Články / Reporty

H2O a přeplněná káď s vánočními kapry

H2O a přeplněná káď s vánočními kapry

Dita Koudelková | Články / Reporty | 31.10.2015

Pokud jste v době svýho ranýho mládí měli v kazeťáku kapely jako Sick of It All, Rancid, Madball nebo jste sjížděli Pump Up the Valuum od NOFX, tak vám pravděpodobně nemohl uniknout ani energickej hardcore v podání newyorskejch H2O. Kapela, kterou v roce 94 založil bedňák a blízkej přítel „Sickovek“ Toby Morse, vznikla v přistěhovalecký čtvrti východního Manhattanu a už během pár let stanula na stagi po boku ikon jako Social Distortion, Pennywise, Rancid či 7 Seconds, nebo i mainstreamových Blink 182, No Doubt, Sum41 a My Chemical Romance. Letos se kapela po sedmi letech protkaných řadou koncertů konečně vrátila do studia, aby vytvořila šesté album Use Your Voice.

Podzemní sál nacpanej od pódia až po stolek s merchem stojící u vchodu už zkraje naznačoval, že tihle fotříci od rodin ještě nepatří na zaprášenou výstavku. Set zahájilo kytarový intro, zatímco se na pódium vřítil rozzářenej Toby Morse. Jeden by se na něj usmál zpátky, ovšem Morse okamžitě chytil mikrofon a s první dobrou se vše na stagi i pod ní zhroutilo do chaosu, takže kdo postával na debila s pivem uprostřed třetí řady, ten byl semlet lidskou pračkou.

Tohle je úvodní pecka Nothing to Prove! Jen co vás dav vyflusne na bezpečným okraji za polovinou sálu, už je vám v patách další našlápnutej song Skate!. Jeden z nově vydaný desky, odrážející Tobyho celoživotní lásku ke skejtovnání. Morse, kterej nikdy nepil alkohol, ani nezkoušel drogy, krom skejtování, kapely a svojí rodiny vede ještě neziskovou organizaci, k níž přišel tak trochu jak slepej k houslím a která inspiruje děcka k podobně zaměřenýmu způsobu „čistýho“ života. „Jednou mě známá požádala, jestli bych nemohl promluvit k děckám ve škole o tom, jak žiju a tak, a že bych si měl připravit nějakou prezentaci v Power Pointu. A já na to: Cože, ty vole? A najednou z toho bylo osmnáct dalších škol,“ prozradil Morse v rozhovoru Stevena Matviewa. Další pecka se tedy jmenuje One Life One Chance.

Pod pódiem stále vládne nadšená anarchie a stage diving se rozmohl do takovýho měřítka, že celá přední část vypadá jak přeplněná káď s vánočními kapry. Právě ty melodický riffy west cost punku promíchaný se soundem newyorský hardcore scény devadesátejch let okolo baru CBGB a dalších klubů v Queensu či Coney Islandu, jejichž ulice jsou plný surovejch multikulturních vlivů, jsou přesně to, co k nim fanoušky táhne. Vály jako Everready, I See It In Us nebo následující 5 Year Plan jsou toho jasným důkazem. Dav tisknoucí se na stage skanduje každý slovo, div si v refrénech „I see it in us“ nebo „my friend's look out for me like family“ nevychrchlá plíce, zatímco kapela se může roztýct blahem, že může hrát v týhle stísněný a upocený venue. Celá ta pozitivní a nenucená atmosféra jejich show pomáhá kolem H2O udržovat reálnej hudební spirit, se kterým začínající kapely řežou na svý nástroje ve sklepě paneláku. Pevným jádrem kapely je krom zpěváka Tobyho Morse hlavní kytarista Rusty Pistachio a Adam Blake na basovou kytaru. Na postu rytmický kytary zakotvil aktuálně Colin McGinniss, zatímco za bicíma sedí Brandon Steineckert, kterej ač patří k velikánům Rancid, mlátí do toho, jako by z nich chtěl vymlátit duši. Zatímco H2O žijou a dejchaj pro živý koncerty, tempo jejich studiový tvorby je netrápí a nelegální stahování hudby je jim kompletně ukradený. Prostě taková ta kalifornská pohodička.

Rozhodně jeden z nejlepších koncertů letošního roku. Jako support se představila česká hardcorová parta I Am Pantagon, jejíž angažovaný texty si našly poměrně silnou základnu na pražský scéně, a kluci z The Cirguz, který ač jsou na punkový scéně stálým štamgastem, postrádaj hlubšího hudebního významu.

Info

H2O (us) + I Am Pantagon + The Cirguz
26. 10. 2015, Futurum Music Bar, Praha

foto © martinezz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace