Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Na vlnách Arctic Monkeys

Fullface: Na vlnách Arctic Monkeys

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 03.08.2013

Kytaroví pancharti ze Sheffieldu Arctic Monkeys vydají v září pátou studiovku s prostým názvem AM. Minimalismu se zuby nehty drží i jejich nejnovější vizuál související od A do Z s videoklipem k prvnímu singlu Do I Wanna Know?, který kapela vyslala do světa, resp. na YouTube 18. června. Režíroval ho David Wilson, mj. tvůrce famózního videa k Mind Mischief od Tame Impala, v němž se mu povedlo kouzelně zfilmovat sen každého středoškoláka toužícího po inteligentní sexy učitelce. Žádné porno, pouze decentní elegance, a přitom zadek, nohy a rozpuštěné vlasy. V případě vizuálního doprovodu k těžkotonážnímu songu od AM jde ale hraná akce kompletně stranou a prostor dostává pouze a jedině animace. Čímž se dostáváme k dalšímu a vlastně mnohem důležitějšímu jménu tohohle příběhu – k Jonathanu Harrisovi, jenž si vzal do parády veškeré ilustrace a stanul i v čele animátorského týmu.

Harris je vůbec zajímavý typ, nezávislý výtvarník z Londýna, který vystudoval animaci na prestižní Kingston University, kde v roce 2008 odpromoval s tísnivým a silným animákem Hikikomori. Už název vystihuje, oč běží – „hikikomori“ je výraz pro mladé depresivní Japonce, kteří se po několik měsíců uzavírají ve svých bytech a důsledně se straní fyzického kontaktu se společností. Harris projevil svůj ohromný cit pro detail a především rytmus a tyhle trademarky s přehledem potvrzuje i v minimalistickém videu pro Arctic Monkeys, v němž si vystačí s rozvibrovanými zvukovými vlnami, které zvýrazňují hutný kytarový riff a postupně se mění ve vnadné automobilové závodnice. Stylová, krásně vygradovaná jednohubka Harrisovi a jeho početnému týmu rozpálila počítače na tři týdny. Právě tento klip stanovil jak vizuální podobu obalu následující desky, tak zbrusu nového backdropu, který kapela dala na odiv během setu v Glastonbury. Takhle důsledně ucelenou vizuální prezentaci mají Arctic Monkeys vůbec poprvé (k definitivnímu štěstí zbývá jen předělat webovky a inovovat merch) a je fajn, že v onom zvukovém vlnění si člověk může najít, co se mu zlíbí. Ať už to je název desky, sluneční brýle, pěkná podprsenka, nekonečná osmička nebo „jen“ výstižné znázornění aktuální energie vibrující kapelou, jež, dle slov jejího kámoše Joshe Hommea, v září vydá „really cool, sexy after-midnight record“.

Info

Užitečné odkazy:
Blog Jonathana Harrise>
Tvorba Davida Wilsona>
Arctic Monkeys na Glastonbury 2013>
Image Arctic Monkeys>

Autor (spolu)provozuje blog o vizuálech >.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když klip, tak ze Zlína

redakce 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

redakce 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

redakce 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

redakce 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

redakce 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

redakce 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

redakce 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

redakce 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

redakce 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Fullface: Vysmátý ďábel na výstavě Mene Mene Tekel Upharsin

redakce 30.12.2014

Temná, krutě sarkastická a vtipná kolekce svébytných plakátů od řady českých i zahraničních výtvarníků a grafiků se v průběhu nového roku zjeví v několika městech po České republice.