Články / Reporty

„Chci být mrtvý se svými přáteli!“

„Chci být mrtvý se svými přáteli!“

waghiss666 | Články / Reporty | 08.07.2013

Zamilovat se je záležitost vteřin, milovat a lásce podlehnout, trvá. Když je ale z prvotního pobláznění rázem pevný vztah, a to v řádu týdnů, zpívejme všichni hallelujah! Mé malé osobní patří promotérům, co mi srdcovku dotáhli do Ostravy. Klub, kde je vždycky dobrý zvuk, účast bídná, sestava skvělá, zážitek na celý život.

Vybrat k hlavním hvězdám z Buffalla český předkrm je jednoduché, to se ví nejlíp. Nakonec se kousek uhnulo, a to vzhledem k dánským kolegům. Tradiční metalcore umí Shadow Area solit přeci jen malinko jinak, šéfuje tomu dvouhlavá saň a pěkně hladové krky kytar. Nasazení a energie kapely nevídané, hudba už tak neslýchaná není. A ta upřímná skromnost a vděk? Skoro ideální kombo na otvírací hoďku.

To Scarred By Beauty, ten večer s basákem za bicími, nastoupili ve čtyřech a dokázali si svým moderním hardcorem s progresivními prvky podmanit poloprázdný klub. Jonathan si hřeje na prsou i v krku lva, jen namísto hřívy rovný kšilt, zatímco produkce kapely nebyla rovná ani trendy. Mezi breakdowny byly vkládány rozeznělé pakordy a barevné bicí, ničené s vervou býka chystajícího se porcovat toreadora do paelly. Večírek gradoval tím správným směrem, vrchol mohl být jen jeden.

Matika i bordel, místy sludgeový zvuk, stoner i southern vlivy, propojeno hardcoreovou nekompromisností s punkovou zběsilostí, to vše servírováno s rock’n’rollovou energií, jakou umí z flanelek vyždímat jen málokdo. Neodmyslitelnou součástí jsou odjakživa texty Keitha Buckleyho, původně učitele americké literatury na střední škole, nyní zhrzeného a ironického fousáče, jehož brácha drtí v kapele kytaru a mimo jiné osobitě kreslí. Sekunduje mu Andy, s rameny jako jeřáb, medvědíma tlapama, fousem hustším než mlha nad Brčálníkem a hlavně zběsilým prstokladem. K base se vrátil mnohými vystřídaný Stephen, co mu ten večer v Barráku ukradli peněženku, a rytmickou sekcí uzavírá sestavu neurvalý bubeník Ryan. Odpalovalo se i hasilo jejich nejlepší deskou The Big Dirty, skákačka na úvod a pak už se strhla mela. Hitové singly nesměly chybět, většina setlistu ale patřila poslední a stále aktuální Ex Lives. „Chci být mrtvý se svými přáteli!“ řval jsem, co mi síly stačily, a ještě hlasitěji! A nebyla to prdel, přeřvat strunný lomoz, v němž se místy topil frontmanův zpěv i řev.

To druhý z bratrů Buckleyových hrnul jako parní válec a nezůstával v klidu ani na vteřinu, jeho pódiová choreografie by se dala nazvat svěrací kazajkou. Stagediver přijel až z Polska a nebyl sám. Set zakončila hitovka We’rewolf, Andy vykročil vstříc publiku a o pár chvil později už plaval klubem na rukou, tohle se nevidí každý den. Jordan se nenechal zahanbit, stejně jako Steph i Kíííf, všichni splynuli s davem, rozdali nástroje (!) a odešli. No, s davem. Kapacita prostor byla naplněna sotva z pětiny a tomu se říká ostuda! Spolu s ukradenými basákovými doklady pořádně velké jizvy na jinak famózním večeru. Zvuk téměř dokonalý, kapela zcela. Slyšet nestačí, je třeba zažít!

Info

Every Time I Die (usa) + Scarred By Beauty (den) + Shadow Area
27. 6. 2013, Barrák, Ostrava

foto © Pavel Krajník

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rapové (ne)vítanie leta (Denzel Curry)

Jonáš Sudakov 19.05.2022

V rozhovore s XXL z mája 2022 sa Denzel Curry označil ako najlepší žijúci rapper. Tento titulok obletel celým internetom, ale nikto mu príliš neoponoval... Živě ve Žlutých lázních.

Plameny a černý dým nad letištěm aneb Rammstein

Jiří V. Matýsek 17.05.2022

Rammstein můžeme vyčítat ledacos: přílišnou přímočarost, útoky na nízké pudy, kontroverznost a kdovíco dalšího...

Mé dojetí se tady snadno ztratí (Low)

Jiří Přivřel 14.05.2022

Low na svém aktuálním turné srdce Evropy míjejí, já zase minul jejich pražský koncert před třemi roky v Meetku. Bylo to v létě, byl jiný program, dodnes lituji. Z letošní…

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil 10.05.2022

Zastávky na turné GusGus k poslednímu albu se brněnská Fléda dočkala skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Stálo to za to?

Letmé, a intenzivní (Donaufestival)

Bára Jurašková 10.05.2022

Dvouhodinový dialog s publikem za sebou nechal kromě hudební vzpomínky hlavně chuť nepřehlédnutelné, bezpodmínečné laskavosti. Hyperpopová diva nutí publikum šílet...

Mnohorozměrná Róisín Murphy

Akana 05.05.2022

Myslím, že takhle komplexní, propracovanou a zároveň bezprostřední a oduševnělou show jsem naposledy zažil před čtyřmi lety u Davida Byrnea...

Zkrocený temperament Céu

Akana 01.05.2022

Písně, v nichž Céu kombinuje brazilské tradiční rytmy s popem, jazzem nebo elektronikou, nejsou stavěné pro hlučné arény.

Král pouštního blues (Mdou Moctar)

Jiří V. Matýsek 29.04.2022

Je to oprávněné, není to oprávněné, těžko říct. Našlápnuto Mdou Moctar vážně má. V MeetFactory hrál v české premiéře.

Sharpe 2022: O tom, co ti chci říct...

Michal Pařízek 25.04.2022

Skvělý songwriting, úžasný hlas a hlavně nefalšovaná radost z možnosti po několika velmi těžkých měsících být znovu před publikem. Silná místa, i ta slabší, rovnováha.

Tempo lidských strojů (Nitzer Ebb & co.)

Michal Smrčina 24.04.2022

McCarthy si v černém obleku, košili a brýlích udržuje výraz cynického kazatele, který neztrácí nadšení z dob, kdy začínali.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace