Články / Offtopic / / Komix

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 05.07.2020

Letos je tomu deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem. Práce na něm také natáhly čekání na čtvrtý komiksový svazek Hilda a král hory.

Hilda je dívka žijící se svou maminkou, liškolouškem Větvíkem a dalšími tvory. Hlavu, kterou zdobí signifikantní modrá kštice, má plnou touhy po dobrodružství. Toho se jí dostává plnými hrstmi, když žije se svou maminkou na samotě v horách, které se jen hemží různými mýtickými bytostmi a hlavně trolly. Vývoj dalších událostí však donutí Hildu s matkou přestěhovat se do města Trolbergu, s nímž se hlavní hrdinka jen těžko smiřuje. Ale i nakonec v tomhle soužití nachází pozitiva. Získává nové, nejen lidské kamarády a uvědomí si, že příroda může být dostupná, i když člověk bydlí ve městě.

Jak se příběh Hildy vyvíjel, přidával Pearson další dějové vrstvy, díky čemuž jeho Hilda nepřešlapovala na místě. Přibyl osobní konflikt s její mámou, který jako by přineslo přestěhování do civilizace. Hilda nejprve utekla z domu, pak se vrátila, aby zjistila, že všechno už je jinak… V těchto místech končí třetí svazek Hilda a kamenný les. Jelikož se Hildina sláva mezi třetím a čtvrtým svazkem rozbujela do dalších uměleckých podob, zela mezi těmito knihami tříletá, nezvykle dlouhá pomlka.

Hilda a král hory je zatím nejtenčím svazkem z celé série, ale co do kvality tím nejlepším. Luke Pearson dokázal koncentrovaně odvyprávět mnohovrstevnatý příběh, na jehož povrchu je elementární vztah mezi matkou a dcerou, respektive láska, která zvládne jakékoliv nástrahy. Při hlubším ponoru je patrný autorův apel na sociální smír, který je zpodobněn jako svár mezi lidmi a trolly. Lidi v Trolbergu se před trolly žijícími na okolních kopcích chrání mohutnými hradbami, zvony a hlídkami, aniž by ve své pohodlnosti chtěli pochopit a vnímat, zda jsou pro ně ohrožením. Prostřednictvím Hildy pak nabízí možné řešení, které nemá formu revolučního řezu. Postavy nejsou černobílé, jejich motivace, která se z počátku může zdát kladná, se ve výsledu obrátí. Ale ani to nemusí platit vždycky, cesta k porozumění a soužití je totiž pro každého jinak dlouhá.

I přes vážnost hlavního motivu Pearson nevynechává jedinou možnost, aby zasadil do děje groteskní minihistorky rozkreslené a pointované na pár panelech. Tuto metodu používá od začátku a stále dokáže odlehčit sebezávažnější situaci. Zároveň ve výtvarném pojetí trollů ukazuje svou prostou linkou smutek a melancholii, která vychází z jejich osudů.

Info

Luke Pearson - Hilda 4: Hilda a král hory (Paseka, 2019)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.