Články / Reporty

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Martin Řezníček | Články / Reporty | 13.08.2016

Když se člověk ocitne poprvé na letišti Piešťany, kde se rok co rok koná Grape festival, dýchne na něj specifická atmosféra. Pořadatelé se snaží, aby Grape nebyl pouze hudebním festivalem, ale dbají i na doprovodný program, takže návštěvník může zajít na přednášku o „Generaci Y“ či shlédnout exhibici Cirku La Putyka. Možností je celá řada. Pořadatelé si taky dávají záležet na vizuální stránce festivalu. Letošní téma – antické sochy ztvárňující festivalový život, např. týpka, co se láduje klobásou – je originální, pohledné a zábavné.

Pokud jde o hudební program, tak tou nejzářivější hvězdou prvního dne měla být dánská zpěvačka MØ. Oceňovaná umělkyně už má v Česko-Slovensku slušné renomé a z pozice hipsterské chuťovky se propracovala do role headlinera. Po loňském debaklu s bouřkou byli návštěvníci natěšení, ale nakonec přišlo spíše zklamání. Zpěv bezchybný, samozřejmostí pověstné taneční kreace, došlo i na stagediving, přesto se zpěvačce nepodařilo navodit atmosféru. Někomu mohl vadit až příliš intenzivní halfplayback a pomalejší tempo některých písní.

Z headlinerů stál za pozornost mladý Brit Jake Bugg, zpěvák s dvěma tvářemi, který světu ukazuje, jak může vypadat moderní blues/folkové písničkářství. Ano, člověk si při některých písních představoval stodolu plnou slámy a vesničany tančící čtverylku, ale ta představa mizela, když Jake Bugg přeladil na melancholičtější strunu, kde je jeho síla. Crystal Castles přitáhli přes pozdní hodinu na hlavní stage nejvíce diváků. Jejich show byla sice naprosto neosobní a mohla působit až epileptické záchvaty (strobo strobo strobo), ale hutný elektronický zvuk byl naprosto pohlcující a hypnotizující.

Nejzajímavější věci se v pátek děly mimo hlavní stage a jen s malým publikem. Zaprvé francouzští Scarecrow, kteří kombinují blues/rock (zpívaný anglicky) s francouzským rapem, doplněný DJem s gramci. Výsledkem je velmi záživná a silně maskulinní hudba, valící se z pódia až v desetiminutových setech. Pevně sevřené kleště nutící do tance. Stejným způsobem působili na posluchače američtí !!!, kteří jsou o něco tanečnější, takže hrozilo vykloubení kyčlí. Excentrický zpěvák se co chvíli protancoval do davu a funky čišící sexuální energií přinutilo přítomné vypustit vnitřní zvíře v podobě nadrženého šimpanze. !!!, to byl nejlepší koncert prvního dne.

Info

Grape festival 2016
12. 8. 2016 letiště, Piešťany

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace