Články / Recenze

Funus v nedohlednu - VIYU

Funus v nedohlednu - VIYU

Adam Vrána | Články / Recenze | 09.09.2016

Konec Rara Avis zabolel. Neznamenal jen ztrátu někoho, kdo zdejší indie scénu opanoval bez pánovitosti a hysterie; šlo taky o předzvěst faktu, že po tvůrčí osobitosti, otištěné drzými kytarami a pochmurnou náladou, u nás není poptávka. „Vzácný vták“ pošel takřka bez povšimnutí a na jeho tělíčko se dodnes snáší prach. Funus na počest památce zůstává v nedohlednu.

Nenadálé zjevení nového projektu mohlo znamenat svítání i rychlý konec. A co si budeme povídat, nepravidelná aktivita Daniela Galby a Toma Hasbacha, kteří tvoří elektronické duo VIYU, svědčila spíš o druhé možnosti. Experimenty a přípravy debutu Morning se ale možná trochu záměrně děly mimo zorné pole těch, koho zajímaly: ostatně nic jiného by pro Galbovo zjevné samotářství nebylo charakterističtější.

Z debutu VIYU vyzařuje týž duch, jaký měli Rara Avis. Vysoká míra osobitosti, důraz na syrové emoce a absence strachu. Odvaha překračovat zavedené hudební vzorce a protínat sirénovité samply posmutnělou kytarou a beaty, co mlátí do uší tak důrazně, že není ostuda použít nijak důmyslné přirovnání „tlučou jak kladivo na hřebík“.

Ono se stačí na vlastní uši přesvědčit poslechem 6:30 AM a Into the Places, co album plnohodnotně reprezentují a ukazují všechnu péči, kterou mu Galba a Hasbach věnovali. Ponořit se do klaustrofobní nálady What They Say znamená být téměř na dotek atmosféře horrorů Johna Carpentera, Dear Passengers je pak brilantním emocionálním zakončením krátké, zato nebývale povedené desky. Vůbec nejlepší na ní je Galbův hlas, který není trapnou vykrádačkou Roba Smithe z The Cure, nýbrž projevem talentu, který možná nechce, ale rozhodně si zaslouží být vidět.


Info

VIYU - Morning (Starcastic, 2015)
www.viyu.bandcamp.com/album/morning

Live:
Gram Bazaar vol. 9 – Deset let labelu Starcastic
feat. Prodavač, VIYU, Videos, Jelly Belly, Foolk, Autumnist, Ohm Square, Please the Trees, Bulp
10. 9. 2016, od 14:00
Náplavka & klub FAMU, Praha
facebookový event

Text vyšel v magazínu Full Moon #51-2.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.