Články / Reporty

Hip Hop Kemp 2016: Ve znamení slunce. Part III.

Hip Hop Kemp 2016: Ve znamení slunce. Part III.

Jakub Šíma | Články / Reporty | 23.08.2016

Povedené detaily mi na festivalu dokáží udělat největší radost. Letos mezi tyto drobné radosti přibyl zase o kousek dotaženější vizuální styl, který byl vidět v areálu skoro všude a úspěšně dotvářel atmosféru. Další milou drobností bylo zpestření nabídky jídla, které se od langošů a klobás posunulo k širší i exotičtější nabídce. Na výběr tak byly stánky s těstovinami, polévkami, bagetami a chybět nesměl ani přívěs Salt n Pepa a jejich nejlepší burgery, jaké si můžeš na festivalu dát. A když mi kamarád s plnou pusou potřetí opakoval, že sobotní program je nabitý k prasknutí, bylo jasné, že závěrečná noc bude výživná také hudebně.

První vlaštovkou byl Strapo a DJ Spinhandz. O Strapovi už pěknou řádku let platí, že je majitelem jedné z nejlepších československých flow, což dokázal i tentokrát. Osvěžující nadšení, bezprostřednost i koncertní výkon, který mu zajišťuje čím dál lepší slot na hlavní stagi. A příští rok to vidím podobně.

Zámořské mládí čekající na výraznější průlom reprezentoval kanadský Raz Fresco. Na jeho první evropské tour mu nescházela energie ani kalhoty posazené tak nízko, že doteď nechápu, jak je možné, že při první příležitosti nespadly. Bohužel chyběly zkušenosti, díky kterým by si všiml, že je nazvučený tak špatně, že hodnotit lze spíše pohyb po pódiu než samotný verbální projev. Druhý talent v pořadí, britský Ocean Wisdom, se technickým problémům vyhl a jeho show se stala asi nejmilejším překvapením letošního ročníku. Kulometná dikce, přesné frázování, chytlavý hlas a minimálně dvoje plíce, bez nichž by neměl šanci show udýchat. Studiová podoba tracků dostávala naživo zcela nový rozměr a osobitá kombinace grimeových i amerických vlivů donutila fanoušky odcházet s doširoka otevřenou pusou.

Těžko překvapit, ale také zklamat naopak mohou Kontrafakt. Jestli některé kapely považuji za inventář, tady ani jinak uvažovat nelze. Ego a Rytmus jsou dostatečně sehraní, charismatičtí i suverénní, aby dokázali pokaždé alespoň trochu potěšit. Oproti tomu premiéru si letos odbyli zámořští veteráni The Artifacts. El Da Sensei a Tame One patří k nejpočetnější kategorii zámořských rapperů, které můžete na Kempu potkat – tedy těm, kteří mají za sebou alespoň dvacet let ve hře. I oni ale ukázali, že jim energie neschází a desky z první poloviny devadesátých let dokáží rezonovat i dnes. A minimálně stejně stará je i potřeba uctívání zesnulých kolegů. Loni se hromadně a často vzpomínalo na Seana Price a letos k uctění jeho památky přijeli kolegové z Boot Camp Click se speciálním vzpomínkovým setem. Potěšila především přítomnost parťáka Rockness Monsta, jehož klátivé pohyby a extrémní chraplák prozradí na první dobrou, ať ho potkáte kdekoli. Slyšet Seanovi party v podání jeho kolegů sice potěšilo, ale zároveň znovu utvrdilo v tom, že nahradit jej nelze.

fotogalerie z Hip Hop Kempu zde

V rytmu klasického boombapu se pokračovalo i nadále, když k jedněm z hlavních chodů večera patřil Pete Rock & CL Smooth. Pro mě vysoce očekáváná lahůdka celého programu. Spojení jeden DJ a jeden MC už se dnes nosí v trochu jiné podobě, než jak předvedli oba veteráni. Pete Rock za gramofony nejen zdatně doplňuje, hypuje, samozřejmě mixuje a scratchuje, ale nebojí se ani vzít mikrofon do ruky a odrapovat svůj vlastní part přímo na pódiu. Z Petea Rocka čišela obrovská sebejistota, ale také radost, kterou prodával v širokém úsměvu. CL Smooth působil s mikrofonem v ruce snad ještě suverénněji. Nebylo znát, že v něm poslední době nebylo vůbec slyšet, a podobně jako u Big Daddyho Kanea je skoro až v neuvěřitelné, v jak dobré formě se dokázal udržet. Z původně ohlášeného Method Mana s Redmanem dorazil nakonec jen ten druhý, za to v doprovodu kumpánů z EPMD. V omezené stopáži stihly zaznít největší hity a především Symphony 2000 rozhýbala i protihlukový val v zadních řadách. Redman tančil, rapoval a dělal, co mohl, ale nedokázal zahnat myšlenky na to, že s Method Manem by show byla ještě o řád lepší. Pro Redmana mám slabost, ale velká stage mu nesluší tolik, jako intimní klubový kontakt.

Po tom už přišla řada jen na hangáry, kde zklamala proklamovaná naděje A-F-R-O, který zatím nemá schopnosti na to, aby odjel sám celý koncert, a vystoupení působilo jako nepovedený vtip. Opačná situace přišla s třetí hodinou ranní a s The Onyx, kteří ani tentokrát nešetřili energií a agresivitou, jež dokázala strhnout i dav, u nějž byste čekali spíše katatonickou reakci než nadšený ryk. Nemilosrdný projev zkušené dvojice byl podpořen širokou základnou přihlížejících kolegů - kde jinde můžete na pódiu potkat najednou Onyx, Boot Camp Click, EMPD, Redmana i Petea Rocka? Po čtyřech dnech veselí se jednalo o příjemnou a symbolickou tečku za patnáctým ročníkem festivalu. A za rok znova.

Info

Hip Hop Kemp 2016
18. - 20. 8. 2016
Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace