Články / Recenze

Hindi Zahra květem plnosti

Hindi Zahra květem plnosti

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 22.11.2015

Exotická Maročanka s dokonalou angličtinou a francouzskou výchovou, multiinstrumentalistka Hindi Zahra dala světu jedenáct nových songů. Mozaika mnoha kultur voní po esencích všech krajin, kterými prošla. Tango, šanson, latino, berberské jazyky, blízký východ i pařížská elegance, to vše z náruče jedné ženy-umělkyně. Druhé LP jí sice vychází až jako třicátnici, vydávají ho ovšem velikáni Blue Note.

Handmade (2010) přitom naplňovalo spíše blues-popové parametry než ty jazzové: bezstarostné popěvky připomínaly profánní Jem nebo Nouvelle Vague. Jenže okamžitě po vydání se o Hindi začalo přiléhavě hovořit jako o reinkarnaci Patti Smith, a i když k tomu směřovala, nenadběhla komerci. Oproti rádiovým, produkčním hitům podklady svých písní zjednodušuje až na úroveň balad Toma Waitse, její srdce a vintage kytara Djanga Reinhardta staví atmosféru příběhu na první místo. Největší kouzlo tkví v hlase, se kterým zachází podobně jako svého času Lhasa de Sela. Lehkost, s jakou zpívá „I should die in your arms“, a jednoduchost, s jakou se pohybuje ve vyšších polohách…

Na novince Homeland jde o krok dál ve všech stylizacích, nahrávání se rozprostřelo mezi Španělsko, Paříž a Maroko, kde teď koncertuje. Pilotní píseň Any Story nebo vtíravá Dream jsou tak trendy, že si říkají o pozvání do televizní talk-show. Naopak To the Forces s plantovskými riffy je zase natolik „world“, že Hindi chtějí všechny duhové festivaly. La Luna nebo Cabo Verde jsou pak poctou arabské muzikálnosti, Un Jour příjemnou bossa novou. Hindi je požehnaným květem plnosti. Rod Zahra budiž pochválen.

Info

Hindi Zahra - Homeland (Parlophone, 2015)
www.hindi-zahra.com

Live: 24. 11. 2015 Palác Akropolis, Praha

Recenze vyšla v magazínu Full Moon #50.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.