Články / Reporty

Gott for people (RfP 2013, den III.)

Gott for people (RfP 2013, den III.)

Vojta Koval | Články / Reporty | 05.07.2013

To takhle jedete na festival, abyste si poslechli vaši oblíbenou kapelu Queens of the Stone Age, a nakonec sotva stihnete jejich koncert, protože vás ohromí čtyřiasedmdesátiletý děda. Tak tohle jsem opravdu nečekal…

Po úvodním dnu to vypadalo, že vystoupení Amandy Palmer a Bloc Party nikdo nepřekoná. Přiblížili se tomu Gogol Bordello a Papa Roach, ale největší naděje jsem vkládal do Queens of the Stone Age, kterým organizátoři přidělili prime time na hlavní Rock for People stage. A tihle rockeři z Kalifornie rozhodně nezklamali. Set plný největších hitů, tradiční doprovodné animace na obří LED obrazovce. Skvělý koncert. Ale ten Karel…

Chvílemi božský Kája nemohl zpívat. Ne však kvůli nějaké indispozici, ale protože přes jekot, dupání a skandování fanoušků ve Staropramen stage stanu by stejně nebyl slyšet. Však taky mistr hned na začátku upozorňoval: „Šetřete síly, já mám výborný přídavky!“ A nekecal. Pět přídavků nezažijete na koncertech moc často a troufnu si říct, že nikdy se na ně netančí tak jako na Kávu si osladím tady na RfP.

„Už padesát let zpívám rock’n’roll – takže rock. A už padesát let zpívám pro lidi – takže for people. Zkrátka Rock for People!“ pravil Karel a vzápětí zplodil slogan, který možná vejde do dějin: Gott for people! Možná trochu odvážný krok, pozvat Karla Gotta na takovýhle festival, organizátorům vyšel se vším všudy. Karel si koncert v nabitém stanu očividně užíval, hýřil vtipem, a i když se trochu zapotil, rozhodně zvládl vystoupení na jedničku.

Měl jsem trochu obavy, s čím Karel Gott na RfP přijede, jestli splní slib a rozjede tu živý rock’n’roll. Splnil. Společně s Boom Bandem vyšvihl největší hity od Dám dělovou ránu přes Být stále mlád až po Včelku Máju, kterou si s mistrem samozřejmě zazpívalo i publikum včetně babiček z místního domova důchodců, které sem přivezl speciální autobus. Ale zpívalo se takřka pořád, takže „Biene Maja“ vlastně moc nevybočila ze zbytku koncertu. Při skladbě C'est la vie tancovali i lidi sedící venku před stanem – takovou odezvu neměli ani 30 Seconds to Mars! Tancovali i kameramani, nejlepší kreace předváděl štáb televize Nova…

Shrnuto a podtrženo, když jsem po prvním dnu s humorem poznamenával, že úvodní den by mohlo překonat leda tak vystoupení Karla Gotta, nevěděl jsem, jak moc se trefím. Skalní rockeři to možná nepřiznají a budou vám zarytě tvrdit, že nejlepší byla jejich oblíbená kapela, ale Karel Gott všechny ostatní lidově řečeno smáznul. Musíte ocenit, že si ve svém věku troufne přijet na festival, kde den předem všichni házeli hlavami na potetované metaláky, a s doprovodnou zpěvačkou Dashou odzpívá duet z Kdyby tisíc klarinetů (mimochodem Pilarka by se za výkon Dashy nemusela stydět!), pak si přivede na pódium karnevalové tanečnice a všechny odrovná hitem všech hitů, Lady Karneval. Tu podprsenku, kterou chytil při jedné z děkovaček na závěr, si plně zaslouží.

„Díky za úžasnou atmosféru, tohle vám nezapomenu,“ rozloučil se Karel Gott. My tobě taky ne, Karle.

Info

Rock for People
4. 7. 2013, Festival Park, Hradec Králové

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace