Články / Recenze

Hédonismus jako univerzální řešení? The Last Shadow Puppets

Hédonismus jako univerzální řešení? The Last Shadow Puppets

Andrea Bodnárová | Články / Recenze | 26.05.2016

„Alex Turner and Miles Kane are sexy men with sexy lives having lots of sexy sex with their sexy girlfriends.“ Takhle se k novému albu The Last Shadow Puppets vyjádřil server Pitchfork. Everything You‘ve Come to Expect si v každém případě nehraje na hloubku, velké problémy, ani silná temata. Je to špatně?

Zatímco si ostatní členové Arctic Monkeys dali pauzu, aby se mohli věnovat rodině, trávil Alex Turner jako jediný „svobodný muž bez závazků“ čas s Milesem Kanem tvorbou druhého alba The Last Shadow Puppets, které je dle vyjádření hudebníků druhou částí plánované trilogie. Everything You‘ve Come to Expect není tak úderné jako The Age of the Understatement, je spíš pozvánkou na léto a nabádá k užívání života. To prezentuje i klip titulní písně, který se odehrává na pláži při západu slunce a píseň samotná je se svými zasněnými dvojhlasy a smyčci taky takovým svěžím větrem od moře.

Právě odlehčené smyčce a dvojhlasy jsou oblíbenými technikami Turnera a Kanea již od prvního alba. Turner se pro NME vyjádřil, že The Last Shadow Puppets mu umožňují hudebně zkoušet věci, do kterých by se normálně neodvážil pustit. Na tomhle albu se však Puppets do experimentů nepouští, spíš se drží osvědčeného modelu. Ten sice nepřekvapí, ale pořád funguje. Pozměnil se jenom koncept, který ve své vlastní realitě ironizuje glam a rock’n‘rollový život. Atmosféra nahrávky připomíná fiktivní hedonistické šedesátkové filmy, s hudebníky v hlavních rolích lamačů ženských srdcí. Není se čemu divit, James Bond se prý taky vyspal dohromady s padesáti pěti ženami, Turner a Kane ho následují za pomoci své zvláštně vulgární romantiky, která je typická i pro Arctic Monkeys a sólovou tvorbu Milese Kanea. Kontrastní je odosobnělost, která je snad důsledkem slávy a úspěchu, výší konta. Tomuto se výrazněji vymyká pouze osobní monolog a sebereflexe v The Dream Synopsis, kde se Turner zamýšlí nad tím, jestli svým povídáním o snech nenudí. Zbytek skladeb se nese v relativně slunečném duchu, připomínajícím album Arctic Monkeys Suck It and See, s občasným ostřejším připomenutím The Age of the Understatement (Bad Habits s bondovskými smyčci, Aviation). Titulní Everything You‘ve Come to Expect zas odkazuje na Turnerovo hostování u Mini Mansions v songu Vertigo. K výraznějším položkám patří i The Element of Surprise, i když není žádným překvapením, že je taky o sexu.


Hédonismus bezpochyby není univerzálním řešením, ani zásadním posunem vpřed. Ale martini na pláži občas přijde k duhu. „Yeah, that rock’n’roll, it seems like it’s fading away sometimes, but it will never die. And there’s nothing you can do about it.“

Info

The Last Shadow Puppets - Everything You‘ve Come to Expect (Domino, 2016)
www.thelastshadowpuppets.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.

Všetko zlé raz predsa musí skončiť (Old Man Gloom)

Filip Švantner 22.08.2020

OMG na svojej novinke vstávajú doslova z popola a je potrebné podčiarknuť, že smútok je integrálnou súčasťou nahrávky.