Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: White Lies a strach z kosmu

Fullface: White Lies a strach z kosmu

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 23.08.2013

Absolvent newyorské Academy of Art, třiatřicetiletý výtvarník Michael Kagan má svoje vyhraněné téma – vesmír. Jakmile se v NY dostanete na jeho výstavu, čekejte nažhavené raketoplány těsně před startem, obří výfuky šlehající oheň a především astronauty, jejichž výrazy pod skafandry nabízejí celou škálu emocí. Kagan v nich spatřuje něco magického, dle svých slov je pojímá jako rockové hvězdy a také jim podle toho dává patřičný prostor. Výjimečnost jeho pláten tkví nejen ve zvoleném tématu, ale také ve formě, díky níž jednotlivé výjevy působí jako zjitřené momentky impresionistického rázu. Vzbuzují dojem prchavého okamžiku, který se sice povedl téměř dokonale zachytit, ale po určitém čase se zákonitě rozplývá do prázdna. Kagan maluje moderní technologie, ale pečlivě si je romantizuje.

Stejným případem je i jeho obraz nazvaný prostě Pilot 2, který aktuálně figuruje jako titulka nové desky White Lies. Londýnská trojice se nechala slyšet, že album Big TV by se dalo z části považovat za koncepční nahrávku vyprávějící o dívce, jež se na vlastní pěst vydala do víru velkoměsta s cílem utéct minulosti a začít novou životní kapitolu. Pohled na vystrašeného kosmonauta prý vystihuje přesně to, co cítí hlavní hrdinka příběhu Big TV – osamělost, zmatenost, nervozitu, touhu křičet s nesnesitelným vědomím toho, že vás uprostřed husté metropolitní džungle, stejně jako ve vesmíru, nikdo neuslyší. Pro White Lies je to další skvělý zářez na poli artworku, hned po jejich debutu To Lose My Life…, který vizuálně ztvárňují tři statné kovové pilíře/komíny/nádrže nebo co to proboha je. Chladnou strohost a geometrickou přesnost tentokrát přeci jen střídají pozitivnější a především barvitější emoce. I přesto, že samy o sobě značí strach. Mimochodem, Michael Kagan se v poslední době viditelně přesouvá zpátky na zem a obrací se k fenoménu závodních formulí. Sice to není tolik nadpozemské, ale kouzlo pomíjivého okamžiku přetrvává.

White Lies - Big TV

Info

www.michaelkagan.com/paintings.htm
www.whitelies.com

Autor (spolu)provozuje blog o vizuálech >.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace