Články / Offtopic / / Movie/dox

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 12.05.2013

Kdysi trhal v Nirvaně blány na bicích, dnes o tom točí filmy. Pačesatý smíšek Dave, jméno z rockové encyklopedie, žijící legenda. A taky nadějný filmař, jak se aktuálně můžou všichni přesvědčit z jeho dokumentárního debutu.

Proč zrovna Sound City, smradlavá díra uprostřed visutého parkoviště kdesi v L.A.? Protože právě tam vznikaly jedny z nejlepších alb rockové historie a mj. taky deska Nevermind, která (jistě nejen) Grohlovi totálně změnila celý život. Ale popořadě. Nastartujte dodávky, jedeme za otci zakladateli. Úvod je faktograficky nejnáročnější. Spousta jmen, průkopníci, vizionáři, kteří na zelené louce dokázali vybudovat zavedenou značku, při jejímž vyslovení se hudebním kritikům dodnes klepou kolena. Režisér dobře pochopil, že skutečný význam dávají místu teprve lidé a vztahy mezi nimi. A tak zpovídá osobnosti, které nechali v Sound City kus života – zvukaři, technici, kluci a holky pro všechno, ze kterých se stali uznávaní producenti. Dojde ale i na protřelé bardy, jakými byli/jsou Neil Young, Rick Springfield nebo Stevie Nicks. Prokousat se kilometry materiálu a vybrat z mnoha hodin sentimentálního žvatlání přesně těch pár veselých historek z natáčení muselo dát pěkně zabrat, stejně jako vytvořit z tuny fragmentů kompaktní celek.

Efekt „mluvících hlav“ Grohl zručně rozmělňuje pomocí archivních fotografií, coverů nejznámějších alb, perfektního soundtracku a citlivého střihu. Šikovně střídá prostředí, neustále zásobuje diváka vtípky a novými poznatky a pečlivě si hlídá, aby mu během přednášky nikdo neusnul. Pro absolutní hudební geeky je tu podrobná technická pasáž odkazující k unikátní technologické konstrukci analogové konzole Neve 8028. Mokrý sen každého zvukaře stál ve své době tolik co dva rodinné domy. Když Sound City zavřeli, odkoupil ji Grohl pro svou 606ku. Nejen o jejích unikátních vlastnostech vám budou povídat Rick Rubin, Butch Vig nebo třeba Trent Reznor, který zavzpomíná na babičku a svoje první hodiny klavíru v místní lidušce. Polívčičku si přihřeje i sám velký Dave, potěší hlavně perličky z nahrávání Nevermind. Sympatické je, že jako režisér nevěší nikomu bulíky na nos, ale točí o něčem, co sám důvěrně zná. Vyznává se z lásky a nostalgického obdivu k několika unikátním zvukotěsným místnostem a nadšencům ochotných udělat pro hudbu téměř vše. I proto mu rádi odpustíte, když v rozhovorech sám lehce přehrává.

Jak minuty plynou, ukazuje se, že nejde ani tak o samotné studio, jako spíš o ohlédnutí za koncem jedné éry, kterou symbolizovalo. Analogové Sound City nástup digitálu neustálo, zato však dokonale umetlo cestu všem přirozeným, technologicky zdatnějším následovníkům. Pokrok nezastavíš. To koneckonců věděli i zakladatelé Sound City a vědí to i všichni protagonisté filmu. Jako by říkali, jasně jsme sice dinosauři, ale lidský faktor stejně žádným kompem nenahradíš.

A hned taky ukážou, jak to mysleli. Závěr patří nahrávání nového materiálu a výjimečné chemii mezi špičkovými muzikanty. Trocha toho hvězdného poplácávání po zádech a specifika tvůrčího procesu z první ruky. Josh Homme si podává dveře s Paulem McCartneym, přijdou kluci z Foo Fighters (hehe) i B.R.M.C. Grohl se urputně snaží o příslovečnou mnohovrstevnatost a má co dělat, aby to celé vůbec udržel filmově pohromadě. Stopáž nakonec dostal pod dvě hodiny, ale ve střižně se evidentně nemilosrdně řezalo a přechody mezi jednotlivými tématy jsou zbytečně násilné. Tak jako tak před Davem smekám, jen bych se pro příště přimlouval za seriál, který by si více pohrál s atmosférou a nepodléhal silové informační přehlcenosti.

Info

Sound City
Režie: David Grohl (2013)
www.buy.soundcitymovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace