Články / Recenze

Funus v nedohlednu - VIYU

Funus v nedohlednu - VIYU

Adam Vrána | Články / Recenze | 09.09.2016

Konec Rara Avis zabolel. Neznamenal jen ztrátu někoho, kdo zdejší indie scénu opanoval bez pánovitosti a hysterie; šlo taky o předzvěst faktu, že po tvůrčí osobitosti, otištěné drzými kytarami a pochmurnou náladou, u nás není poptávka. „Vzácný vták“ pošel takřka bez povšimnutí a na jeho tělíčko se dodnes snáší prach. Funus na počest památce zůstává v nedohlednu.

Nenadálé zjevení nového projektu mohlo znamenat svítání i rychlý konec. A co si budeme povídat, nepravidelná aktivita Daniela Galby a Toma Hasbacha, kteří tvoří elektronické duo VIYU, svědčila spíš o druhé možnosti. Experimenty a přípravy debutu Morning se ale možná trochu záměrně děly mimo zorné pole těch, koho zajímaly: ostatně nic jiného by pro Galbovo zjevné samotářství nebylo charakterističtější.

Z debutu VIYU vyzařuje týž duch, jaký měli Rara Avis. Vysoká míra osobitosti, důraz na syrové emoce a absence strachu. Odvaha překračovat zavedené hudební vzorce a protínat sirénovité samply posmutnělou kytarou a beaty, co mlátí do uší tak důrazně, že není ostuda použít nijak důmyslné přirovnání „tlučou jak kladivo na hřebík“.

Ono se stačí na vlastní uši přesvědčit poslechem 6:30 AM a Into the Places, co album plnohodnotně reprezentují a ukazují všechnu péči, kterou mu Galba a Hasbach věnovali. Ponořit se do klaustrofobní nálady What They Say znamená být téměř na dotek atmosféře horrorů Johna Carpentera, Dear Passengers je pak brilantním emocionálním zakončením krátké, zato nebývale povedené desky. Vůbec nejlepší na ní je Galbův hlas, který není trapnou vykrádačkou Roba Smithe z The Cure, nýbrž projevem talentu, který možná nechce, ale rozhodně si zaslouží být vidět.


Info

VIYU - Morning (Starcastic, 2015)
www.viyu.bandcamp.com/album/morning

Live:
Gram Bazaar vol. 9 – Deset let labelu Starcastic
feat. Prodavač, VIYU, Videos, Jelly Belly, Foolk, Autumnist, Ohm Square, Please the Trees, Bulp
10. 9. 2016, od 14:00
Náplavka & klub FAMU, Praha
facebookový event

Text vyšel v magazínu Full Moon #51-2.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Nikdo nemládneme (The National)

Jiří Přivřel 21.03.2021

Zremasterovaný debut The National přináší syrovou jednoduchost nezatíženou očekáváním.

Společnost mrtvých básníků (a Milan Děžinský)

Valentýna Žišková 20.03.2021

Hotel po sezóně, sedmá kniha laureáta Magnesie litery za rok 2017, Milana Děžínského představuje na poli současné české poezie...

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner 19.03.2021

Působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což podtrhuje její živý feeling.

Drunk Tank Pink (Shame)

Veronika Jastrzembská 18.03.2021

Shame zpívají o světě dospělých, kde lidé poslušně zapadají do systému a kde je každý den stereotypní nuda, bez vyhlídky konce.

Více než důstojné sbohem (Janis Joplin)

Akana 13.03.2021

Stejně bych ale řekl, že ty skutečně zázračné chvilky na albu přicházejí tehdy, když se Janis v písních angažuje víc než „jen“ jako zpěvačka.

Kokakola stokar (Frayer Flexking)

Kristína Valachová 13.03.2021

Z reakcií je zjavné, že väčšina chápe ako žart nielen hudobný počin, ale i samotný Flexkingov zjav na poli odfarbených vlasov a vždyprítomnej zimnej bundy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace