Články / Reporty

Hop a je tu Prokop! (Karlín Forum)

Hop a je tu Prokop! (Karlín Forum)

Dominika Prokopová | Články / Reporty | 22.12.2014

Překvapivý zážitek z vánočního koncertu Michala Prokopa a Framus Five a početných hostí, pořádaný United Islands of Prague, na kterém nebyly téměř žádné fronty, a to ani na dámských toaletách, během koncertu měl každý z návštěvníků dostatek místa kolem sebe, vše běželo jako na drátkách a navíc s výborným zvukem. Nevídáno, neslýcháno. A nevydýcháno.

Po akademické čtvrthodince se nenápadně zjevil Michal Prokop i se svým početným muzikantským ansámblem a zahájil koncert písní Poprvé a naposledy ze studiového alba Poprvé naposledy z roku 2006. Hned poté všechny přivítal a příjemně a bez zbytečného patosu začal bilancovat nejen krásné ztráty uplynulého roku. Pětadvacáté listopadové výročí, tři roky od úmrtí Václava Havla, úmrtí Petra Skoumala, dvorního skladatele, jehož jméno bylo vzpomenuto ještě několikrát. Michal Prokop se svědomitě snažil nikoho neopomenout. Jak při křtu reedice desky Kolej Yesterday, od jejíhož vydání uplynulo právě třicet let, tak při křtu DVD Krásný ztráty finále, byl postupně přizván na pódium početný dav těch, kteří za oběma počiny stáli. CD bylo na závěr pokřtěno čestnými hosty, kteří ač měli být tři, byli pro ten večer pouze dva. Matěje Ruperta bohužel stála šipka, skočená do lidského bazénu pod pódiem, nohu. Desce tedy požehnal Vojta Dyk, který si spolu s Michalem Prokopem zazpíval Blues o spolykaných slovech, a Sára Vondrášková alias Never Sol, která se ujala Staré písně. Sára coby studentka Michala Prokopa, který mimo jiné učí i na Filozofické fakultě UK, přihodil Sáře ke splněné zkoušce ještě úlohu kmotry. Na úplný závěr po značných ovacích si ještě kmotři společně s Michalem Prokopem jako přídavek zazpívali píseň Zvolna, kterou v roce 1990 Prokop nazpíval se zpěvačkou C & K Vocal Helenou Arnetovou.

Kromě osvědčených songů jako Kolej Yesterday nebo Bitva o Karlův most, otextovaných na jevišti přítomným Pavlem Šrutem nebo Jiřím Žáčkem, který je podepsán pod textem zmíněného Blues o spolykaných slovech, došlo samozřejmě i na písně nové z poslední desky Sto roků na cestě (2012) jako Kartáček na zuby, Stodolní, Sto roků samoty nebo Zatmění. Vznikla tak příjemná kombinace, při které se dalo jak příjemně bilancovat, tak vzpomínat a nebo pomalu ale jistě osnovat plány budoucí.

Co Michal Prokop během večera řekl, to sedlo. Působil radostně a po jevišti skotačil a poskakoval bez ohledu na křížky. Na všech přítomných bylo znát, jak si koncert užívají a jak je hraní baví. Po pravici a levici měl své věrné – mistry nástrojů – houslistu Honzu Hrubého a kytaristu Luboše Andršta, kteří si spolu povídali beze slov. V brilantních sólech si odpovídali a snažili se nachytat, Michal Prokop mezi nimi přebíhal a podporoval je ze všech sil tancem vítězství. Přidali i pořádnou dávku blues, odkazující k základům, ze kterých muzikanti vzešli a zůstali jim věrní po celý život. Láska je protijed a blues prazáklad.

Vojta Dyk poznamenal, ještě před tím než polil desku šampaňským, že během pátrání po tom, co je to lidská hodnota, došel k závěru, že lidskou hodnotou úctyhodné trvanlivosti je právě Michal Prokop. Dav pod pódiem se skládal ze zástupců mnoha generací, někteří slyšeli Kolej Yesterday ještě na koleji, někteří doma v obýváku z tátova gramofonu, někteří v rádiu. Ať tak či tak, ani rádia, ani obýváky a ani ty koleje už tu možná nejsou, za to ty desky se stěhují stále s námi a koncerty si najdeme, ať jsou kdekoliv. Nejpozději zase za rok.

Info

Michal Prokop & Frasmus Five a hosté
20. 12. 2014, Karlín Forum, Praha
foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace