Články / Reporty

GusGus každému z nás

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil | Články / Reporty | 10.05.2022

Turné islandských GusGus k poslednímu albu odsunul covid o nekonečných šest měsíců, a tak se brněnská Fléda dočkala elektronických producentů skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Daníel Haraldsson a Birgir Þórarinsson na ní opět o kousek posunuli svůj typický sound, v němž se mísí taneční hudba, syntezátory uvozujících osmdesátá léta i snová, takřka magická nálada posouvající tvorbu GusGus mimo žánrová pravidla. Velký podíl na tváři a síle poslední nahrávky má i zpěvačka Margrét Magnúsdóttir, která skupinu aktuálně doprovází.

Večer otevírají čeští Himalayan Dalai Lama a svojí klidovou, přemýšlivou elektronikou přispějí k uvolněné náladě. Zasloužili by si větší publikum. Prostor se vyplní až před devátou, o chvíli později přichází Þórarinsson, jak jinak než v dámském topu, a chvilku po něm i Haraldsson v květovaném kompletu a Magnúsdóttir v bílé bundě s kovbojskými třásněmi. A rovnou do aktuálního materiálu, zazní Higher i Simple Tuesday. Vokály jsou bezchybné a bez jediného zaváhání a když společně zpívají „When will I decide not to hide, On a simple Tuesday, On a simple day?“, je jasné, že půjde o mimořádný večer. První vrchol přichází s fantastickým refrénem skladby Our World, v němž se Daníel a Maigrét střídají: „To our world (Crucified on a frame), To our world (Approved by everyone), To our world (You can light it up in flame), To our world (Our world is yours to play).“ Tahle pasáž je vtahující z desky, naživo je ale díky precizním a nenuceným pěveckým výkonům ještě o level výše.

fotogalerie z koncertu tady

Dojde i na starší tracky, dalším vrcholem je Over (Arabian Horse), svou prací s gradací jedna z nejlepších skladeb kapely. Od této chvíle je publikum naprosto elektrizované a ze začátku pohybově úsporní GusGus se roztancují. V závěru dojde i na úplné začátky - zazní třeba Purple z první desky Polydistortion, která celou Flédu definitivně uhrane. Více než hodina uplyne jako nic a GusGus se za jásotu vytrácejí z pódia.

Je jedno, kolik nám je let, stejně tak nezáleží na tom, jestli slyšíme hudbu překračující žánry, anebo jen vkusně ozvláštněné disko, GusGus mají co říct každému.

Info

GusGus (is) + Himalayan Dalai Lama
6. 5. 2022 Fléda, Brno

foto © Vít Řezáč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Show me your inner IKEA (Luki Essender, Galerie OFF/FORMAT)

Minka Dočkalová 15.11.2022

Víc pozornosti tentokrát strhávají návštěvníci než výstava. Musím se dívat na to, jak se lidé dívají. A přes to dívání zkoumám vystavená díla.

Hádanky z Utrechtu #3: Mít co říct

Michal Pařízek 13.11.2022

Může být nejlepším koncertem festivalu ten, ze kterého jste odešli? Snadno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace