Články / Reporty

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

David Bláha | Články / Reporty | 15.11.2019

Ve středu vystoupila v pražské Lucerně legenda hip hopu De La Soul, koncert ukončoval 23. ročník festivalu Struny podzimu. Ten se sice soustředí zejména na jazzovou a klasickou hudbu, zároveň ale v posledních letech zve i velká jména alternativní hiphopové scény jako například Shabazz Palaces nebo Open Mike Eagle.

Na letošek připadá třicáté výročí od vydání debutu De La Soul 3 Feet High and Rising. To bývá stavěno do opozice k agresivnímu gangsta rapu pro své pozitivní vtipné texty a kreativní samplování. De La Soul jsou tak spolu s Tribe Called Quest a Jungle Brothers kmotry „alternativní“ větve hip hopu, kterou zastupují Mos Def, J Dilla, MF Doom, Madlib a další.

Večer zahajovala předkapela Chris Dave and the Drumhedz, které festival v doprovodném textu představil jako hudebníky „kombinující nejrůznější žánrové vlivy od moderního jazzu přes rock až po R&B či hip hop”. Na studiovce i živácích na Youtube zní hudba Chrise Davea velmi zajímavě a neotřele. O to větší bylo zklamání, když čtyři hudebníci v klasickém složení kytara, baskytara, bicí a zpěv předváděli spíše něco na způsob nesoustředěných rozvolněných jamů. Místy byla jejich hra pro svoji bezcílnost až frustrující – hráči jako by nemohli nahodit motor a téměř se nepotkávali. Nejlepší výkon, který ten večer předvedli, byl průměrný cover skladby Vitamin C od krautrockových Can.

Když předkapela po hodině skončila, netrvalo dlouho a na stagi už stál pult DJe Masea, který také celý koncert brzy odstartoval. Skandováním „dela dela dela“ si diváci přivolali i zbylé dvě třetiny skupiny, Posdnuos a Trugoy se velmi rychle zabydleli na opačných stranách podia a po zbytek večera se svým polovinám hlediště intenzivně věnovali. Hypováním diváků rapeři strávili možná až trochu moc času z pouhé hodiny, kterou ten večer hráli, nicméně většina lidí si koncert užívala a do mávání rukama a opakování frází se pouštěla s upřímným nadšením.

fotogalerie z koncertu tady

De La Soul předváděli veteránsky bezchybný rap poháněný roky prověřenými beaty. Setlist ale nebyl nostalgickým přehráváním debutové desky, skládal se ze songů napříč celou diskografií. Zazněla All Good nebo A Roller Skating Jam Named Saturdays s náladou horečky sobotní noci, která dostala všechny do varu, vzpomnělo se i na předčasně zemřelé J Dillu a Phife Dawga z Tribe Called Quest. Nakonec došlo i na největší hity – skupina zahrála legendární Stakes Is High, Me, Myslef & I a výbornou Ring Ring Ring (Ha Ha Hey), do které se všichni tři opřeli.

Vrchol večera byl zároveň jeho zakončením. Až nepochopitelně tiše se Posdnuos a Trugoy vypařili ze stage a koncert vyšuměl do ztracena desetiminutovým setem DJ Masea, který končil reggae songem Is This Love znějícím v poloprázdném sálu.

Info

Struny podzimu: De La Soul (us) + Chris Dave & The Drumhedz (us)
13. 11. 2019 Lucerna Velký sál, Praha

foto © Lukáš Bandura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesta Kataríny Málikové k Prophetu

Vadim Petrov 24.01.2020

Máliková se ráda oddává experimentování s vybavením a o drum machines dokáže vyprávět se zapálením jako málokdo.

Jazz dvou kontinentů (Jorge Rossy Vibes Quintet)

David Bláha 20.01.2020

Úvodní melodie připomene tvorbu Thelonia Monka, což vlastně vypovídá i o celém výrazu a zvuku, který skupina vytváří...

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.