Články / Recenze

Grimes a její zrcadla

Grimes a její zrcadla

Jakub Béreš | Články / Recenze | 18.01.2016

OHODNOŤTE DESKU

Kanaďanka Claire Boucher je ztělesněním současného ženského popu. Její vliv prorostl do všech jeho zákoutí, aby začal žít svým vlastním životem. Do toho nabourává hranice mezi komerční a indie scénou, když nejde o nahodilé ovlivňování, nýbrž o změnu způsobu uvažování o hudebním díle jako celku. Sama je od mainstreamu na míle daleko, přesto středním proudem hýbe jako nikdo jiný. Kde by bez ní byla dnešní první liga halových zpěvaček jako Ellie Goulding a Charlie XCX?

Grimes je mnohem barevnější než kdy dřív, syté neonové barvy osvětlují temné uličky popu. Zároveň rozbíjí estetiku odtažitosti, když do svých písní vpouští život. Extrémním příkladem je píseň SCREAM s čínsky rapující Aristophanes, do níž sama přidala pouze svůj řev… Zmatek, celá novinka zní jinak - poněkud retro. Něco mezi růžovou dívčí punkovou kapelou ze střední školy, korejským popem, tanečním dream popem a soundtrackem k agresivní videohře. Jenže nic mezi tím neexistuje, a tak mix subžánrů vytváří něco neznámého.

Nechybí pracovní vymezení vůči stereotypům, na kterých stojí popový svět. Svá alba si dělá zásadně sama, a to od produkce a nahrávání nástrojů k vizuální podobě obalu a videí. Demonstruje, že za kvalitní nahrávkou nemusí stát producent-muž, natož pak celý tým. Podobné stereotypy nabourává i v textech, které se ukrývají za veselými melodiemi.


Art Angels snese na první dobrou a bez kontextu jen průměrné hodnocení. Výrazné skladby fungují okamžitě a můžou se rychle oposlouchat, při pozornějším poslechu se stávají hůře uchopitelné. Konzistentní zůstává skvěle volená dramaturgie, která vás zavede do grandiózního finále v čele s novou verzí singlu Reality a spoluprací s Janelle Monáe na písni Venus Fly (zní jako parodie globální Diplovy produkce). Art Angels je křiklavým extrémem, kterému se daří otevírat žhavá témata novým explicitním způsobem bez přidaných klišé. Na místě je úvaha, co všechno ještě snese naše popkultura a komu všemu Grimes právě nastavila zrcadlo.

Info

Grimes – Art Angels (4AD, 2015)
www.grimesmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace