Články / Reporty

Grape 01: Syndrom Arctic Monkeys

Grape 01: Syndrom Arctic Monkeys

Jakub Béreš | Články / Reporty | 17.08.2015

Grape už není jen nějaký další malý začínající festival, ale podnik, který má své pevné místo na letní festivalové mapě. Na loňském přelomovém ročníku dostal konkrétní podobu, které se držel i letos a podle organizátorů ještě pár let držet bude. Poznávacím znamením je příjemná dvoudenní délka, familiární kapacita 10 tisíc diváků, lístek do tisícovky a trendy dyzajn.

Šestý ročník oplýval rekordním počtem belgických umělců. Tou první byla „ta holka z reklamy” Salah Sue, kdysi překvapení české festivalové sezóny, dnes zpěvačka s nudně popovým repertoárem, která si svůj specifický hlas šetří do několika singlů. V davu jsem si všiml trojice postarších chlapíků, za nimiž chodily holky s žádostí o společné fotky. Nechápal jsem a vrtěl hlavou, než se ukázalo, že elegáni Triggerfinger po Foals uzavřou hlavní stage…

Baltazar, mladá belgická indie kytarovka, je českému publiku dobře známá, viděl jsem je po několikáté a s každým koncertem rostou. V nových písních se však nebezpečně blíží k současné kytarové modle číslo jedna Artic Monkeys a jejich poslední desce, říkejte tomu syndrom AM a varujte ostatní kytarovky. Za The Maccabees chodit nemusíte, ti jsou zaštítění novou deskou Marks to Prove It, kterou předvedli v celé své kráse.

Headliner festivalu, Britové Foals, rozjeli neskutečný rachot. Jejich setlist byl poněkud schizofrenní a vysílal smíšené signály do řad některých diváků. Kdo se přiblížil k pódiu pohoupat na My Number a zůstal tam, stal se snadnou kořistí pro běsnící dav, který zpěvák Yannis Philippakis burcoval při závěrečných písnich Inhaler a What Went Down „super savage” pokřiky. Paletu emocí doplnil pocit blaženosti při Spanish Sahara a totální odevzdanost u Late Nighs. A komu se nepodlomila kolena obrazně, šel k zemi v přídavku Two Steps Twice, kdy frontman skočil do lidí.

Rozbouřené emoce mělo uklidnit další belgické želízko v line-upu BRNS. Mix experimentálního indie předčil naživo veškerá očekávání, škoda že jejich čas přišel až ke konci večera. Tahle mladá kapela má obrovský potenciál.

Půl jedné a na hlavním pódiu se objevili oni chlapíci z odpoledne: „Nezájem, hurá pro jídlo a do malých stanů na nějaké moderní elektro, slovenský FVLCRVM je jasná volna.” Jenže jak procházím kolem největšího pódia, sejme mě to a už se nehnu. Znova vrtím hlavou, tentokrát nad živelností a energií, kterou Triggerfinger oplývají. Poctivý živelný rock od tří sympaťáků, kteří doplnili spektrum emocí o tu poslední, která chyběla, a všechna ta předešlé super jména s ní nepracovala - jednalo se o obyčejnou čistou radost. Naposledy vrtím údivem hlavou, tentokrát nad vlastní sentimentálností. A z jaké země pochází? Jasně, Belgie.

Info

Grape Festival 2015
14. - 15. 8. 2015, Letisko Piešťany

foto © kurabeznohy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace