Články / Offtopic / / Komix

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 05.07.2020

Letos je tomu deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem. Práce na něm také natáhly čekání na čtvrtý komiksový svazek Hilda a král hory.

Hilda je dívka žijící se svou maminkou, liškolouškem Větvíkem a dalšími tvory. Hlavu, kterou zdobí signifikantní modrá kštice, má plnou touhy po dobrodružství. Toho se jí dostává plnými hrstmi, když žije se svou maminkou na samotě v horách, které se jen hemží různými mýtickými bytostmi a hlavně trolly. Vývoj dalších událostí však donutí Hildu s matkou přestěhovat se do města Trolbergu, s nímž se hlavní hrdinka jen těžko smiřuje. Ale i nakonec v tomhle soužití nachází pozitiva. Získává nové, nejen lidské kamarády a uvědomí si, že příroda může být dostupná, i když člověk bydlí ve městě.

Jak se příběh Hildy vyvíjel, přidával Pearson další dějové vrstvy, díky čemuž jeho Hilda nepřešlapovala na místě. Přibyl osobní konflikt s její mámou, který jako by přineslo přestěhování do civilizace. Hilda nejprve utekla z domu, pak se vrátila, aby zjistila, že všechno už je jinak… V těchto místech končí třetí svazek Hilda a kamenný les. Jelikož se Hildina sláva mezi třetím a čtvrtým svazkem rozbujela do dalších uměleckých podob, zela mezi těmito knihami tříletá, nezvykle dlouhá pomlka.

Hilda a král hory je zatím nejtenčím svazkem z celé série, ale co do kvality tím nejlepším. Luke Pearson dokázal koncentrovaně odvyprávět mnohovrstevnatý příběh, na jehož povrchu je elementární vztah mezi matkou a dcerou, respektive láska, která zvládne jakékoliv nástrahy. Při hlubším ponoru je patrný autorův apel na sociální smír, který je zpodobněn jako svár mezi lidmi a trolly. Lidi v Trolbergu se před trolly žijícími na okolních kopcích chrání mohutnými hradbami, zvony a hlídkami, aniž by ve své pohodlnosti chtěli pochopit a vnímat, zda jsou pro ně ohrožením. Prostřednictvím Hildy pak nabízí možné řešení, které nemá formu revolučního řezu. Postavy nejsou černobílé, jejich motivace, která se z počátku může zdát kladná, se ve výsledu obrátí. Ale ani to nemusí platit vždycky, cesta k porozumění a soužití je totiž pro každého jinak dlouhá.

I přes vážnost hlavního motivu Pearson nevynechává jedinou možnost, aby zasadil do děje groteskní minihistorky rozkreslené a pointované na pár panelech. Tuto metodu používá od začátku a stále dokáže odlehčit sebezávažnější situaci. Zároveň ve výtvarném pojetí trollů ukazuje svou prostou linkou smutek a melancholii, která vychází z jejich osudů.

Info

Luke Pearson - Hilda 4: Hilda a král hory (Paseka, 2019)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace