Články / Recenze

Hon: člověk člověku lovcem

Hon: člověk člověku lovcem

Shaqualyck | Články / Recenze | 10.02.2013

Představte si, že jste rozvedený chlap ve středních letech, učíte v mateřince, venčíte psa a bydlíte v tom nejklidnějším městečku z celého Jutského poloostrova. S klukama občas vyrazíte do lesa na vysokou a většinou se při tom jaksepatří společensky unavíte. S bývalou ženou se přetahujete o potomka a mimoto si užíváte zájem sympatické kolegyňky. Žijete ten nejobyčejnější život pod sluncem a je vám docela dobře. Jenže pak jedno plaché dítě utrousí pár hodně divných vět a váš život se změní v peklo. Takhle to vypadá na pranýři.

Obviní vás ze sexuálního obtěžování nezletilých. Kainovo znamení, které nesmyjete, ani kdybyste si stoupli pod vodopád. A dřív, než stačíte říct Dogma 95, zavalí vás absurdní lavina nepochopení a nenávisti. Začíná drama. Ovšem není drama jako drama. Zvlášť odehrává-li se na severu Evropy a ještě k tomu v režii Thomase Vinterberga. Tamní kinematografie je jiná než to, co jsme zvyklí konzumovat v uniformních sálech multiplexů, a poskytuje hollywoodské továrně na sny co do obsahu i formy velmi hutnou protiváhu. Většina diváků uvyklá standardizovanému koloběhu vyprávění se během Honu bude dost ošívat. Moc se tu nemluví, kamera se pěkně loudá a pod povrchem to vře jak v hrnci Denise Papina. Jen vybouchnout.

Film záměrně opomíjí tradiční model prolínání policejního vyšetřování a soudního procesu s všedním životem. Zcela se vyhýbá i, pro leckoho atraktivní, sexuologické diagnostice. Vlastní osobnostní torturu jednoho zničeného člověka (a jeho nejbližších) ponechává čistě v mezilidské, sousedské rovině. Bezvýchodnost situace navíc účelově umocňuje prostředí prostého maloměsta, kde před pohrdavými zraky spoluobčanů není úniku. Kamarádství na život a na smrt vezme za své dřív než pracovní poměr. Včera jste spolu málem jedli z jednoho talíře a dnes si o vás nikdo ani kolo neopře. Copak se všichni zbláznili? Tohle už není o zmatené dětské fantazii, ale o světě dospělých, kterému vládnou pochyby a paranoia. A od davové psychózy je jen krůček ke štvanici, která definitivně podtrhává dvojakost názvu Vinterbergova drsného majstrštyku. Presumpci neviny si schovejte pro americké seriály, tady na Perryho Masona stejně nikdo nekouká. O to raději tu ale všichni chodí střílet.

Má-li být takový očistec věrohodný, bez kvalitních herců se to neobejde. A jméno Madse Mikkelsena prostě nelze nezmínit. Bez přehánění, ten film s ním stojí a padá. Zapomeňte na zprofanované přívlastky o civilním projevu a emočním vypjetí, tohle je herecká extratřída dalece překračující všechny škatulky typu „za všech okolností brutálně charismatický protivník Jamese Bonda“. Nicméně, kdekdo si jeho jméno i obličej automaticky spojuje právě s hlavním záporákem z Casina Royale a je jasné, že „007 efekt“ má na propagaci, resp. návštěvnost každého filmu, ve kterém se tenhle větrem ošlehaný švihák objeví, nemalý podíl. Nejde ale jen o Mikkelsena, na jedničku tu hrají všichni bez výjimky a bylo by nefér o tom pomlčet jen proto, že jejich jména nemají odpovídající mezinárodní zvuk.

Krom vycepovaného ansámblu na míru zdobí Hon především precizní práce s atmosférou a šikovné ignorování doslovnosti. Jako by tvůrci říkali, jen ať se tím divák hezky protrápí, za ruku ho nikdo nepovede. Někdy stačí jen naznačit. Scéna v kostele. Žádné osudové zúčtování se žalobci či srdceryvný proslov podbarvený jemným pianem chlapců z Media Ventures. Všechno je v pohledech, gestech. Vzduch by se dal krájet. Každou vteřinu je z plátna cítit specifický, jen stěží definovatelný severský feeling. Minimalistická, velmi osobní, přesná a tvrdá filmařina bez klišé.

Závěr zlehka provokuje, neboť se snaží vytvořit pochybnou iluzi „jako že se vlastně nic nestalo“, ačkoliv je jasné, že ve státě dánském jest, slovy klasika, stále cosi shnilého. Poslední záběry ale hovoří jasně, tohle není konec, ale začátek. Hon jde na dřeň, jeho sledování fyzicky bolí a ze sedačky se vám po jeho skončení bude vstávat těžko. O kolika filmech z poslední doby můžete tohle říct?

Info

Hon / Jagten
Režie: Thomas Vinterberg (2012)
www.thehuntfilm.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace