Články / Reporty

„Chci být mrtvý se svými přáteli!“

„Chci být mrtvý se svými přáteli!“

waghiss666 | Články / Reporty | 08.07.2013

Zamilovat se je záležitost vteřin, milovat a lásce podlehnout, trvá. Když je ale z prvotního pobláznění rázem pevný vztah, a to v řádu týdnů, zpívejme všichni hallelujah! Mé malé osobní patří promotérům, co mi srdcovku dotáhli do Ostravy. Klub, kde je vždycky dobrý zvuk, účast bídná, sestava skvělá, zážitek na celý život.

Vybrat k hlavním hvězdám z Buffalla český předkrm je jednoduché, to se ví nejlíp. Nakonec se kousek uhnulo, a to vzhledem k dánským kolegům. Tradiční metalcore umí Shadow Area solit přeci jen malinko jinak, šéfuje tomu dvouhlavá saň a pěkně hladové krky kytar. Nasazení a energie kapely nevídané, hudba už tak neslýchaná není. A ta upřímná skromnost a vděk? Skoro ideální kombo na otvírací hoďku.

To Scarred By Beauty, ten večer s basákem za bicími, nastoupili ve čtyřech a dokázali si svým moderním hardcorem s progresivními prvky podmanit poloprázdný klub. Jonathan si hřeje na prsou i v krku lva, jen namísto hřívy rovný kšilt, zatímco produkce kapely nebyla rovná ani trendy. Mezi breakdowny byly vkládány rozeznělé pakordy a barevné bicí, ničené s vervou býka chystajícího se porcovat toreadora do paelly. Večírek gradoval tím správným směrem, vrchol mohl být jen jeden.

Matika i bordel, místy sludgeový zvuk, stoner i southern vlivy, propojeno hardcoreovou nekompromisností s punkovou zběsilostí, to vše servírováno s rock’n’rollovou energií, jakou umí z flanelek vyždímat jen málokdo. Neodmyslitelnou součástí jsou odjakživa texty Keitha Buckleyho, původně učitele americké literatury na střední škole, nyní zhrzeného a ironického fousáče, jehož brácha drtí v kapele kytaru a mimo jiné osobitě kreslí. Sekunduje mu Andy, s rameny jako jeřáb, medvědíma tlapama, fousem hustším než mlha nad Brčálníkem a hlavně zběsilým prstokladem. K base se vrátil mnohými vystřídaný Stephen, co mu ten večer v Barráku ukradli peněženku, a rytmickou sekcí uzavírá sestavu neurvalý bubeník Ryan. Odpalovalo se i hasilo jejich nejlepší deskou The Big Dirty, skákačka na úvod a pak už se strhla mela. Hitové singly nesměly chybět, většina setlistu ale patřila poslední a stále aktuální Ex Lives. „Chci být mrtvý se svými přáteli!“ řval jsem, co mi síly stačily, a ještě hlasitěji! A nebyla to prdel, přeřvat strunný lomoz, v němž se místy topil frontmanův zpěv i řev.

To druhý z bratrů Buckleyových hrnul jako parní válec a nezůstával v klidu ani na vteřinu, jeho pódiová choreografie by se dala nazvat svěrací kazajkou. Stagediver přijel až z Polska a nebyl sám. Set zakončila hitovka We’rewolf, Andy vykročil vstříc publiku a o pár chvil později už plaval klubem na rukou, tohle se nevidí každý den. Jordan se nenechal zahanbit, stejně jako Steph i Kíííf, všichni splynuli s davem, rozdali nástroje (!) a odešli. No, s davem. Kapacita prostor byla naplněna sotva z pětiny a tomu se říká ostuda! Spolu s ukradenými basákovými doklady pořádně velké jizvy na jinak famózním večeru. Zvuk téměř dokonalý, kapela zcela. Slyšet nestačí, je třeba zažít!

Info

Every Time I Die (usa) + Scarred By Beauty (den) + Shadow Area
27. 6. 2013, Barrák, Ostrava

foto © Pavel Krajník

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek 07.03.2023

Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika...

Něco mimořádného (Kayo Dot)

Václav Valtr 05.03.2023

Od samotného začátku se publikum naladilo na stejnou vlnu a rozpálenou atmosféru z Voluptas bez mrknutí oka přetavili v soustředění nepříliš často viděné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace