Články / Reporty

hip hop kemp part iii: ženský element

hip hop kemp part iii: ženský element

Jakub Šíma | Články / Reporty | 21.08.2017

V boji o preference návštěvníků ve stále houstnoucí konkurenci je třeba být vynalézavý. Hradecký Kemp dříve dokázal nalákat na interprety, které jste jinak u nás mohli jen těžko vidět. Nicméně postupem času sám sobě vypálil rybník tím, že tolik dostupných jmen, které by u nás ještě nebyla a zároveň zapadla do dramaturgického konceptu, už mnoho nezbývá. Věrným fanouškům nabídne to, co měli vždycky rádi. Otázka je, kde získat nové návštěvníky, kteří budou stejně tak vytrvalí jako stávající. Doprovodný program zkostnatěl v ustálené podobě, dramaturgie má jasný rukopis, ale tím zároveň dokáže jen těžko překvapit, a pro žánru neznalého diváka byste v line-upu skutečně přitažlivé jméno našli jen těžko. Proč o tom mluvím: Z čistě laického pohledu byla letošní divácká návštěva patrně nejnižší od doby, co se před dvanácti lety festival přestěhoval na hradecké letiště. I v hlavních časech jednotlivých dnů se před zvukařem dala nalézt okénka v davu přihlížejících, po areálu bylo až nezvykle volného prostoru a frontu jste si museli vystát maximálně u oblíbeného food trucku. Z pohledu návštěvníka super, pro pořadatele námět k přemýšlení.

K hudbě. Rah Digga byla letos druhá žena, která se představila na hlavní stagi. Newyorská rodačka má pro strach uděláno a v převážně mužském rapovém světě bojuje stejnými zbraněmi jako její kolegové. Důrazná dikce, dont-fuck-with-me přístup a velmi přímá řeč. Potkat ji ramenatý chlap na ulici ve tři ráno, tak je to možná on, kdo uteče. Alespoň přesně tak působila na pódiu. Suverénně, nesmlouvavě, a přesto s nezaměnitelným ženským charismatem. V tomto ročníku to byl jediný vystupující, který se po stagi pohyboval v šatech, navíc když ji v jednom z tracků doprovodila kolegyně Lyric Jones, došlo i na podpatky. Společně působily na pódiu impozantně a zároveň s nedosažitelností, jakou jí mužští kolegové mohou jen závidět.

Termínem impozantní by se dalo označit i vystoupení chodící legendy, která má slovo hip hop vepsáno v rodném listu, stejně jako jméno Kool G Rap. Jeho obrovská postava má ty nejlepší předpoklady k pódiové dominanci, navíc vokálně s přibývajícím věkem ještě nabral na hrubosti a hloubce. Společně s tím však taky ubylo energie, což se projevilo na minimalistickém pohybu a absenci jediného rychlejšího gesta. I hodinová show už byla na umělce přezdívaného Godfather příliš a na chvíli ji tak plánovaně přerušil, aby se po několika minutách vrátil a dokončil ji. Pro fanouška žánru možnost odškrtnout si důležité jméno, ale větší přidaná hodnota scházela.

Jedním z černých koňů programu mělo být vystoupení dvojice Alltta, sestávající z beatového kouzelníka 20Syla a střízlíka Mr. J. Medeirose. Oba mají nezpochybnitelný talent, oba jsou zdatnými obojživelníky a s mašinkami i mikrofonem si umí poradit na výbornou. Kromě zářezů z debutové novinky Upper Hand došlo i na francouzštinu a to nejlepší z pokladnice 20Sylovi domovských Hocus Pocus. S sebou si přivezli světelnou instalaci a projekci, která doprovázela Medeirosův kvapíkový rap a 20Sylovi djské finesy. Energie z pódia dokázala rozhýbat i těla znavených návštěvníků v prvních řadách a naposled vyhnat ruce těch, kteří stáli o kus dál.

Naposledy proto, že Mos Def, který v jízdním řádu na poslední chvíli nahradil nemocného Commona (zprávu o tom, že Common toho dne odpoledne zveřejňoval přenos ze svého vystoupení na domácím kontinentu, jsem raději odfiltroval k pozdějšímu prověření), dokázal z davu vyloudit maximálně mírné pohupování. Jednak proto, že i přes produkční úspěch zabookovat jej na poslední chvíli se přeci jen jednalo o náhradu, druhak proto, že Mos Def není v místním areálu poprvé, a za třetí proto, že stále sází na spirituální zpěvnost, které ale chybí výraznější impulz. Nedá se říci, že by Mos Def vystoupení odflákl, zároveň nedával příliš důvodů, proč zvedat oči k pódiu. Ona spirituálnost jako by Defovi bránila vyhlédnout za hranice vlastních možností. Jednalo se tak o důstojné zakončení, ale právě jen důstojné.

Info

Hip Hop Kemp 2017
19. 8. 2017 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.