Články / Reporty

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Martin Řezníček | Články / Reporty | 13.08.2016

Když se člověk ocitne poprvé na letišti Piešťany, kde se rok co rok koná Grape festival, dýchne na něj specifická atmosféra. Pořadatelé se snaží, aby Grape nebyl pouze hudebním festivalem, ale dbají i na doprovodný program, takže návštěvník může zajít na přednášku o „Generaci Y“ či shlédnout exhibici Cirku La Putyka. Možností je celá řada. Pořadatelé si taky dávají záležet na vizuální stránce festivalu. Letošní téma – antické sochy ztvárňující festivalový život, např. týpka, co se láduje klobásou – je originální, pohledné a zábavné.

Pokud jde o hudební program, tak tou nejzářivější hvězdou prvního dne měla být dánská zpěvačka MØ. Oceňovaná umělkyně už má v Česko-Slovensku slušné renomé a z pozice hipsterské chuťovky se propracovala do role headlinera. Po loňském debaklu s bouřkou byli návštěvníci natěšení, ale nakonec přišlo spíše zklamání. Zpěv bezchybný, samozřejmostí pověstné taneční kreace, došlo i na stagediving, přesto se zpěvačce nepodařilo navodit atmosféru. Někomu mohl vadit až příliš intenzivní halfplayback a pomalejší tempo některých písní.

Z headlinerů stál za pozornost mladý Brit Jake Bugg, zpěvák s dvěma tvářemi, který světu ukazuje, jak může vypadat moderní blues/folkové písničkářství. Ano, člověk si při některých písních představoval stodolu plnou slámy a vesničany tančící čtverylku, ale ta představa mizela, když Jake Bugg přeladil na melancholičtější strunu, kde je jeho síla. Crystal Castles přitáhli přes pozdní hodinu na hlavní stage nejvíce diváků. Jejich show byla sice naprosto neosobní a mohla působit až epileptické záchvaty (strobo strobo strobo), ale hutný elektronický zvuk byl naprosto pohlcující a hypnotizující.

Nejzajímavější věci se v pátek děly mimo hlavní stage a jen s malým publikem. Zaprvé francouzští Scarecrow, kteří kombinují blues/rock (zpívaný anglicky) s francouzským rapem, doplněný DJem s gramci. Výsledkem je velmi záživná a silně maskulinní hudba, valící se z pódia až v desetiminutových setech. Pevně sevřené kleště nutící do tance. Stejným způsobem působili na posluchače američtí !!!, kteří jsou o něco tanečnější, takže hrozilo vykloubení kyčlí. Excentrický zpěvák se co chvíli protancoval do davu a funky čišící sexuální energií přinutilo přítomné vypustit vnitřní zvíře v podobě nadrženého šimpanze. !!!, to byl nejlepší koncert prvního dne.

Info

Grape festival 2016
12. 8. 2016 letiště, Piešťany

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace