Články / Reporty

Gerard Way a kult osobnosti

Gerard Way a kult osobnosti

Dita Koudelková | Články / Reporty | 01.02.2015

„Dnes ráno jsem se probudil, stále ještě ponořen ve snu. Sluneční paprsky probíhaly oknem, dotýkaly se mojí tváře a pak… mě přepadla úzkost. Hluboká, náhlá a jedním okamžikem mě vhodila do reality. Je konec. Láska, touha, vzdor, nenávist, zoufalství, krása, to vše nás celé ty roky utvářelo a následně dovedlo ke konci. Již není proti čemu bojovat…“ S těmito slovy ukončil Gerard Way na jaře roku 2013 dvanáctiletou kariéru kapely My Chemical Romance, když sepsal několikastránkový alegorický dopis na rozloučenou, v němž líčil své myšlenky a utichající emoce. My Chemical Romance, kteří sehráli na počátku milénia jednu z klíčových rolí v nově se rodící éře emo punk rocku, dosáhla po předposlední desce The Black Parade kýženého cíle a jakýkoli další pokus o pokračování se jevil jako bezvýznamný. Bývalý frontman Gerard Way tak získal prostor vymanit se z dlouholeté závislosti na alkoholu, xanaxu a kokainu, aby mohl v září 2014 povstat z popela sólovkou Hesitant Alien. Tu naživo uvedl 28. ledna v pražském Lucerna Music Baru.

Večer zahájila britská kapela Nothing But Thieves. Čtveřice, co od pohledu nedávno opustila brány základní školy, vydala zatím jen jedno EP, ale už se o ní hovoří jako o vycházející hvězdě britské alternativní popové scény. Po technické stránce parta z ponurého pobřežního Southendu opravdu předstihuje většinu svých vrstevníků. Přes co se však nelze přenést, je zpěvákovo falsetto, tak ikonické například pro Axla Rose z Guns n Roses. Výsledek zní jako plytký heatr break song od Leony Lewis, který není pro vás, ale pro rozněžněné fanynky pod pódiem, z nichž nejedna doufá, že citlivý mladík zlomí právě její srdce.

O půl deváté je sál naplněn davem fanoušků. Adrenalin už není možné zadržovat, někteří začínají skandovat Gerardovo jméno. Tma je protnuta ohlušujícím výkřikem a set zahajuje písnička The Bureau. Přivítání a pecka Action Cat, která je ústředním songem alba, jehož pop-artový přebal inspirovaný Bryanem Ferrym a rudými vlasy Davida Bowieho předjímá posun novým směrem. Na rozdíl od My Chemical Romance, kde byly hudebními vlivy The Misfits, Iron Maden, Black Flag a Steven Morrissey, je nahrávka Hesitant Alien postavena na základech britského devadesátkového popu v čele s Pulp a Blur. „Tohle je píseň Millions,“ uvádí Gerard další pulzující song, jehož dynamika okamžitě zaplaví sál desítkami bouřlivých rukou. Fanynky, z nichž některé obsadili prostory Lucerny už v dopoledních hodinách, hltají svoji modlu každou buňkou v těle. Vnímá někdo kapelu? Pravidelné rytmické linky bubeníka Jarroda Alexandera a klávesisty Jamieho Muhoberaca, na které navazují ostré riffy a vazbení kytaristy Iana Fowlese, právě tohle vytváří melodický komplex v duchu alternativního shoegaze.

„Tenhle song je o tom, jak jsem v mládí odešel z domu. Ne proto, že bych byl nasranej na rodiče. Prostě jsem to tak cítil.“ Následuje emotivní Drugstore Perfume a po ní Brother. Dvě procítěné písně, kde cítíte, že i když se Gerardova hudební stránka posunula na hony od My Chemical Romance, někde tam uvnitř stále přežívají Skylines And Turnstiles, Helena nebo Famous Last Word. „Pokud jste někdy cítili bolest, beznaděj a neutuchající deprese, je to v pořádku. Vězte, že to časem přejde. Zaměřte se na lidi kolem sebe.“ Pak jedna z nových písniček, které na desce nenajdete, klavírní instrumentálka Ambulance. Fanynky se na chvíli přestávají sápat na stage, do potichlé atmosféry plápolá malý plamínek zapalovače. Kult osobnosti? Rozhodně!

Vydat se na tour s albem, jehož písničky a texty nebude nikdo znát, s novým projektem, který se dalece liší od zbožňovaných My Chemical Romance a nikdy neunikne jejich srovnávání, od toho nemůžete mít velká očekávání. Středeční koncert Gerarda Waye je však důkazem, že dobrá muzika nemusí lpět na slavné historii, aby si udržela publikum. Přídavky: Kid Nothing a Snakedriver, cover od Jesus And The Mary Chain.

Info

Gerard Way (usa) + Nothing But Thieves (uk)
28. 1. 2015 Lucerna Music Bar, Praha
foto © martinezz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace