Články / Recenze

Hindi Zahra květem plnosti

Hindi Zahra květem plnosti

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 22.11.2015

Exotická Maročanka s dokonalou angličtinou a francouzskou výchovou, multiinstrumentalistka Hindi Zahra dala světu jedenáct nových songů. Mozaika mnoha kultur voní po esencích všech krajin, kterými prošla. Tango, šanson, latino, berberské jazyky, blízký východ i pařížská elegance, to vše z náruče jedné ženy-umělkyně. Druhé LP jí sice vychází až jako třicátnici, vydávají ho ovšem velikáni Blue Note.

Handmade (2010) přitom naplňovalo spíše blues-popové parametry než ty jazzové: bezstarostné popěvky připomínaly profánní Jem nebo Nouvelle Vague. Jenže okamžitě po vydání se o Hindi začalo přiléhavě hovořit jako o reinkarnaci Patti Smith, a i když k tomu směřovala, nenadběhla komerci. Oproti rádiovým, produkčním hitům podklady svých písní zjednodušuje až na úroveň balad Toma Waitse, její srdce a vintage kytara Djanga Reinhardta staví atmosféru příběhu na první místo. Největší kouzlo tkví v hlase, se kterým zachází podobně jako svého času Lhasa de Sela. Lehkost, s jakou zpívá „I should die in your arms“, a jednoduchost, s jakou se pohybuje ve vyšších polohách…

Na novince Homeland jde o krok dál ve všech stylizacích, nahrávání se rozprostřelo mezi Španělsko, Paříž a Maroko, kde teď koncertuje. Pilotní píseň Any Story nebo vtíravá Dream jsou tak trendy, že si říkají o pozvání do televizní talk-show. Naopak To the Forces s plantovskými riffy je zase natolik „world“, že Hindi chtějí všechny duhové festivaly. La Luna nebo Cabo Verde jsou pak poctou arabské muzikálnosti, Un Jour příjemnou bossa novou. Hindi je požehnaným květem plnosti. Rod Zahra budiž pochválen.

Info

Hindi Zahra - Homeland (Parlophone, 2015)
www.hindi-zahra.com

Live: 24. 11. 2015 Palác Akropolis, Praha

Recenze vyšla v magazínu Full Moon #50.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.