Články / Reporty

Hádanky z Utrechtu #1: Rok změny

Hádanky z Utrechtu #1: Rok změny

Michal Pařízek | Články / Reporty | 11.11.2021

„Některé věci se nedají jednoduše vysvětlit,“ zazní ve snímku Spaza – Road to Johannesburg, který zahájil letošní ročník festivalu Le Guess Who? Sedíme v menším zaplněném sále artového „multiplexu“ Louis Hartlooper Complex. Neznámý chlápek vedle mne po filmu pronese: „Tak ono se to opravdu děje.“ Znám ten pocit, nebyl jsem si jistý ještě na letišti.

Z kina se vydávám kolem kanálu Oudergracht, město je stále stejně malebné. Všechno svítí, okna jsou odhalená, různobarevné domky jako z cukrkandlu. Navíc to tu zase žije, snad každý podnik má vytaženou zahrádku venku, nedostatek stupňů dohánějí tepelné zářiče a všude je veselo. Skoro jako by se během těch dvou let nic nezměnilo. Jenže ano, ostatně i letošní ročník Le Guees Who? bude v mnohém jiný než ty předešlé, sami pořadatelé hovoří o „roku změny“. Právě úvodní snímek věnovaný jihoafrickému proměnlivému kolektivu Spaza může být nejlepší ukázkou toho, jak oni sami tuto změnu vnímají. Kolektiv Spaza patřil k původně ohlášeným jménům v programu, ale ze zřejmých důvodů se akce nakonec účastnit nemůže. Tak jim pořadatelé věnovali alespoň symbolické místo. Zároveň je snímek uváděn v rámci nové festivalové platformy Cosmos, jakési hybridní stage, která propisuje program festivalu do online prostředí. V rámci Cosmu budou uváděny dokumentární filmy, rozhovory, koncerty i DJ sety. Celý online program by měl přiblížit atmosféru akce těm, kteří se letos do Utrechtu nedostali. A možná i rozšířit povědomí o něm.

Snímek Spaza – Road to Johannesburg mimo jiné představuje, v čem je festival Le Guess Who? výjimečný. Kolektiv Spaza vychází z komunity okolo jihoafrického labelu Mushroom Hour Half Hour (více najdete ve Full Moonu #121), jde o neustále se měnící sestavu hudebníků z různých oblastí, kteří našli zalíbení v improvizaci. Na obou albech souboru figuruje rozličná sestava, podobné je to i na koncertech, kterých mimo JAR moc nebylo. Právě na výzvu uměleckého ředitele festivalu Le Guess Who? Boba van Heura mělo proběhnout první ucelené evropské turné souboru. Pod kuratelou trombonisty a pianisty Malcolma Jiyaneho – má logicky hlavní slovo i ve filmu zachycujícím přípravy a natáčení – vznikla speciální sestava pro utrechtský festival, včetně zcela nového repertoáru, který vyjde na desce na jaře 2022. Podle ukázek z filmu je na co se těšit, chybět by neměly spirituální pasáže, zuluské zpěvy ani taneční funk. Spaza zase úplně jinak a opět svůdně.

Od Oudergrachtu se dostávám až na zábavní náměstí Neude, zahýbám nahoru směrem k oblíbenému kostelu Janskerk, kde v pátek vystoupí katalánská dvojice Tarta Relena, na kterou se těším skoro nejvíc. Procházím zezadu kolem místního majestátního Domu, stále zahaleného lešením, částečně zakrytým netkankou v městských barvách, milé. Tady už je narozdíl od halasného rozesmátého Neude ticho a klid. Zítra to vypukne naplno, jsem na to velmi zvědav. Korona se na festivalu podepsala, nakonec těch změn v programu ale tolik nebylo. Ještě deset dní před akcí oznámili pořadatelé více než čtyřicet nových programových bodů, na druhou stranu snížený počet venues a hlavně striktní půlnoční večerka celkový obraz akce určitě změní. Ale to nevadí, protože se to opravdu děje.

Info

Le Guess Who?
11. - 14. 11. 2021 Utrecht, Holandsko
web festivalu

foto © Tseliso Monaheng

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace