Články / Reporty

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá | Články / Reporty | 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné, každopádně letošní line-up etablovaného festivalu JazzFestBrno ukázal hlavnímu městu, že má co dohánět. Dvacátý první ročník se může pochlubit dovezenými hvězdami jako Kurt Rosenwinkel, Tigran Hamasyan, John Scofield, Kurt Elling, Simon Phillips, Kronos Quartet nebo Diana Krall. I přes to, že se ještě všechny koncerty neodehrály, koncert Kurta Ellinga a Charlieho Huntera s projektem SuperBlue nastavil laťku tak vysoko, že ji rovnou můžeme nazývat nebem.

Prvním vystupujícím byl americký hudebník, baskytarista a zpěvák Chris Morrissey. Společně s kytaristou, saxofonistkou a bubeníkem dovezli nové skladby z EP Impact Winter Formal doplněny o ty ostatní ze čtyř vydaných desek. Řemeslně zahrané repetitivní rify a téměř studiově dokonalý zpěv s lyrickými texty Morriseye působily až hypnoticky.

Melancholickou atmosféru ve vteřině rozehnal první úder rytmičáku Marcuse Finnieho, který skladbou Sassy odstartoval druhou polovinu večera. Po pár taktech se z kouře vynořil chicagský rodák Kurt Elling a bez zbytečného čekání se k triu přidal svým zvučným a překvapivě nestárnoucím hlasem. Atmosféra se v mžiku změnila, teplota v sále stoupla a v sedícím publiku se to začalo hemžit drobnými pohyby.

Zmíněný Finnie a klávesista Kenny Banks Jr. na šňůře nahradili studiové hráče, hvězdy hiphopové scény Coreyho Fonvilla a DJe Harrisona z kapely Butcher Brown. Společně s virtuózním Charliem Hunterem, který díky kombinaci různých strun (nebo kytarového efektu?) zastával roli basáka i kytaristy, působili sehraně jako jeden organismus. Po celou dobu po sobě házeli pohledy, úšklebky i pokřiky a vyloženě si hraní užívali i přes to, že kvůli přesunu vstávali ve tři ráno.

Vždy elegantní Elling v padnoucím obleku doplňoval skladby o svůdný recitativ, jeho přirozené schopnosti entertainera nenechaly žádnou mezeru nezaplněnou. S naprostou lehkostí se pohyboval v rozsahu čtyř oktáv a přecházel od funkového rytmu přes swingující melodie, gospelové promluvy až k nekončícím rovným tónům. Během sól svých spoluhráčů sahal po tamburíně, energicky se pohupoval do rytmu nebo roztleskával publikum. Společně s Hunterem, který v puse žmoulal párátko a neztrácel svůj ukázkový hollywoodský úsměv, uzavřeli večer písni Raye Charlese Lonely Avenue, do které Elling zakomponoval improvizovanou hlasovou scénku. Ta publikum donutila k upřímnému smíchu a uzavřela večer druhým standing ovation.

Info

SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter (us) + Chris Morrissey (us)
2. 5. 2023 Sono Music Club, Brno

foto © Martin Zeman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Existenciální tryzny pod betonem (Luchmeat Festival 2023)

Filip Peloušek, Kristina Kratochvilová 04.10.2023

Ve třech „dnech“ hlavního programu jsme se snažili spočítat poměr mezi rytmickým šoupáním podrážek o neviditelnou podlahu a kladením si nepříjemných existenciálních otázek.

Miluju tě! (Madhouse Express + Elephant Stone)

Tomáš Jančík 01.10.2023

Nejvýraznější groovy hit Something in the Sky sklidil aplaus, nadšení publika bylo vůbec nemalé.

Grindiózní dýchánek (Gutalax, Čad & co.)

Kryštof Kočtář 30.09.2023

Železobetonově tvrdé kytarové riffy, všeliké nelidské skřeky a nezbytné blast beaty… Grindiózní udýchaný dýchánek, jak má být.

Jen si tak trochu vydechnout (Berlin Atonal 2023)

Jarda Petřík 30.09.2023

Brázdím vyprahlé ulice německé metropole a vzpomínám, kdy jsem Berlín navštívil naposled. Bylo to během festivalu, samozřejmě, vlastně ani ne tak daleko od Kraftwerku...

Mezi snem a skutečností (Hakanaï)

Viktor Hanačík 29.09.2023

Byl v tom cítit předobraz lucidní cesty, mentálního kolapsu, ztráty vědomí, iluzí i přerodu identity.

V jednotě je síla (Jednota Neratov)

prof. Neutrino, Jiří Přivřel 26.09.2023

Po Soulkostele, kalvárii v Ostré a kostele svaté Kunhuty v Polomu došlo na další sakrální prostor, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě, na který nebyli sami.

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace