, kde často převládá nesmyslně konzervativní pohled, je toto potřeba ocenit ještě mnohem víc. His Voice píše: „Jakkoliv se svou povahou album přiklání k folku, drží si od něj zároveň určitý odstup. Ten se vyznačuje tím, že namísto slepé oddanosti idiomům a konvencím tohoto žánru se Stinka snaží základní hudební materiál obohatit mnoha vnějšími vlivy, a tím i mimojiné poukázat na zkostnatělost, se kterou se folk u nás tak často potýká.“

www.bandzone.cz/stinka
www.facebook.com/pages/Stinka


Strangers in the City
Strangers in the City sami sebe popisují jako lo-fi folk, ale byla by možná docela škoda jejich strohé a hutné písně jednoznačně okádrovat. Podle debutového EP můžeme s klidným svědomím hovořit o velké naději domácí hudební scény, dvojice cizinců zde na ploše pouhých patnácti minut představuje celý tucet výrazných písní, které by šikovný producent dokázal využít možná mnohem lépe. Jenže Strangers in the City si to rádi dělají po svém, písně předkládají v syrové podobě a díky tomu nejlépe vynikne jejich křehká a přirozená krása. Zpěv Jakuba Zbořila nemůže nepřipomenout Matta Berningera z The National, se kterými se Strangers in the City setkají na letošním ročníku Colours of Ostrava.

Strangers in the City se objevili naprosto nečekaně. Kittchen dával rok po vydání svého debutu Menu dohromady Dezert, soubor remixů. Velice slušná společnost v čele s Bratry Orffy, Bonusem nebo Martinem E. Kyšperským mezi sebou přivítala také Strangers in the City, kteří se lounskému kuchaři jeden večer nesměle přihlásili. Bylo jim řečeno, že aby se to vůbec stihlo, tak by remix museli poslat v podstatě hned. Druhý den ráno bylo hotovo a podle samotného Kittchena jde rovnou o jeden z jeho nejoblíbenějších remixů z celé sbírky. Digitální vydání debutového EP na labelu Červený kůň už pak bylo hotovou věcí. Strangers in the City momentálně pracují na prvním dlouhohrajícím albu, které by snad mělo vyjít ještě letos. K vystoupení na Colours málem došlo už loni, Strangers in the City se totiž dostali do finálové pětice v soutěži 1MAN2PLAY, kterou vypsal Full Moon magazín, a pro pozdější vítězku Báru Zmekovou byli vážnou konkurencí.

www.bandzone.cz/sitc
www.facebook.com/strangersitc


Tomáš Palucha
Bratři v triku u táborového ohně hledají podstatu v praskání dřeva a dalších rurálních tónech. Kdyby se Tomáš Palucha objevili před dvěma staletími, po celodenní práci se sekerou v lese by hráli možná úplně stejnou hudbu. Ulevující a plnou naděje, čistou a dojemnou, ve které se spojují nejhlubší momenty noci s prvními slunečními paprsky. Dva plnouvousy, dvě kytary a občas trocha pomoci od přátel. Kdyby se Tomáš Palucha objevili v seriálu Twin Peaks, nikdo by se nemohl divit, jejich hudba má v sobě podobnou hloubku a atmosféru. Chcete jít do kola s Audrey Horne? Máte šanci. Myslete na Calexico, Friends of Dean Martinez, ale třeba taky na Can. Tomáš Palucha se rozhodně nedívají jen jedním směrem, od volantu sledují potutelně celý horizont. Nálada je návyková; nikdo jiný u nás takhle nehraje.

Tomáš Palucha jsou spolu přes dva roky, zápisy z cest jsou zatím dva. LP split s další nevyzpytatelnou dvojicí Unkilled Worker Machine a úplně čerstvá kazeta, na které je zaznamenaná kompletní Špinavá hra. Právě tady se Tomáš Palucha spojili se spřátelenou dvojicí Les Homosexuels, kteří jim částečně pomohou také s koncertem na Colours. Hypnotická hudba Tomáše Paluchy učarovala spoustě dalších, podlehnout je tak snadné. Zahrál si s nimi bubeník Girls Against Boys Alexis Fleisig (pamatujete na loňský ročník Colours?) nebo vousatý řidič a solitér Tim Remis. Čistota a upřímnost jsou nejlepší afrodisiakum. Debutové dlouhohrající album se chystá na podzim, magická seance na festivalu proběhne o páteční půlnoci.

www.tomaspalucha.tumblr.com
www.tomaspalucha.bandcamp.com

Info

Colours of Ostrava 2014
17.-20. července 2014
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace