Články / Recenze

Hédonismus jako univerzální řešení? The Last Shadow Puppets

Hédonismus jako univerzální řešení? The Last Shadow Puppets

Andrea Bodnárová | Články / Recenze | 26.05.2016

„Alex Turner and Miles Kane are sexy men with sexy lives having lots of sexy sex with their sexy girlfriends.“ Takhle se k novému albu The Last Shadow Puppets vyjádřil server Pitchfork. Everything You‘ve Come to Expect si v každém případě nehraje na hloubku, velké problémy, ani silná temata. Je to špatně?

Zatímco si ostatní členové Arctic Monkeys dali pauzu, aby se mohli věnovat rodině, trávil Alex Turner jako jediný „svobodný muž bez závazků“ čas s Milesem Kanem tvorbou druhého alba The Last Shadow Puppets, které je dle vyjádření hudebníků druhou částí plánované trilogie. Everything You‘ve Come to Expect není tak úderné jako The Age of the Understatement, je spíš pozvánkou na léto a nabádá k užívání života. To prezentuje i klip titulní písně, který se odehrává na pláži při západu slunce a píseň samotná je se svými zasněnými dvojhlasy a smyčci taky takovým svěžím větrem od moře.

Právě odlehčené smyčce a dvojhlasy jsou oblíbenými technikami Turnera a Kanea již od prvního alba. Turner se pro NME vyjádřil, že The Last Shadow Puppets mu umožňují hudebně zkoušet věci, do kterých by se normálně neodvážil pustit. Na tomhle albu se však Puppets do experimentů nepouští, spíš se drží osvědčeného modelu. Ten sice nepřekvapí, ale pořád funguje. Pozměnil se jenom koncept, který ve své vlastní realitě ironizuje glam a rock’n‘rollový život. Atmosféra nahrávky připomíná fiktivní hedonistické šedesátkové filmy, s hudebníky v hlavních rolích lamačů ženských srdcí. Není se čemu divit, James Bond se prý taky vyspal dohromady s padesáti pěti ženami, Turner a Kane ho následují za pomoci své zvláštně vulgární romantiky, která je typická i pro Arctic Monkeys a sólovou tvorbu Milese Kanea. Kontrastní je odosobnělost, která je snad důsledkem slávy a úspěchu, výší konta. Tomuto se výrazněji vymyká pouze osobní monolog a sebereflexe v The Dream Synopsis, kde se Turner zamýšlí nad tím, jestli svým povídáním o snech nenudí. Zbytek skladeb se nese v relativně slunečném duchu, připomínajícím album Arctic Monkeys Suck It and See, s občasným ostřejším připomenutím The Age of the Understatement (Bad Habits s bondovskými smyčci, Aviation). Titulní Everything You‘ve Come to Expect zas odkazuje na Turnerovo hostování u Mini Mansions v songu Vertigo. K výraznějším položkám patří i The Element of Surprise, i když není žádným překvapením, že je taky o sexu.


Hédonismus bezpochyby není univerzálním řešením, ani zásadním posunem vpřed. Ale martini na pláži občas přijde k duhu. „Yeah, that rock’n’roll, it seems like it’s fading away sometimes, but it will never die. And there’s nothing you can do about it.“

Info

The Last Shadow Puppets - Everything You‘ve Come to Expect (Domino, 2016)
www.thelastshadowpuppets.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.