Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Kasabian ve stopách Yeezuse

Fullface: Kasabian ve stopách Yeezuse

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 07.05.2014

Eklektičtí velociraptoři Kasabian se letos v červnu vrátí na scénu s pátým albem, s jehož názvem si hlavu moc nelámali a nazvali ho přímočaře dle stopáže - 48:13. Kytarista, songwriter a hnací motor formace Sergio Pizzorno prohlašuje, že nová deska obsahuje přímější a dravější verzi kapely. S výrokem pevně souzní i čerstvě zveřejněný obal desky sázející na maximální minimalismus a věčnou kombinaci černé s neonovou růžovou. Na jedné straně vyznání bezprostřednosti, vizuální syrovosti, neučesanosti a DIY kultuře, jež bude pravděpodobně skvěle ladit k hudebnímu výsledku, na té druhé do posledního detailu pečlivě naplánovaná propagace nového materiálu sledující aktuální trendy.

Art directorem není ostatně nikdo menší než konceptuální umělec, módní návrhář a designér argentinského původu Aitor Throup, který má momentálně pod taktovkou i veškeré vizuální dění okolo „debutujícího“ Damona Albarna . Tohohle milovníka lidské fyziognomie a převrácených písmen pojí s Kasabian vedle přátelství spolupráce už na čtvrté studiovce Velociraptor! , k níž opatřil jak kompletní artwork, tak výborné „lovecké“ video nebo mystický backdrop pro živá vystoupení.

V případě aktuálního počinu se Throup rozhodl vsadit na guerillovou kampaň a následovat tak mj. loňského Yeezuse Kanyeho Westa, který to s brutálním minimalismem vzal natolik vážně, že se artworkem stal samotný produkt cédéčka s rudou lepící páskou na plastovém obalu (beztak měl celou dobu na paměti trefný přebal ke Steal This Album! od System of a Down). Throup nejdříve dva vůdčí členy Kasabian vyslal na Dalston’s Kingsland Road, aby bílou zeď hned vedle jeho vlastního obchodu přetřeli narůžovo a napsali na ni tehdy ještě onu záhadnou číselnou kombinaci. Natočil o tom taky krátký klip Malted Milk, o jehož názvu s úsměvem mlží a jen upomíná na souvislosti s vydáním desky a účastí kapely na letošním Glastonbury v roli headlinerů.


Ať už to dopadne jakkoliv, jisté je, že Kasabian podruhé v řadě spolupracují s jednou z absolutních špiček konceptuálního designu a propagační kampaň k nové desce bude minimálně kvalitní a snad i stále překvapující. A je vlastně jedno, zda je celková živočišnost a primitivnost v prezentování (stačí si projet jednoslovné názvy songů, které jsou třebas - po vzoru pilotního dance-singlu – pouhými citoslovci) skutečná či hraná – zkrátka, zda jde „pouze“ o urputné sledování módních trendů anebo o skutečné „fuck off všem kritikům“, jak o desce hovoří Pizzorno v rozhovoru pro NME.

Kanye West se ostatně také zvysoka vykašlal na nějaké vysvětlování a vizuál Yeezuse lze vnímat v několika rovinách – jako ukázku faktu, že božský Yeezy přeci žádnou reklamu nepotřebuje, jako opovržení vizuální dobou, kdy každá malichernost je velkolepě prezentována, odhalována a prodávána masám, nebo jako další zdvižený prostředníček, tentokrát mířený přímo na samotné posluchače, které žádné obaly pro fyzické nosiče nemusí zajímat, když stejně jen všechno bezhlavě stahují z těch internetů.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.