Články / Reporty

Horečka Žižkovské noci

Horečka Žižkovské noci

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 18.03.2014

Málokterá pražská čtvrť má v noci takové kouzlo jako Žižkov – špinavé křivolaké uličky s nespočtem legendárních putyk a tyčícím se televizním vysílačem na kopci, mýtická foglarovská Stínadla 21. století. Možnost uspořádat městský klubový festival se doslova nabízí, ostatně Žižkovská noc se letos uskutečnila už počtvrté a v průběhu let se rozrostla do gigantických rozměrů. Nabitý multižánrový program dokázal oslovit prakticky jakoukoliv sortu hudebních fanoušků, v jeden okamžik se odehrávalo hned několik zajímavých koncertů a výsledný zážitek se tak logicky odvíjel od vhodně zvolených proměnných.

Na úvod večera jsem nejprve zamířil do klubu Storm, kde akci zahajovala pražská dvojka Black Lion. Návštěvníci se teprve zvolna trousili, přesto si příjemný indie folk postavený na symbióze akustické a elektrické kytary vysloužil značné ovace. Originalitu hledejte jinde, Black Lion sází na nadšený entuziasmus a upřímnou skromnost – půlhodinový set obohacený o několik coverů se ukázal tak akorát dlouhý, aby udržel pozornost posluchačů. Rychlý přesun do stísněných prostor nedalekého klubu Kain, kde zrovna zvučili nadějní Black Bay. Po prvním ostrém hrábnutí do strun okamžitě propuklo menší peklo, bohužel obstojně zahraný melodický hardcore zatím postrádá vlastní tvář, která by je odlišila od zástupu podobných formací.

Zpátky do Stormu, kde už na pódiu nesměle postávali Manon meurt. Šeptanda, která se kolem mladé formace z Rakovníku v poslední době rozpoutala, přispěla ke slušné fanouškovské kulise a nezbývalo než žasnout nad smrtelně návykovou kombinací andělského zpěvu a kytarového vazbení. Během čtyřicetiminutového setu přehráli kompletní debutové album a vše stylově zakončili bouřlivým noisovým útokem – není divu, že si samotní My Bloody Valentine loni stěžovali na hlasitost. Naštěstí Žižkovská noc není pouze o hudbě, vítaný oddech ušním bubínkům přineslo autorské čtení v baru Malkovitch za účasti Jana Těsnohlídka nebo Jáchyma Topola.

Kolem osmé hodiny večerní začalo množství návštěvníků přesahovat kapacitu klubů a ani dostatečná časová rezerva nezaručovala, že se na dané vystoupení opravdu dostanete. Zvláště Palác Akropolis připomínal nedobytnou tvrz, těsně před začátkem Sunshine se tu u vchodu tísnily na dvě stovky lidí a vyčkávaly, zda se uvnitř náhodou neuvolní místo. Situace venku se natolik vyostřila, že se naštvaný dav několikrát neúspěšně pokoušel probojovat přes ochranku, načež se vyrazil bavit jinam. Kay a spol. mají pravděpodobně už nejlepší léta za sebou, důkazem budiž nepříliš úspěšné podzimní turné Back to the Roots, přesto na ně pražské publikum nedá dopustit. Dobře naložená kapela se nenechala dlouho pobízet a naplno prodala své zkušenosti – stoprocentní nasazení, skvělý zvuk, hit za hitem, ovace nebraly konce a vystoupení tak musela ukončit až blížící se policejní hodina.

Čerstvý venkovní vzduch měl v tu dobu takřka léčivé účinky, mathcoroví Momma Knows Best však znovu lákali do útrob Kainu. Ani zdlouhavé zvučení a tropické podmínky nepoznamenaly strhující výkon kapely – jednotliví členové se beze strachu vrhali do publika, fanoušci se střídali u mikrofonu a zdánlivý chaos si stále udržoval pevný řád. Přibližně dva roky starý setlist navíc ozvláštnili novinkou z připravovaného alba, byť proklamovaná změna na postu zpěváka dosud neproběhla. Souboj Esazlesa vs. Skywalker nakonec vyzněl pro Skywalker, legendární klub Modrá Vopice byl přece jenom trochu z ruky. Hardcore/pop-punková formace se právě vrátila z dvoutýdenního evropského turné a lepší zakončení si Žižkovská noc ani nemohla přát. Přibližně tisícihlavý dav i přes pozdní hodinu pařil jako o život - nepřetržitý stagediving se proměnil v totální inferno, kdy nažhavení fanoušci doslova obsadili pódium.

Žižkovská noc 2014 nabídla nezapomenutelný večer nabitý množstvím zážitků, v budoucnosti by však možná nebylo na škodu zavést předprodej vstupenek a omezit celkovou kapacitu, případně zvážit rozšíření festivalu. Obrovská návštěvnost se totiž pomalu stává neúnosnou.

Info

Žižkovská noc 2014
15.3.2014, Žižkov, Praha

foto © martinezz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.