Články / Profily/retro

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

fullmoonstage2017_colours: Xylouris White

redakce | Články / Profily/retro | 05.04.2017

Full Moon Stage na festivalu Colours of Ostrava oznamuje další jméno pro letošní rok, po belgických Warhaus a filadelfských Ron Gallo tu máme pekelnou dvojici Xylouris White.

O tom, co mají společného Kréta a Melbourn, můžeme leda žertovat, nicméně vzdálené zeměpisné body nyní spojuje souznění vynikajícího bubeníka Jima Whitea (Dirty Three, Bill Callahan nebo Cat Power) s loutnistou Giorgiosem Xylourisem. Spojení dokonale přirozené a vzájemně se obohacující, vždyť krétskému (řeckému, chcete-li) folklóru nakažení jazzem, punkem a alternativou vyloženě sluší a výsledný amalgám je náramně přitažlivý. Oba hudebníci se s ničím moc nemažou, v názvu projektu jednoduše spojili svá příjmení. O výjimečnosti koncertů Xylouris White se mluvilo dlouho předtím, než vydali album Goats (2014), mezi velké fanoušky dvojice se počítají Nick Cave, Bonnie Prince Billy nebo Michael Gira, s jehož Swans odehráli Xylouris White hned několik turné, podobně jako třeba s Godspeed You! Black Emperor.

„Jim White občas přistoupí na pohanskou notu svého kolegy a perkuse rozezní v rozkošnických tribal cyklech, jindy zase Xylourisovy kudrlinky přitvrdí přímým rockovým rytmem. Bubnuje podle svého naturelu velice střídmě a díky tomu je nahrávka vzdušná a prostorná, loutnové vyhrávky chvílemi rozkvétají až jazzovým feelingem. V některých momentech si logicky připomeneme Dirty Three, jindy zase world-jazzové experimenty labelu ECM,“ píše se v recenzi na debutové album Goats v magazínu Full Moon. Spojení Giorgiose Xylourise a Jima Whitea není instantní umělou vazbou nebo snad marketingovým plánem. Oba dva pojí dlouholeté přátelství, znali se dokonce ještě předtím, než Jim White spolu s Warrenem Ellisem a Mickem Turnerem založil slavné Dirty Three, se kterými rodinný orchestr Xylouris Ensemble občas koncertoval. White také doprovázel Xylourisova otce, legendu krétské hudby vystupující pod jménem Psarandonis.


Dva staří kozlové toho mají společného více než dost, navíc podle jejich druhého alba Black Peak to vypadá, že společným hraním se jejich vzájemný vztah ještě prohloubil. Novinka na debut v mnohém navazuje, zároveň je přísnější a intenzivnější. Full Moon o albu, které se objevilo v mnoha výročních žebříčcích za loňský rok, napsal: „Xylouris se mazlí s každým tónem, hraje střídmě a účelně. White to kvituje, v některých momentech ustupuje do pozadí až na samou hranici slyšitelnosti, jindy zase epičtěji založeného kolegu svou rytmickou kaskádou přehrává. Pohansky spletité vokální melodie podtrhují výlučnost a kouzlo pevného spojení; letmé setkání dvou starých přátel, kteří na sebe tak trochu zbyli, vedlo k založení kultu, který stvrdila nejenom odlišná runa na obalu nové nahrávky.“ Vystoupení dvojice Xylouris White bude výjimečným rituálem.


Info

Xylouris White (au/gre)
www.xylouriswhite.com
www.facebook.com/XylourisWhiteBand

Live: Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2019: The Kill Devil Hills

redakce 14.04.2019

Australský Divoký západ v Ostravě? The Kill Devil Hills představí na Full Moon Stage svou aktuální desku.

Full Moon Stage 2019: Holy Motors

redakce 12.04.2019

Čarovnou náladu a cinematické westernové motivy násobí mohutný zvuk tří kytar, zkreslený spoustou efektů a reverbu.

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce 11.04.2019

O nejtvrdší koncert letošního festivalového programu, jak Full Moon Stage, tak celých Colours, se postarají američtí Uniform.

Full Moon Stage 2019: Bo Ningen

redakce 10.04.2019

Čtyři Japonci a létající kytary? Bo Ningen a jeden z vrcholů Colours of Ostrava? Na Full Moon Stage zcela nepochybně.

Full Moon Stage 2019: Tęskno

redakce 09.04.2019

Fascinace jak komorní hudbou, tak skandinávským popem? Polský projekt Tęskno druhým jménem pro Full Moon Stage na Colours.

Full Moon Stage 2019: Shilpa Ray

waghiss666 08.04.2019

Energická zpěvačka s nakřáplým hlasem, který vám roztrhne srdce v půli. Shilpa Ray prvním jménem Full Moon Stage na Colours.

Full Moon Stage 2018: kompletní line-up

redakce 25.04.2018

Všechny odstíny i stíny na letošní Full Moon Stage. Kromě ohlášených jmen se můžete těšit na Modré hory, Bilow, Jaro a další.

Full Moon Stage 2018: Jane Weaver

redakce 24.04.2018

Hutné klávesové plochy, klasické sci-fi a obskurní soundtrack. Dalším jménem pro letošní Full Moon Stage je Jane Weaver.

Full Moon Stage 2018: Trupa Trupa

redakce 23.04.2018

Osobitý mix punku, psychedelie, popu nebo noiseu. Třetím jménem na menu letošní Full Moon Stage bude polská formace Trupa Trupa.

Full Moon Stage 2018: King Khan & The Shrines

redakce 20.04.2018

King Khan je virtuálním dítětem Jamese Browna a Iggyho Popa. Od druhého jména na soupisce Full Moon Stage můžete čekat cokoliv.