Články / Offtopic / / Movie/dox

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 12.05.2013

Kdysi trhal v Nirvaně blány na bicích, dnes o tom točí filmy. Pačesatý smíšek Dave, jméno z rockové encyklopedie, žijící legenda. A taky nadějný filmař, jak se aktuálně můžou všichni přesvědčit z jeho dokumentárního debutu.

Proč zrovna Sound City, smradlavá díra uprostřed visutého parkoviště kdesi v L.A.? Protože právě tam vznikaly jedny z nejlepších alb rockové historie a mj. taky deska Nevermind, která (jistě nejen) Grohlovi totálně změnila celý život. Ale popořadě. Nastartujte dodávky, jedeme za otci zakladateli. Úvod je faktograficky nejnáročnější. Spousta jmen, průkopníci, vizionáři, kteří na zelené louce dokázali vybudovat zavedenou značku, při jejímž vyslovení se hudebním kritikům dodnes klepou kolena. Režisér dobře pochopil, že skutečný význam dávají místu teprve lidé a vztahy mezi nimi. A tak zpovídá osobnosti, které nechali v Sound City kus života – zvukaři, technici, kluci a holky pro všechno, ze kterých se stali uznávaní producenti. Dojde ale i na protřelé bardy, jakými byli/jsou Neil Young, Rick Springfield nebo Stevie Nicks. Prokousat se kilometry materiálu a vybrat z mnoha hodin sentimentálního žvatlání přesně těch pár veselých historek z natáčení muselo dát pěkně zabrat, stejně jako vytvořit z tuny fragmentů kompaktní celek.

Efekt „mluvících hlav“ Grohl zručně rozmělňuje pomocí archivních fotografií, coverů nejznámějších alb, perfektního soundtracku a citlivého střihu. Šikovně střídá prostředí, neustále zásobuje diváka vtípky a novými poznatky a pečlivě si hlídá, aby mu během přednášky nikdo neusnul. Pro absolutní hudební geeky je tu podrobná technická pasáž odkazující k unikátní technologické konstrukci analogové konzole Neve 8028. Mokrý sen každého zvukaře stál ve své době tolik co dva rodinné domy. Když Sound City zavřeli, odkoupil ji Grohl pro svou 606ku. Nejen o jejích unikátních vlastnostech vám budou povídat Rick Rubin, Butch Vig nebo třeba Trent Reznor, který zavzpomíná na babičku a svoje první hodiny klavíru v místní lidušce. Polívčičku si přihřeje i sám velký Dave, potěší hlavně perličky z nahrávání Nevermind. Sympatické je, že jako režisér nevěší nikomu bulíky na nos, ale točí o něčem, co sám důvěrně zná. Vyznává se z lásky a nostalgického obdivu k několika unikátním zvukotěsným místnostem a nadšencům ochotných udělat pro hudbu téměř vše. I proto mu rádi odpustíte, když v rozhovorech sám lehce přehrává.

Jak minuty plynou, ukazuje se, že nejde ani tak o samotné studio, jako spíš o ohlédnutí za koncem jedné éry, kterou symbolizovalo. Analogové Sound City nástup digitálu neustálo, zato však dokonale umetlo cestu všem přirozeným, technologicky zdatnějším následovníkům. Pokrok nezastavíš. To koneckonců věděli i zakladatelé Sound City a vědí to i všichni protagonisté filmu. Jako by říkali, jasně jsme sice dinosauři, ale lidský faktor stejně žádným kompem nenahradíš.

A hned taky ukážou, jak to mysleli. Závěr patří nahrávání nového materiálu a výjimečné chemii mezi špičkovými muzikanty. Trocha toho hvězdného poplácávání po zádech a specifika tvůrčího procesu z první ruky. Josh Homme si podává dveře s Paulem McCartneym, přijdou kluci z Foo Fighters (hehe) i B.R.M.C. Grohl se urputně snaží o příslovečnou mnohovrstevnatost a má co dělat, aby to celé vůbec udržel filmově pohromadě. Stopáž nakonec dostal pod dvě hodiny, ale ve střižně se evidentně nemilosrdně řezalo a přechody mezi jednotlivými tématy jsou zbytečně násilné. Tak jako tak před Davem smekám, jen bych se pro příště přimlouval za seriál, který by si více pohrál s atmosférou a nepodléhal silové informační přehlcenosti.

Info

Sound City
Režie: David Grohl (2013)
www.buy.soundcitymovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek 25.02.2021

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře.

Dá sa udržať permanentná hladina alkoholu v krvi? (Chľast)

Bibiána Hajdanyová 08.02.2021

Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Pohoda nekonečného ničnerobenia (Palm Springs)

Jonáš Sudakov 30.08.2020

Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...

Nolanova časová smršť (Tenet)

Lukáš Masner 27.08.2020

Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.

Disharmonická mexická výprava (Frida Viva La Vida)

Bibiána Hajdanyová 23.08.2020

Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.

Pre milovníkov cyklistiky (Raoul Taburin)

Bibiána Hajdanyová 02.08.2020

Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace