Články / Profily

Girls. Against. Boys

Girls. Against. Boys

Michal Pařízek | Články / Profily | 30.05.2013

Legendární noise/postpunková formace Girls Against Boys letos slaví čtvrtstoletí od svého založení a tuto příležitost se rozhodla využít jednak ke vzpomínkovému turné, ale hlavně k natočení nového alba, které by mělo vyjít na podzim. Girls Against Boys jednoznačně patří k tomu nejlepšímu ze zlaté éry amerického alternativního rocku v první polovině devadesátých let; jejich strohý, hutný a taneční basový sound ovlivnil mnoho následovníků. Post-punk a noise nikdy nebyli tak sexy jako v podání Girls Against Boys, jejich melodie měly často až soulový charakter a dvojice baskytar stvrzovala drtivý funky rytmus. Působili vždy razantně a masivně, zároveň ale až mazlivě a svůdně, bez jejich vlivu by skupiny jako TV on the Radio, Placebo, Liars a desítky dalších zněly úplně jinak. Jejich návrat je jednou z událostí roku 2013, coby headlinera si je vybral například lukrativní Donaufest, kde vystoupí ve speciálním programu spolu s frontmanem Jesus Lizard Davidem Yowem.

Začátky Girls Against Boys hledejme na pravověrné punk/hardcoreové scéně v americké metropoli Washington. Dodnes vysoce respektovaný label Dischord a skupina Fugazi kolem sebe shromáždili neuvěřitelně pestrou scénu, kterou spojovali vize a striktní DIY přístup. Právě bubeník Fugazi Brendan Canty oslovil v roce 1988 kytaristu věhlasné místní kapely Soulside Scotta McClouda a zvukaře Eliho Janneyho s ideou nové kapely, která měla využívat agresivní samply, podobně jako Revolting Cocks nebo Ministry sdružení okolo labelu Wax Trax. V tomto složení sice GvsB nahráli pouze tři songy, ale bylo nakročeno. Canty odešel a přidala se kompletní rytmická sekce Soulside. První nahrávka původně studiového projektu vyšla v roce 1990, jednalo se o EP Eighties vs. Ninetees, které sdružilo rané nahrávky s novým materiálem, to už Soulside patřili minulosti. První album Tropic of Scorpio vyšlo v roce 1992 – Girls Against Boys již předtím přesídlili do New Yorku a jejich zvuk hojně využívající dvojice baskytar osvěžený vhodně použitými samply a tanečními spodky se formoval do výsledné podoby. Vynikající album Venus Luxure No. 1 Baby vyšlo o rok později už na značce Touch and Go, se kterou jsou od té doby spojeni.

Následný úspěch dvojice alb Cruise Yourself (1994) a House of GVSB (1996) tvoří se zmíněnou Venus Luxure No. 1 Baby vynikající trilogii. Skupina se neuvěřitelně vyhrála a do svého zvuku postupně více a více zapojovala elektronické prvky, aniž by ovšem ustoupila od hutnosti a razance. V těch letech byli Girls Against Boys na vrcholu, hned několikrát účinkovali na významném americkém alternativním festivalu Lollapalooza a podobně jako mnoho dalších skupin vzešlých z alternativní scény nakonec také skončili u velké firmy. Album Freakonica vydané v roce 1998 stálo možná víc peněz než všechna předešlá a GvsB zněli mnohem elektroničtěji než kdy předtím, ale očekávaný komerční úspěch se nekonal. GvsB byli na mainstreamové publikum příliš chytří, jejich sound byl nezvyklý a snad až příliš pudový, možná i neslušný. Komerční hlediska, nezdravá očekávání labelu a také spory uvnitř kapely vedly k několikaleté pauze; McCloud se věnoval projektu New Wet Kojak, který založil již v roce 1995 a se kterým vydal čtyři desky.

Návrat Girls Against Boys přišel v roce 2002 s výtečným albem You Can’t Fight What You Can’t See, velice pestrým a výrazně tanečním. Ale nadšení vydrželo pouhý rok, doba alternativnímu rocku tehdy moc nepřála a malé kluby už kapele nestačili. Girls Against Boys se vlastně nikdy oficiálně nerozpadli, ale v dalších deseti letech odehráli jen několik málo koncertů, například v rámci 25. výročí jejich labelu Touch and Go (ten je bohužel od roku 2009 neaktivní) a krátké turné o 7 koncertech (2009), které neminulo ani Prahu. Napráskanému Paláci Akropolis bylo naprosto jasné, že hudba GvsB nejenom že nezestárla, ale léty dostala punc prověřené kvality. Možná právě někde tady začaly debaty o možném trvalejším návratu, ale všichni členové skupiny jsou natolik zaměstnáni, že to trvalo celé čtyři roky. Girls Against Boys jsou definitivně zpět až letos.

Info

Girls Against Boys (usa)
www.gvsb.com
www.facebook.com/girlsagainstboys

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace