Články / Recenze

Graffiti na oprýskané omítce s tagem Kylesa

Graffiti na oprýskané omítce s tagem Kylesa

Jakub Gruss | Články / Recenze | 20.12.2012

Kompilace. Další a další. Poslední dobou se živím hlavně jimi, přestože jsem je nikdy nemusel. Možná skrytý, potlačovaný fetiš. Tentokrát jde o Kylesu, znovu v podání labelu Season of Mist, stejně jako to bylo v případě náročného předchůdce Spiral Shadow. Ale ano, máme je rádi, přátelé. Za tu dekádu, co nás baví, se sešlo dost b-side skladeb, raritek a dalších věcí, na které jsme předtím nedosáhli nebo si nenašli čas. A tak je tu From the Vaults Vol.1, abychom to mohli napravit.

Spokojenost vyvolává hlavně fakt, že výše zmiňované nakladatelství opět pamatuje na sběratele, milovníky originálů a posluchačský luxus, zajištěný přítomností obou populárních nosičů. Přestože Kylesa vždy produkovala hudbu divokou, drzou a s působivým, až požitkářským nábojem, decentní design k ní skutečně patří, ať už výtvarník znázornil cokoliv.

S hudebním obsahem je to v podstatě stejné. Hodnotit posun, vývoj a inovace, dalekosáhle rozmlouvat o zvuku a dalších filosofických otázkách, to u výběru a průřezu tvorbou tak snadno nejde. Mohu ale zhodnotit, jestli má smysl. Struktura alba znatelně připomíná poslední tři předchůdce. Svižné a afektované party sem tam prolne jemnější linka, aby zhmotnila stupňující se psychedelický nádech. Jinak je Kylesa pořád tím, čím bývala. Hutně a hlučně vrstvená kytarová hra tvořící místy neprostupnou zeď na basovém podkladu… a samozřejmě šťavnatá a energická hra bicích a melancholických podkresů jako umělecké graffiti na oprýskané omítce. Lauřin vokál, který se sem tam vynoří ze silného příboje, mi svou mysteriózností a erotismem připomíná nejen méně známé „kolegy“ Bloody Panda, ale dokonce i Diamandu Galas (!) nebo Amon Düül II v jejich zlatých časech. Subjektivní pocit, ale že by sludge měl skutečně takové podhoubí, jak se tvrdí? Krásným úkazem je Between Silence and Sound II nebo End Truth, ale nejde zapomenout ani na Set the Controls to the Heart of the Sun, vzdávající svérázný hold Rogeru Watersovi. Kdo se v hledání odkazů a inspirací bestiálně vyžívá, ten se bude cítit jako kanibal v Galloway Coast (a určitě si tak hravě vyloží i mou narážku).

Nejedná se ani o laciný, ani o nudný materiál. Zanechává příjemnou mandlovou hořkost na horním patře sluchových buněk a osamocené kouřové spirálky ve větrném odpoledni. A spoustu vzpomínek, jako ostatně pokaždé, když vytáhnu ze šuplíku něco staršího od Kylesy. Trošku skepse budí fakt, že tohle je ta první, silnější část. A From the Vaults Vol. II je teprve před námi.

Info

Kylesa – From the Vaults vol. I (Season of Mist, 2012)
www.kylesa.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.

Mrtvá kočička? (Tove Lo)

Tomáš Kouřil 15.12.2019

Zatímco před pár lety se bolestínsky vyzpívávala z prázdnoty, na nejnovější desce Sunshine Kitty je optimističtější.