Články / Recenze

Graffiti na oprýskané omítce s tagem Kylesa

Graffiti na oprýskané omítce s tagem Kylesa

Jakub Gruss | Články / Recenze | 20.12.2012

Kompilace. Další a další. Poslední dobou se živím hlavně jimi, přestože jsem je nikdy nemusel. Možná skrytý, potlačovaný fetiš. Tentokrát jde o Kylesu, znovu v podání labelu Season of Mist, stejně jako to bylo v případě náročného předchůdce Spiral Shadow. Ale ano, máme je rádi, přátelé. Za tu dekádu, co nás baví, se sešlo dost b-side skladeb, raritek a dalších věcí, na které jsme předtím nedosáhli nebo si nenašli čas. A tak je tu From the Vaults Vol.1, abychom to mohli napravit.

Spokojenost vyvolává hlavně fakt, že výše zmiňované nakladatelství opět pamatuje na sběratele, milovníky originálů a posluchačský luxus, zajištěný přítomností obou populárních nosičů. Přestože Kylesa vždy produkovala hudbu divokou, drzou a s působivým, až požitkářským nábojem, decentní design k ní skutečně patří, ať už výtvarník znázornil cokoliv.

S hudebním obsahem je to v podstatě stejné. Hodnotit posun, vývoj a inovace, dalekosáhle rozmlouvat o zvuku a dalších filosofických otázkách, to u výběru a průřezu tvorbou tak snadno nejde. Mohu ale zhodnotit, jestli má smysl. Struktura alba znatelně připomíná poslední tři předchůdce. Svižné a afektované party sem tam prolne jemnější linka, aby zhmotnila stupňující se psychedelický nádech. Jinak je Kylesa pořád tím, čím bývala. Hutně a hlučně vrstvená kytarová hra tvořící místy neprostupnou zeď na basovém podkladu… a samozřejmě šťavnatá a energická hra bicích a melancholických podkresů jako umělecké graffiti na oprýskané omítce. Lauřin vokál, který se sem tam vynoří ze silného příboje, mi svou mysteriózností a erotismem připomíná nejen méně známé „kolegy“ Bloody Panda, ale dokonce i Diamandu Galas (!) nebo Amon Düül II v jejich zlatých časech. Subjektivní pocit, ale že by sludge měl skutečně takové podhoubí, jak se tvrdí? Krásným úkazem je Between Silence and Sound II nebo End Truth, ale nejde zapomenout ani na Set the Controls to the Heart of the Sun, vzdávající svérázný hold Rogeru Watersovi. Kdo se v hledání odkazů a inspirací bestiálně vyžívá, ten se bude cítit jako kanibal v Galloway Coast (a určitě si tak hravě vyloží i mou narážku).

Nejedná se ani o laciný, ani o nudný materiál. Zanechává příjemnou mandlovou hořkost na horním patře sluchových buněk a osamocené kouřové spirálky ve větrném odpoledni. A spoustu vzpomínek, jako ostatně pokaždé, když vytáhnu ze šuplíku něco staršího od Kylesy. Trošku skepse budí fakt, že tohle je ta první, silnější část. A From the Vaults Vol. II je teprve před námi.

Info

Kylesa – From the Vaults vol. I (Season of Mist, 2012)
www.kylesa.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.

Všetko zlé raz predsa musí skončiť (Old Man Gloom)

Filip Švantner 22.08.2020

OMG na svojej novinke vstávajú doslova z popola a je potrebné podčiarknuť, že smútok je integrálnou súčasťou nahrávky.