Články / Recenze

Hebký Zajac

Hebký Zajac

Richard Kutěj | Články / Recenze | 28.04.2017

„Prebudíš sa a svet je hebký. Nočné svetlá sa odrážajú od kovových povrchov a presklení. Snažíš sa spomenúť si, kde si, a niečo ti stlačí rameno. Je to tlakomer, ktorý si si doteraz ani nevšimol.“ Kytarový experimentátor Ondrej Zajac si prošel zážitkem, jaký mu nebude nikdo závidět. Světem jednotek intenzivní péče (tedy anglicky ICU), operací a stavů, které to provázejí. Do EP pak vtiskl vše, co tehdy prožil. Šest kompozic, které se neposlouchají lehce.

Pokud se bavíme o kytarách, pak jejich klasický zvuk přinese jen akustická vyhrávka v závěru tracku Caramel. Zbytek je postaven na brumech, vazbách, efektech, zvucích z krabiček, netradičním hraní a využívání nástroje. Jednotícím prvkem jsou pasáže, které skutečně zní jako symfonie přístrojů a pohybu tekutin v hadičkách napojených na lidské orgány.


Úvodní Crucified Serpent nabízí energický noise, monotónní basový podklad a nad ním zběsilost smyček a zefektovaných strun. Na jednotvárnost se tady ovšem nehraje, nálady se mění. Pravidelnost a vrstvení zvuku, klidné tlumené pasáže, zvuky dveří a pohyby lidí. Klid. Ale tlak pulsuje, stoupá. Dech kytary. Zatlačení na strunu prohnanou efekty. Abstraktní sólo. Každý track má svou atmosféru a dokáže být jiný.

A nakonec Home Treatment. Nejisté pohyby, stabilita ještě není stoprocentní. Ale jdeš domů! Vazby najednou ve formě příjemné melodie. Vítězství. Experiment se zdařil, tohle souznění vrstvených zvuků vytváří atmosféru a vyvolává emoce. Nic nezní prvoplánovaně a beze smyslu, a ačkoli se pohybujeme v hudebních abstrakcích, jednotlivé tracky i celkový zvuk má tvůrce pevně pod kontrolou. Dobře to dopadlo.

Info

Ondrej Zajac - ICU (ACR, 2017)
www.weareacr.bandcamp.com/album/icu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace