Články / Sloupky/Blogy

Himalayan Dalai Lama: Cesta do Groningenu (a zase zpátky)

Himalayan Dalai Lama: Cesta do Groningenu (a zase zpátky)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 16.01.2017

Himalayan Dalai Lama, vítězové hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching, dostali příležitost zahrát si na showcaseovém festivalu Eurosonic. Tak tam nejen vystoupili, ale taky něco viděli, slyšeli a poznali. První část čtěte zde, tu druhou právě tady.

pátek

Sedíme ve své kajutě v lodi kotvící v blízkosti staré industriální budovy, kde se nachází Artist Village. Oba dva máme otevřený laptopy a doděláváme poslední změny v live setu. Venku nepřetržitě prší a fouká silný vítr. V sedm večer nás vyzvedává s přátelským seznámením místní řidič a veze nás do klubu Simplon, který se nachází směrem na sever poblíž centra. Simplon je v Groningenu známým klubem, kde hrává třeba Noisia, Skrillex nebo tam bude v únoru Bonobo. Simplon má dvě patra. Dole je větší klub cca pro pětset lidí, nahoře zhruba o polovinu menší. My jsme hráli na stagi nahoře, kam nás dovedl velmi milý, lámanou angličtinou hovořící stage-manager. Backstage je ve třetím patře nad stagí, má několik místností, oddělenou kuřárnu a vlastní bar. My máme zhruba hodinu do zvukovky, tak si dáváme místní specialitu, třetinku Heinekena, a nervózně vysedáváme na pohovce. Postupně přicházejí další kapely a na nás pomalu přichází řada. Deset minut před zvukovkou nás vyzvedne stage-manager, že máme dole v technické místnosti, která byla v zadní části klubu za zvukařem, připravené floor tomy. Probíhá rychlá přestavba stage, my ladíme floor tomy, zvučíme, já si dám poslední cigaretu před koncertem, vyřešíme nastavení světel a začínáme hrát. Klub je celkem plný, z lidí je cítit, že koncertu věnují velkou pozornost, a já přemýšlím nad tím, kdo je v publiku. Třeba se na nás dívá a poslouchá pořadatel Glastonbury…

Na ten pocit nejsme úplně zvyklí. Je to podobný, jako když hrajeme živě v rádiu. Víte, že to lidí poslouchají, ale necítíte energii. Po chvíli se ale od tohohle pocitu odpoutáváme a dostáváme se do flow setu. Ke konci dáváme moc pěknou improvizaci, ze které teď tvoříme nový track. Na konci přichází potlesk a my víme, že musíme rychle balit. Za půl hodiny nás vyzvedává řidič a veze zpátky do Artist Village. Opravdu jsem překvapený profesionalitou celého týmu v klubu, osvětlovač, technici, zvukař, stage-manager a hlavní technik fungovali perfektně. Na konci nám ještě poděkovali za dobrou spolupráci. Po koncertě jsme ještě v backstagi prohodili pár slov s Andréem Fouchém, režisérem, se kterým jsme se odpoledne potkali. Já dávám kazetu stage-managerovi a barmanovi na baru, kteří se o nás moc pěkně starali a jedeme zpátky. Ráno brzo vstáváme a chystáme se strávit den v Amsterdamu.

Když přichazíme ze silného deště do lodi, zjišťujeme, že v kajutě nefunguje topení. Snažíme se komunikovat s kapitánem z druhé lodi, ale odkazuje mě na to, že naší lodi nerozumí a máme smůlu. Do rána jsme to nějak přežíváme, zas taková zima není a odjíždíme Flixbusem směr Amsterdam.

sobota a neděle

Amsterdam je nádherný město, ale Groningen se nám líbil víc. V Amsterdamu je spousta turistů, Red Light District a několik vinyl shopů. Je protkaný kanály, poletují tam racci, na kraji jednoho je dům Anny Frankové, je tam muzeum voskových figurýn, je tam China Town, obchod Dun Yong, kde mají snad všechny ingredience asijské kuchyně, jezdí tam spousta kol, často prší, svítí slunce, sněží a padají blesky, mají tam krásný hospody s velkou historií a spoustu podivných malých křivých domů.

My spíme na kraji města ve Zwanenburgu, odkud nás ráno veze hotelový transport na letiště Shiphol, a vracíme se zpátky do Prahy. Byla to pro nás velká zkušenost. Poznali jsme několik krásných lidí a naučili se něco nového. Milujeme hudbu, a tak jdeme skládat další album, dodělat singl, pracovat na videoklipu a věnovat se administrativním věcěm, který k tomu patři. Taky jsme zvědavý na feedback z Eurosonicu. Už se nám pár lidí ozvalo a máme z toho nesmírnou radost, jen zatím nemůžeme nic zveřejnit.

Info

Kdyby jste se chtěli s náma vidět, poslechnout hudbu, nebo si koupit kazetu, můžete přijít na nejbližší koncerty sem:

19.1.2017 Praha, Futurum
24.2.2017 Ostrava, PENDL - Klubová Noc

Děkujeme moc všem za podporu. Velký dík patří hlavně Full Moonu, Marii Čtveráčkové a Rádiu Wave.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“