Články / Offtopic / / Movie/dox

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Grohl se v Sound City vrací do budoucnosti

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 12.05.2013

Kdysi trhal v Nirvaně blány na bicích, dnes o tom točí filmy. Pačesatý smíšek Dave, jméno z rockové encyklopedie, žijící legenda. A taky nadějný filmař, jak se aktuálně můžou všichni přesvědčit z jeho dokumentárního debutu.

Proč zrovna Sound City, smradlavá díra uprostřed visutého parkoviště kdesi v L.A.? Protože právě tam vznikaly jedny z nejlepších alb rockové historie a mj. taky deska Nevermind, která (jistě nejen) Grohlovi totálně změnila celý život. Ale popořadě. Nastartujte dodávky, jedeme za otci zakladateli. Úvod je faktograficky nejnáročnější. Spousta jmen, průkopníci, vizionáři, kteří na zelené louce dokázali vybudovat zavedenou značku, při jejímž vyslovení se hudebním kritikům dodnes klepou kolena. Režisér dobře pochopil, že skutečný význam dávají místu teprve lidé a vztahy mezi nimi. A tak zpovídá osobnosti, které nechali v Sound City kus života – zvukaři, technici, kluci a holky pro všechno, ze kterých se stali uznávaní producenti. Dojde ale i na protřelé bardy, jakými byli/jsou Neil Young, Rick Springfield nebo Stevie Nicks. Prokousat se kilometry materiálu a vybrat z mnoha hodin sentimentálního žvatlání přesně těch pár veselých historek z natáčení muselo dát pěkně zabrat, stejně jako vytvořit z tuny fragmentů kompaktní celek.

Efekt „mluvících hlav“ Grohl zručně rozmělňuje pomocí archivních fotografií, coverů nejznámějších alb, perfektního soundtracku a citlivého střihu. Šikovně střídá prostředí, neustále zásobuje diváka vtípky a novými poznatky a pečlivě si hlídá, aby mu během přednášky nikdo neusnul. Pro absolutní hudební geeky je tu podrobná technická pasáž odkazující k unikátní technologické konstrukci analogové konzole Neve 8028. Mokrý sen každého zvukaře stál ve své době tolik co dva rodinné domy. Když Sound City zavřeli, odkoupil ji Grohl pro svou 606ku. Nejen o jejích unikátních vlastnostech vám budou povídat Rick Rubin, Butch Vig nebo třeba Trent Reznor, který zavzpomíná na babičku a svoje první hodiny klavíru v místní lidušce. Polívčičku si přihřeje i sám velký Dave, potěší hlavně perličky z nahrávání Nevermind. Sympatické je, že jako režisér nevěší nikomu bulíky na nos, ale točí o něčem, co sám důvěrně zná. Vyznává se z lásky a nostalgického obdivu k několika unikátním zvukotěsným místnostem a nadšencům ochotných udělat pro hudbu téměř vše. I proto mu rádi odpustíte, když v rozhovorech sám lehce přehrává.

Jak minuty plynou, ukazuje se, že nejde ani tak o samotné studio, jako spíš o ohlédnutí za koncem jedné éry, kterou symbolizovalo. Analogové Sound City nástup digitálu neustálo, zato však dokonale umetlo cestu všem přirozeným, technologicky zdatnějším následovníkům. Pokrok nezastavíš. To koneckonců věděli i zakladatelé Sound City a vědí to i všichni protagonisté filmu. Jako by říkali, jasně jsme sice dinosauři, ale lidský faktor stejně žádným kompem nenahradíš.

A hned taky ukážou, jak to mysleli. Závěr patří nahrávání nového materiálu a výjimečné chemii mezi špičkovými muzikanty. Trocha toho hvězdného poplácávání po zádech a specifika tvůrčího procesu z první ruky. Josh Homme si podává dveře s Paulem McCartneym, přijdou kluci z Foo Fighters (hehe) i B.R.M.C. Grohl se urputně snaží o příslovečnou mnohovrstevnatost a má co dělat, aby to celé vůbec udržel filmově pohromadě. Stopáž nakonec dostal pod dvě hodiny, ale ve střižně se evidentně nemilosrdně řezalo a přechody mezi jednotlivými tématy jsou zbytečně násilné. Tak jako tak před Davem smekám, jen bych se pro příště přimlouval za seriál, který by si více pohrál s atmosférou a nepodléhal silové informační přehlcenosti.

Info

Sound City
Režie: David Grohl (2013)
www.buy.soundcitymovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace