Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Hutné linky s Grey Days

Fullface: Hutné linky s Grey Days

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 20.06.2014

Se zakladatelem značky Grey Days, grafikem Lukášem, o práci pro britské Gallows, okultních inspiracích, komiksových klasikách, nekonečných metách i o tom, že každá linka má své místo a svůj význam.

Mohl bys sám sebe představit?
Jmenuji se Lukáš a bydlím v Brně. Ve svém volném čase se zabývám především tvorbou grafiky pro kapely nebo pro značky oblečení. Ke grafice jsem se dostal jako samouk, protože jsem vždycky rád kreslil a něco tvořil.

Jak došlo ke vzniku Grey Days?
Grey Days je trošku komplikované. Vzniklo už ze staršího projektu, který se jmenoval Drowned Swans, to byl můj prostor, kde jsem nabízel produkty se svým designem. Tenkrát jsem byl ještě student a měl na to mraky času. Grey Days jsem pak založil dva roky nato se svou kámoškou Nikou a mělo se jednat už více o značku oblečení. Udělali jsme pár menších kolekcí, kde byly především trička a nějaké doplňky, a přestože nás vedení takové značky strašně bavilo, čas na provozování nebyl. Bohužel, nešlo dělat všechno pořádně, a tak jsem dal přednost tvorbě grafiky, tudíž teď nejde o značku oblečení, ale o prezentaci mé vlastní práce.

Máš na kontě práci pro britské Gallows, americké The Story So Far, v neposlední řadě pak kanadské The Flatliners. Jak se k takovým věcem dostane mladý designér z Čech?
Za tyhle spolupráce jsem strašně rád. Gallows patří mezi mé nejoblíbenější kapely a možnost podílet se na jejich merchi je lepší než kdejaký honorář. Ke spolupráci jsem se dostal díky sociálním sítím, kde kapela narazila na mou tvorbu, a pak mě oslovila ohledně vytvoření designu. Spolupráce pokračovala na designech pro label Venn Records, který kluci založili. Stejně to bylo i s kapelami The Flatliners a The Story So Far.

Baví mě černokněžnické plakáty pro Bounce! Bounce! i koncertní poster nebo logo pro Wild Tides, Birds & Wolves nebo obal pro Donnie Darko. Jak tohle všechno vzniklo?
Skvělý na tom je, že česká scéna je velice malá a každý se zná s každým. Takže když uděláš design pro kapelu z Prahy, jejich kámoši na druhým konci republiky o tom hned vědí a zajímá je, kdo to dělal.

Když jsem projížděl tvůj Instagram, narazil jsem i na fotky z kutnohorské Kostnice. Předpokládám správně, že vycházíš z různých okultních motivů, filmových hororů, komiksu atp.?
Přesně. Okultismus a tajemno jsou moje lásky. Ale jsem i velký milovník traditional tattoo, 80s nebo komiksů. To vše se odráží v mé tvorbě.

Ovlivnili tě nějací komiksoví tvůrci?
Jsem hlavně fanda komiksového mainstreamu jako Marvel a DC. Mám rád staré kresby autorů jako Steve Ditko, Jack Kirby nebo Frank Miller, jde asi hlavně o celkovou jednoduchost a žádné nablýskané a zářivé scény, jen silná inkoustová linka. V oblibě mám ale i horrorovýho Bena Templesmithe a jeho 30 dní dlouhou noc.

Pozoruješ v rámci svého stylu vývoj? Přijde mi, že některé starší práce postrádají typickou masivní linku a až postupem času jdou více do minimalismu, jsou mnohem výraznější.
Jo, je tam určitě posun k minimalismu. Z kolikrát dosti neurčitých linek se to přesunulo k linkám, kde má každá své místo a svůj význam. Rád si hraji s jednoduchostí, ale stále se setkávám s názorem, že když tam vykreslíš „víc čáreček“, tak je to propracovanější. (smích)

Sleduješ úroveň grafiky a designu u nás? Baví tě něco?
Velmi okrajově. V začátcích jsem sledoval české servery zaměřené na grafiku a design, diskutoval a radil se. Časem jsem si ale našel vlastní cestu a oblíbence venku. Momentálně sleduji několik grafiků ze světa, přes sociální sítě si dáváme rady a vzájemně se podporujeme. U nás je myslím plno šikovných lidí, zmínil bych kluky, se kterýma jsem v kontaktu a jejich tvorbu mám rád: Seven Blood Art, Yvans, Slakinglizard, Lenert.

Tohle je věc, na kterou se ptám všech – je nějaká česká kapela, která tě oslovuje právě zvolenou image?
Vzhledem k tomu, že se pohybuji víc mezi punk/hardcoreovými kapelami, je image všech velice podobná a nenapadá mě nikdo, kdo by výrazně vynikal.

Na čem teď pracuješ a na co se chystáš do budoucna?
Kromě menších projektů, na kterých momentálně dělám, dokončuji designy pro letošní Mighty Sounds, kde budou k prodeji kolekce od různých umělců z Čech a zahraničí. Pomalu taky s Pauliem Garandem chystáme podzimní kolekci pro jeho značku. A s Laurentem z kapely Gallows řeším nový merch. Do budoucna bych rád nastartoval jeden projekt, který se bude týkat českých a slovenských umělců, ale vše je zatím v plenkách, tak nechci nic prozrazovat.

Metu máš kde?
Nekonečnou metou je tvořit lepší věci a zlepšovat se v tom, co dělám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace